არქიტექტურის პროგრამა სათავეს იღებს 2017 წლიდან. პროგრამის განვითარებამ და მიღების მაღალმა მაჩვენებელმა განაპირობა სკოლის გამოყოფა და 2021 წლიდან უკვე დაარსდა ახალი არქიტექტურისა და დიზაინის სკოლა.
სკოლა აერთიანებს შემდეგ საბაკალავრო პროგრამებს:
- არქიტექტურა
- ინგლისურენოვანი არქიტექტურა
- გრაფიკული დიზაინი
- გრაფიკული დიზაინის ინგლისურენოვანი პროგრამა
- ინტერიერის დიზაინის 3 წლიანი საბაკალავრო პროგრამა
აღსანიშნავია, რომ არქიტექტურის ქართულენოვანი პროგრამა აერთიანებს თეორიულ და პრაქტიკულ საგნებს, რომელთა ბალანსიც არის პროფესიონალ არქიტექტორად ჩამოყალიბების გარანტი. პროგრამა მორგებულია ადგილობრივ რეგულაციებზე და მოთხოვნებზე, რომელიც კურსდამთავრებულს ეხმარება საქმიანობის წარმართვასა და დასაქმებაში.
კავკასიის უნივერსიტეტის არქიტექტურის ინგლისურენოვან და ქართულენოვან პროგრამებს მსოფლიოში ყველაზე ცნობილი და პრესტიჟული პროფესიული ასოციაციისმიერაა ვალიდირებული - ბრიტანელი არქიტექტორების სამეფო ინსტიტუტის (RIBA) რაც სტუდენტებს და კურსდამთავრებულებს უნიკალურ შესაძლებლობას აძლევს, რომ ერთ-ერთი ყველაზე მოთხოვნადი მიმართულებით საუკეთესო ხარისხის განათლება, პროგრამის დასრულების შემდგომ კი საერთაშორისო ბაზარზე აღიარებული დიპლომი მიიღონ.
გრაფიკული დიზაინის პროგრამები არის პირველი 3 წლიანი სახელოვნებო საბაკალავრო პროგრამა საქართველოში, რომლის მიზანია სტუდენტმა მიიღოს გრაფიკული დიზაინის, ხელოვნების და შესაბამისი კომპიუტერული პროგრამების გამოყენებასთან დაკავშირებული, ფუნდამენტურ თეორიებსა და პრინციპებზე დაფუძნებული განათლება გრაფიკულ დიზაინში.
სკოლის ფარგლებში არსებობს არქიტექტურის სამეცნიერო-პრაქტიკული ცენტრი (არქიტექტურული სტუდია) და სახელოვნებო შემოქმედებითი ცენტრი (სამხატვრო-სამაკეტო სტუდია), რომელიც სტუდენტის პრაქტიკულ-სამეცნიერო განვითარებაზეა ორიენტირებული.

SCHOOL OF ARCHITECTURE AND DESIGN
The Architecture Program was launched in 2017. Its successful development and high admission rates led to the establishment of a separate academic unit, and in 2021, the School of Architecture and Design was founded.
The School offers the following undergraduate programs:
• Architecture
• English-language Architecture
• Graphic Design
• English-language Graphic Design
• Three-year Bachelor’s Program in Interior Design
It should be noted that the Georgian-language Architecture Program combines theoretical and practical courses, the balance of which is essential for shaping students into professional architects. The program is tailored to local regulations and requirements, supporting graduates in both professional practice and employment.
The Georgian-language and English-language Architecture Programs at Caucasus University have been validated by one of the world’s most renowned and prestigious professional associations — the Royal Institute of British Architects (RIBA). This provides students and graduates with a unique opportunity to receive high-quality education in one of the most in-demand fields and, upon completion of the program, to obtain a diploma recognized in the international market.
The Graphic Design programs are the first three-year undergraduate art programs in Georgia. Their aim is to provide students with an education in graphic design based on fundamental theories and principles related to graphic design, art, and the use of relevant computer programs.
Within the School, there is also a Scientific-Practical Centre for Architecture - an architectural studio - and a Creative Arts Centre - an art and model-making studio - both of which are oriented towards students’ practical and scientific development.