ტაო–კლარჯეთის კულტურის ძეგლების საკვლევი ექსპედიციების ანგარიშების წარდგენა
17 ივნისს, კავკასიის უნივერსიტეტში ტაო–კლარჯეთის კულტურის ძეგლების საკვლევი ექსპედიციების ანგარიშების წარდგენა და ფოტოგამოფენა გაიმართა.
ისტორიულ ტაო-კლარჯეთში ინტენსიური საკვლევი ექსპედიციები ტარდება 2012 წლიდან კავკასიის უნივერსიტეტის მიერ, საქართველოს კულტურისა და ტურისტული რესურსების კვლევის ცენტრის მონაწილეობით. კავკასიის უნივერსიტეტის საკონფერენციო დარბაზში საზოგადოებას წარედგინა 2012-2013 წლებში ისტორიულ სამცხეში, 2016 და 2017 წლებში ისტორიულ ტაოში და 2018 წელს ისტორიულ სპერში განხორციელებული კვლევები. 2018 წელს ისტორიულ სპერში ექსპედიციები ჩატარდა შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ 2018 წელს გამოცხადებული სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო გამარჯვებული პროექტის – „თურქეთში მდებარე ქართული ისტორიული მხარეების, სპერის, ბაიბურთის და ლაზეთის ქართული მატერიალური კულტურის ძეგლების კატალოგი“ ფარგლებში. 2012, 2013, 2016 და 2017 წლებში ტაო-კლარჯეთის ექსპედიციები განხორციელდა კავკასიის უნივერსიტეტისა და საქართველოს კულტურისა და ტურისტული რესურსების კვლევის ცენტრის მიერ. ამ წლებში განხორციელდა 14 საკვლევი ექსპედიცია ისტორიულ სამცხეში, ტაოში და სპერში, რა დროსაც გადამოწმდა 750-მდე ისტორიული სოფელი და მისი შემოგარენი, დაფიქსირდა წერილობითი წყაროებიდან ცნობილი კულტურის 270-ზე მეტი ძეგლი, გარდა ამისა, გამოვლინდა 400-ზე მეტი კულტურის უცნობი ძეგლი, რომლებიც არ იყო მოხსენიებული ჩვენთვის ცნობილ წერილობით წყაროებში (მათ შორისაა ეკლესია-მონასტრები, საფორთიფიკაცო ნაგებობები, ლაპიდარული წარწერები და სხვა). აღსანიშნავია, რომ ექსპედიციებისას გამოვლინდა 21 უცნობი ქართული წარწერა (ლაპიდარული, ნაკაწრი, ფრესკული), აგრეთვე ოთხი ხელნაწერის ფრაგმენტი. მოხდა თითოეული ძეგლის ფოტოფიქსაცია, გაკეთდა ანაზომები და ანოტაციები, დადგინდა GPS კოორდინატები. ანგარიშების წარდგენაზე საზოგადოებას შესაძლებლობა ექნება მიიღოს დისკი, სადაც შესული იქნება 2012 წლიდან 2018 წლის ჩათვლით ისტორიულ ტაო-კლარჯეთში განხორციელებული ექსპედიციების ანგარიშების ელ. ვერსიები. გარდა ამისა, სტუმრებისთვის ხელმისაწვდომი იქნება 2018 წელს ისტორიულ სპერში განხორციელებული ექსპედიციების ანგარიში.
ექსპედიციების ანგარიშების წარდგენასთან ერთად გაიმართა ფოტოგამოფენა, სადაც წარმოდგენილი იქნება ამ წლების განმავლობაში მიკვლეული მნიშვნელოვანი ძეგლების ნაწილი.

On June 17, the presentation of the expeditions to investigate the Tao-Klarjeti cultural monuments and photo exhibition was held at Caucasus University.
Historical Tao-Klarjeti Intensive Study Expeditions have been held since 2012 by Caucasus University, with the participation of the Georgian Center for Culture and Tourism Resources. The research done in 2012-2013 historical Samtske, 2016-2017 historical Tao and 2018 historical sphere were presented in the conference hall of CU.
In 2018 expeditions were held in the framework of the – ‘Catalog of the Georgian Historical Sites in Turkey, Spirits, Beberbia and Lazetia’; project organized by Shota Rustaveli National Science Foundation. Tao-Klarjeti Expeditions of 2012, 2013, 2016 and 2017 were carried out by Caucasus University and Georgian Center for Culture and Tourism Resources. In these years 14 investigative expeditions were conducted in historical Samtskhe, Tao and Spir, where up to 750 historic villages and their surroundings were explored and more than 270 monuments from well-known written sources were found; more than 400 unknown cultural monuments were discovered that were not mentioned in well-known written sources (including churches and monasteries, defending buildings, lapidary inscriptions, etc.). It should be noted that during the expeditions 21 unknown Georgian inscriptions (lapidary, scratches) and four manuscript fragments were revealed. Photos of each monument were taken, they were measured and annotated; their coordinates were recorded. During the submission of the report, the public received CDs, where all the electronic versions of the expeditions from 2012 to 2018 are recorded. Additionally, visitors had access to the expedition reports in the historical spread in 2018.
With the presentation of the expedition’s reports, a photo exhibition was held, where a number of important monuments that were explored in the years were presented.