ბათუმში კავკასიის უნივერსიტეტის კამპუსის და სკოლის მშენებლობა დაიწყო
27 ოქტომბერს, ბათუმში, კავკასიის უნივერსიტეტის ახალი კამპუსისა და სკოლის მშენებლობისთვის გაიმართა კაფსულის ჩადების ცერემონია, რომელსაც აჭარის მთავრობისა და კავკასიის უნივერსიტეტის წარმომადგენლები  და სხვა მოწვეული სტუმრები დაესწრნენ.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე თორნიკე რიჟვაძე და კავკასიის უნივერსიტეტისა და უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის პრეზიდენტი კახა შენგელია, ასევე მთავრობის სხვა წარმომადგენლები.
2019 წელს აჭარის მთავრობის ხელშეწყობით, დაიგეგმა ახალი საუნივერსიტეტო კამპუსის და ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლის მშენებლობა. ორივე მათგანი აღჭურვილი იქნება თანამედროვე ინფრასტრუქტურით, ბიბლიოთეკით, ლაბორატორიებით, სპორტული მოედნებით, საცურაო აუზით. ასევე იგეგმება სტუდენტური საერთო საცხოვრებლის მშენებლობა. 1500 ადილობრივ და საერთაშორისო სტუდენტზე და 800-მდე მოსწავლეზე გათვლილი სივრცეების მშენებლობა სამ წელიწადში დასრულდება.
კავკასიის უნივერსიტეტის ბათუმის კამპუსის პროექტზე იმუშავა მულტიდისციპლინარულმა საპროექტო სტუდიამ “ქომ ჰაივი”, პროექტის არქიტექტურისა და დიზაინის ავტორია კავკასიის უნივერსიტეტის კურსდამთავრებული მარიტა ჭანჭალეიშვილი. კავკასიის უნივერსიტეტის კამპუსის მშენებლობას სამშენებლო კომპანია “დომსონი” უზრუნველყოფს, რომლის დამფუძნებელი კავკასიის უნივერსიტეტის კურსდამთავრებული ლევან ვადაქარიაა.
კავკასიის უნივერსიტეტში შესაძლებელი იქნება სწავლა საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამებზე, ასევე ბათუმის კამპუსს დაემატება ორი ახალი მიმართულება - კავკასიის საზღვაო სკოლა და კულინარიის აკადემია. უნივერსიტეტში იფუნქციონირებს ტრენინგ ცენტრი. კავკასიის უნივერსიტეტს მსოფლიოს 54 ქვეყნის 157-მდე პარტნიორი უნივერსიტეტი ჰყავს, რაც საშუალებას აძლევს მიიღოს უცხოელი სტუდენტები და ლექტორები, ჰქონდეს ორმაგი ხარისხის პროგრამები, ასევე გაცვლითი პროგრამები სტუდენტებისთვის, აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალისთვის.
სოციალურად დაუცველი და წარჩინებული მოსწავლეებისთვის, ეროვნულ გამოცდებზე მაღალი ქულის მქონე სტუდენტებისთვის სწავლის საფასურზე იმოქმედებს შეღავათები.
მნიშვნელოვანია, რომ აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის მიერ, ყოველწლიურად, საბაკალავრო პროგრამებზე განისაზღვრება 10 ახალი ადგილი, ადგილობრივი სტუდენტების უფასო სწავლა-განათლების მისაღებად, რომელსაც კავკასიის უნივერსიტეტი უზრუნველყოფს.
ასევე, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ადმინისტრაციულ საზღვრებში არსებული სახელმწიფო ან ადგილობრივი თვითმმართველობის დაწესებულებაში დასაქმებული საჯარო მოსამსახურეებისათვის, ყოველწლიურად, მოთხოვნის შესაბამისად, გათვალისწინებული იქნება უფასო, 3 სატრენინგო კურსით უზრუნველყოფა კავკასიის უნივერსიტეტის მხრიდან.

On October 27, a capsule throw ceremony to celebrate laying the foundation of a new campus and a school of Caucasus University in Batumi was held. The event was attended by representatives of Ajara AR government and of Caucasus University as well as by other invited guests. The attending public was addressed by the head of Adjara AR government, Mr. Tornike Rijvadze, by President of Caucasus University and of the International Association of University Presidents Mr. Kakha Sengelia and other governmental representatives.
Caucasus University has been operating educational programs in Tourism, Law and Economics in Batumi since 2010.
In 2019 supported by the Adjara government, construction of new University campus and a secondary school was planned, which will be equipped with modern infrastructure, a library, labs, sport facilities and a swimming pool. Building a dormitory is also envisaged in the plan. The construction designed to accommodate 1,500 local and international students and 800 pupils will be completed in three years.
Caucasus University Batumi campus project design was created by the design studio “KOM Hive”, the author of the project architecture and design is a Caucasus University graduate Ms. Marita Chanchaleishvili. The campus will be built by the construction company Domson’s Engineering founded by another Caucasus University graduate, Mr. Levan Vadakaria.
Caucasus University will be offering Bachelor’s and Master’s degree programs. The Batumi campus will also be added two new dimensions – Caucasus Maritime School and the Culinary Academy. The University will also operate a training center. The University has about 157 partners from 54 countries across the globe, which allows it to enroll foreign students and host foreign professors, operate dual degree and exchange programs for students, academic and administrative staff.
Socially vulnerable students from disadvantaged families and students demonstrating excellent academic achievements at the Unified National Examinations will be offered waivers and flexibility on their tuition fees.
It is worth mentioning that the government of Autonomous Republic of Ajara annually allocates 10 new places for the benefit of local students so as to allow them to get free education, which will be ensured by Caucasus University.
In addition, Caucasus University will provide 3 free training courses for the benefit of public officials working within the administrative borders of Autonomous Republic of Ajara or self-governing bodies, depending on the demand.