პროფესორ ვოლტ კილროის საჯარო ლექცია
2017 წლის 28 აპრილს, მშვიდობის კვლევების ინსტიტუტის ორგანიზებით კავკასიის უნივერსიტეტში გაიმართა ქალაქ დუბლინის უნივერსიტეტის პროფესორის (Dublin City University), დოქტორი ვოლტ კილროის საჯარო ლექცია თემაზე: „შეუძლებელი ამოცანა? სამოქალაქო პირების დაცვა გაეროს სამშვიდობოების მიერ.“
საჯარო ლექციას ესწრებოდნენ კავკასიის უნივერსიტეტის, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, ილიას უნივერსიტეტისა და სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მშვიდობის კვლევების მოდულის სტუდენტები. აღსანიშნავია, რომ აღნიშნულ უნივერსიტეტებში საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებაზე, 2017 წლის აკადემიური კურიკულუმის დარგლებში დაინერგა მშვიდობის კვლევების თემასთან დაკავშირებული ოთხი ახალი საგნის სწავლება. აღნიშნული სიახლე ხორციელდება ერასმუს + პროექტის „მშვიდობის კვლევების სამაგისტრო მოდულის განვითარება საქართველოში“ ფარგლებში.
ლექციაზე მოწვეულმა სტუმარმა ისაუბრა გაეროს სამშვიდობო ოპერაციების ისტორიული ევოლუციის შესახებ. მიმოიხილა სამშვიდობო ოპერაციების მანდატის გაფართოება და მათ შორის ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ 2000 წლებიდან მოყოლებული თითქმის ყველა სამშვიდობო ოპერაციის მანდატის ნაწილია სამოქალაქო პირების გარდაუვალი ფიზიკური განადგურების საფრთხისგან დაცვის უზრუნველყოფა. თუმცა, სხვადასხვა შეზღუდვების გამო ამ ამოცანის აღსრულების პრაქტიკა ურთულესი ამოცანაა და რეალური შედეგები შერეულია.
პროფ. კილროიმ აღნიშნული თემის გაშუქებისას სტუდენტებს გაუზიარა სამხრეთ სუდანში 2017 წელს კვლევითი ვიზიტის შედეგები და ისაუბრა სამხრეთ სუდანში არსებული სამოქალაქო პირების დაცვის ზონების ისტორიასა და პრობლემებზე. მოწვეულმა სტუმარმა აღნიშნა, რომ გაეროს სამშვიდობო ოპერაციების ფარგლებში სამოქალო პირების დაცვის (Protection of Civilians - PoC)  პრაქტიკა მნიშვნელოვანი განვითარებაა, მაგრამ წარმოადგენს პრობლემის დროებითი გადაჭრის გზას. მისი თქმით, პრობლემის გრძელვადიანი მოგვარებისთვის საერთაშორისო საზოგადოებამ უნდა გაითავისოს კონფლიქტის დროს სამოქალაქო პირების მდგომაროების სიმძიმე და შეიმუშავოს მანდატის ფორმა, რომელიც არ იქნება ზედმეტად შეზღუდული.
საჯარო ლექციის შემდგომ გაიმართა კითხვა პასუხი. ღონისძიების ფარგლებში, საქართველოს ოთხი უნივერსიტეტის წარმომადგენელ სტუდენტებს ჰქონდათ ერთმანეთის გაცნობის და კავშირების განვითარების შესძლებლობა.

Public Lecture by Dr. Walt Kilroy
On April 28, 2017 the Peace Studies Institute hosted Dr. Walt Kilroy’s (Associate Director of Institute for International Conflict Resolution and Reconstruction, School of Law and Government of the Dublin City University) public lecture – "Attempting the impossible? Protection of civilians by UN peacekeepers".
The lecture was attended by the Peace Studies Module students from the Caucasus University, Tbilisi State University, Ilia State University and Sokhumi State University. Notably, under the ERASMUS+ project “Creation of the Graduate Curricula in Peace Studies in Georgia” (PESTUGE) these Georgia higher education institutions have introduced four new courses on peace studies in their respective programs’ curricula for the academic year 2017-2018.
Guest lecture outlined the historic evolution of the UN Peacekeeping operations, gave an overview of the evolution of the peacekeeping mandates and emphasized that since the 2000’s protection of civilians in the face of imminent threat of physical destruction has become a part of the mandates of almost all of the peacekeeping operations. However, due to certain restrictions reaching this goal has not been easy and practical results have been rather mixed.
Prof. Kilroy shared the results of his research trip to South Sudan in 2017 and highlighted the history and challenges of zones of protection of civilians in South Sudan. The invited speaker emphasized that even though the practice of Protection of Civilians (PoC) within peacekeeping operations is an important development, it is only a temporary solution to the problem.  In order to find a long-term solution there has to be a greater awareness of the problem at hand and the corresponding mandates should have lesser caveats attached.
The public lecture was followed by question and answers. Notably, the Peace Studies module students had a networking possibility on the sidelines.