კვლევით-საგანმანათლებლო პროგრამა მაგისტრანტებისა და დოქტორანტებისთვის
გაცნობებთ, რომ გამოცხადდა კონკურსი შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და იულიხის კვლევითი ცენტრის ერთობლივ კვლევით-საგანმანათლებლო პროგრამაზე მაგისტრანტებისა და დოქტორანტებისთვის.
JFZ
სსიპ შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და გერმანიის იულიხის კვლევითი ცენტრის ერთობლივი კვლევითი-საგანმანათლებლო პროგრამის მიზანია შესაძლებლობა მისცეს ქართველ სტუდენტებს შეასრულონ მათ სამაგისტრო/სადოქტორო ნაშრომთან დაკავშირებული კვლევები, როგორც ფუნდამენტური, ასევე გამოყენებითი მიმართულებით, მსოფლიოში ცნობილ იულიხის კვლევითი ცენტრის ბაზაზე. ამასთან, პროგრამამ ხელი უნდა შეუწყოს გერმანულ მხარეს, მიიზიდოს საქართველოს უნივერსიტეტებიდან საუკეთესო სტუდენტები და ჩართოს ისინი სამაგისტრო/სადოქტორო პროგრამების ფარგლებში მიმდინარე სამეცნიერო საქმიანობაში.
საპროექტო განაცხადი ტიპი
ინდივიდუალური
კონკურსში მონაწილეობა და გრანტის მიღება შეუძლია საგრანტო კონკურსის გამოცხადების დღისათვის 30 წლამდე ასაკის მაგისტრანტებსა და დოქტორანტებს ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტიდან, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან, საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტიდან ან საქართველოს სხვა უნივერსიტეტიდან (ცენტრთან ურთიერთშეთანხმებით);
იულიხის ცენტრისა და ფონდის მიერ დაფინანსდება არაუმეტეს 3 მაგისტრანტისა და არაუმეტეს 3 დოქტორანტისა, რომლებსაც საშუალება ექნებათ ცენტრში სტაჟირების ფარგლებში განახორციელონ სამაგისტრო/სადოქტორო ნაშრომების მომზადებასთან დაკავშირებული კვლევები და ასევე, ითანამშრომლონ იულიხისა და გერმანიის სხვა სამეცნიერო ცენტრების თუ უნივერსიტეტების მეცნიერებთან შემდეგ სამეცნიერო სფეროებში:
• მათემატიკური მეცნიერებები
• საინფორმაციო ტექნოლოგიები
• საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები
• საინჟინრო მეცნიერებები
• სიცოცხლის შემსწავლელი და სამედიცინო მეცნიერებები
მაგისტრანტებისათვის:
დაფინანსებული სამეცნიერო სტაჟირების ხანგრძლივობა შესაბამისობაში უნდა იყოს საქართველოს უნივერსიტეტებში მათი მაგისტრატურის საგანმანათლებლო პროგრამის კურიკულუმთან
კვლევითი სტაჟირებისათვის ყოველთვიური ანაზღაურება (სტიპენდია) შეადგენს 900 ევროს ეკვივალენტს ლარში
დოქტორანტებისათვის:
დაფინანსებული სამეცნიერო სტაჟირების ხანგრძლივობა განისაზღვრება 3 წლამდე ვადით;
კვლევითი სტაჟირებისათვის ყოველთვიური ანაზღაურება (სტიპენდია) შეადგენს 1400 ევროს ეკვივალენტს ლარში;
დაფინანსების 50%-ს ფარავს ფონდი, 50%-ს იულიხის კვლევითი ცენტრი
კონკურსში პროექტის რეგისტრაცია ხორციელდება ორ ეტაპად:
• ელექტრონული რეგისტრაცია – 2018 წლის 25 ოქტომბრიდან - 20 ნოემბრის 16:00 საათამდე, ელექტრონულ ფოსტაზე: juelich@rustaveli.org.ge

Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and Forschungszentrum - Jülich announce “Joint Research and Education Programme for Master and PhD Students”.
Call abbreviation:
JFZ
Research and education joint call between LEPL Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and Forschungszentrum - Jülich aims to give future opportunity to Master and PhD students, to conduct fundamental and applied research, linked to their thesis field, at Jülich research centers. Also, programme aims to support German side, to attract and encourage successful students of Georgian high-educational institutions and involve them in scientific activities of Master and PhD programs.
Only individual project proposals will be accepted.
General terms of the call:
Participation is open only for Master and PhD students under 30 and who have active status of student at Georgian universities (in coordination with center).
Joint call will fund maximum 3 PhD and 3 Master students, in frames of which they will be able to conduct research linked to their thesis field, at Jülich research centers and have scientific cooperation with researchers and scientists from research centers and universities, in several fields:
- Math Sciences
- Information Technologies
- Natural Sciences
- Engineering Sciences
- Life Sciences and Medical Sciences
For Master students:
Duration of research internship, funded in frames of this call must be in full compliance with programme curriculum of particular Georgian Master programme on which student is studying.
Monthly scholarship of research internship for Master student is 900 EUR equivalent for GEL.
Duration of funded research internship for PhD student is defined for 3 year period.
Monthly scholarship of research internship for PhD student is 1400 EUR equivalent for GEL.
Grant funding will be divided equally between parties. 50% of funding will be covered by SRNSFG and 50% will be covered by Forschungszentrum - Jülich.
Registration for the call consists of 2 stages:
- First stage: Online registration on juelich@rustaveli.org.ge
from October 25, 2018 to November 20 16:00 on E-mail; - Second stage: Registration in chancellery of SRNSFG, until November 21, 2018, 16:00.
Regulatory documents of the call:
- Decree of Minister of Education, Science, Culture and Sports №226
- Agreement on joint grant programme implementation
- October 25, 2018 decree №156 of Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia