ერეკლე პირველი კავკასიის უნივერსიტეტის ბიზნესის სკოლის ფინანსებისა და ბუღალტრული აღრიცხვის მიმართულების პროფესორი და კვლევითი ცენტრის დირექტორია. იგი ასევე გახლავთ ბუდაპეშტის კორვინუსის უნივერსიტეტის (უნგრეთი) მიწვეული მეცნიერ-თანამშრომელი. გარდა ამისა, იგი ხელმძღვანელობს მსოფლიო ბანკის მხარდაჭერილ BARTA-ის დაჯილდოების სქემის მდგრადობის კომიტეტს, რომელიც ყოველწლიურად ავლენს საუკეთესო კორპორატიული ანგარიშგების მქონე ქართულ კომპანიებს.
პროფესორ პირველის კვლევითი ინტერესები მოიცავს კორპორაციულ მდგრადობის ანგარიშგებას, ფინანსურ აღრიცხვასა და კორპორაციულ მმართველობას. როგორც პირველი ან ერთადერთი ავტორი, მას გამოქვეყნებული აქვს ნაშრომები წამყვან Scopus Q1 დონის სამეცნიერო ჟურნალებში, მათ შორის ისეთ გამოცემებში, როგორიცაა Sustainability Accounting, Management and Policy Journal (Emerald, Scopus Q1), Journal of Financial Reporting and Accounting (Emerald, Scopus Q1), International Journal of Auditing (Wiley, Scopus Q1) და Journal of Accounting in Emerging Economies (Emerald, Scopus Q1).
პროფესორ პირველს მიღებული აქვს არაერთი ეროვნული აღიარება გამორჩეული აკადემიური საქმიანობისთვის, მათ შორის შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის „წლის საუკეთესო ახალგაზრდა მეცნიერის“ ჯილდო საქართველოს შემსწავლელ მეცნიერებებში (2021). იგი დასახელდა Forbes Georgia 30 Under 30-ის მიერ საქართველოს წამყვან მეცნიერად (2020) და ასევე 2024 და 2025 წლებში მიიღო კავკასიის უნივერსიტეტის „წლის საუკეთესო მეცნიერის“ ჯილდო.
გუნდის ხელმძღვანელის რანგში, პროფესორმა პირველმა წარმატებით მოიპოვა და განახორციელა ეროვნული და საერთაშორისო კვლევითი გრანტები, რომელთა საერთო ღირებულება დაახლოებით 1.8 მილიონ ლარს შეადგენს.
იგი ფლობს ბუღალტრული აღრიცხვისა და ფინანსების დოქტორის ხარისხს ბრემენის უნივერსიტეტიდან (გერმანია), ხოლო პოსტდოქტორანტურა გაიარა მასაჩუსეტსის ტექნოლოგიურ ინსტიტუტში (MIT, Sloan School of Management) და მიუნხენის ლუდვიგ მაქსიმილიანის უნივერსიტეტში.

Erekle Pirveli is a Professor of Accounting and Finance and Director of the Research Center at the Caucasus University School of Business. He is also a Research Fellow at Corvinus University of Budapest, Hungary. In addition, he chairs the Sustainability Committee of the World Bank-supported BARTA Awarding Scheme, which annually recognizes Georgia’s leading companies for excellence in corporate reporting.
His research focuses on corporate sustainability reporting, financial accounting, and corporate governance. As a first or sole author, he has published in leading Scopus Q1 journals, including Sustainability Accounting, Management and Policy Journal, Journal of Financial Reporting and Accounting, International Journal of Auditing, and Journal of Accounting in Emerging Economies.
Prof. Pirveli has received several national distinctions for his academic contributions, including the Rustaveli Foundation’s Best Young Scientist in Georgian Studies Award (2021), recognition among Georgia’s top scientists by Forbes Georgia 30 Under 30 (2020), and Caucasus University’s Best Scientist of the Year awards in 2024 and 2025.
As a team leader, Prof. Pirveli has successfully secured and managed national and international research grants totaling approximately 1.8 million GEL. He holds a PhD in Accounting and Finance from the University of Bremen, Germany, and completed post-doctoral research at the Massachusetts Institute of Technology (Sloan School of Management) and Ludwig Maximilian University of Munich.