სამთვიანი კვლევითი პროგრამა საფრანგეთში დოქტორანტურის საფეხურის სტუდენტებისთვის
ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტი, საქართველოს ფრანგულ ინსტიტუტთან თანამშრომლობით, აცხადებს კონკურსს სამთვიანი სტიპენდიის მისაღებად, დოქტორანტურის საფეხურის იმ ქართველი სტუდენტებისთვის, რომლებიც სწავლობენ საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო ან სამეცნიერო-კვლევით დაწესებულებაში.
სტიპენდია მიზნად ისახავს საფრანგეთში კვლევითი პერიოდის დაფინანსებას, საფრანგეთის უმაღლესი საგანმანათლებლო და სამეცნიერო-კვლევითი დაწესებულების ფარგლებში.
სტიპენდია (2610 ევროს ოდენობით სამი თვის პერიოდისთვის) დაფარავს მგზავრობისა და ცხოვრების ხარჯებს სრულად ან ნაწილობრივ. სასტიპენდიო პროგრამა განხორციელდება 2020 წელს.
სტიპენდიის გადარიცხვა მოხდება კამპუს ფრანსის მიერ, რომელიც ადმინისტრაციული დახმარების გაწევის მიზნით თითოეულ დოქტორანტს მიუჩენს შესაბამის პირს. ყველა სტუდენტი გაწევრიანდება კამპუს ფრანსის სოციალური დაცვის რეჟიმში (რომელიც მოიცავს “სამოქალაქო პასუხისმგებლობასაც”) საფრანგეთში ყოფნის სამი თვის პერიოდისთვის.
• სათანადოდ შევსებული „კანდიდატის რეზიუმე“ და „კანდიდატის საკვლევი პროექტი“ (იხ. თანდართულ დოკუმენტად)
• წერილობითი პრეზენტაცია მაქსიმუმ 6000 სიტყვა, რომელიც მოიცავს შემდეგს: 1) სადოქტორო დისერტაციის მთავარ თემა, მისი პრობლემა და მიმდინარეობა. 2) საფრანგეთში ჩასატარებელი კვლევითი პროექტი და მისი ძირითადი მიზნები. 3) აღნიშნული პროექტისთვის განსახორციელებლად საჭირო პირობები (მასპინძელი გუნდი, სხვა სამიზნე ინსტიტუტები, ა.შ.) და მისი მნიშვნელობა და ღირებულება დისერტაციის პროექტისთვის.
• მოწვევის წერილი ფრანგული სამეცნიერო დაწესებულებიდან, რომელიც თავიანთ გუნდში მიიღებს ქართველ დოქტორანტს სამი თვით.
• პასპორტის ასლი (პასპორტი მოქმედი უნდა იყოს საფრანგეთში სასტიპენდიო პროგრამის დასრულებისშემდგომ 6 თვის განმავლობაში).
დოსიეები წარმოდგენილი უნდა იყოს ფრანგულ ან ინგლისურ ენაზე. შეფასება დამოკიდებული იქნება მის სამეცნიერო ხარისხსა და კვლევითი პროექტის განსახორციელებლად საფრანგეთში გამგზავრების რელევანტურობაზე. ფრანგული ენის ცოდნა ჩაითვლება უპირატესობად.
დაინტერესებულმა პირებმა დოსიეები უნდა გაუგზავნონ ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის კოორდინატორს, დავიდ ტერტრის, შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: david.teurtrie@fgu.ge.
განაცხადის მიღების ბოლო ვადაა 2020 წლის 10 აპრილი. საბოლოო გადაწყვეტილება სტუდენტებს ეცნობებათ არაუგვიანეს 2020 წლის 30 აპრილისა.

The French-Georgian University, in collaboration with the French Institute of Georgia, is announcing a three-month scholarship competition for Georgian PhD students studying at a Georgian higher education or research institution.
The scholarship is intended to fund research in France within the frames of the French higher education and research institute.
The scholarship (€ 2610 for a three-month period) covers all or parts of the travel and living expenses. The scholarship program will be implemented in 2020.
The scholarship will be transferred by Campus France, which provides administrative assistance to each PhD candidate. All students will be admitted to Campus France for Social Security (which includes "civil liability") for a three-month stay in France.
Contestants must submit a dossier containing the following documents:
- Properly completed "Candidate Resume" and "Candidate Research Project" (see attached document)
- A written presentation of a maximum of 6000 words, covering the following: 1) The main topic of the PhD dissertation, its problems and its course. 2) the research project that will be carried out in France and its main objectives. 3) conditions required for the project (host team, other target institutions, etc.) and its importance and value for the dissertation project.
- Letter of invitation from a French scientific institution, that will receive a Georgian PhD student in their team for three months.
- Copy of passport (passport must be valid within 6 months after the end of the scholarship program in France).
The dossiers must be in French or English. The assessment will depend on its scientific quality and relevance to travel to France to carry out a research project. Knowledge of French will be an advantage.
Interested applicants should send their dossiers to the coordinator of the French-Georgian University, David Terre, at david.teurtrie@fgu.ge
The application deadline is April 10, 2020. Students will be notified of the final decision no later than April 30, 2020.