12-13 სექტემბერს კავკასიის უნივერსიტეტისა და ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემიის საერთო პროექტის - მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG) შესახებ ცნობადობის ამაღლება და აპლიკაცია პროფესიულ განათლებაში დასკვნითი კონფერენცია გაიმართა. პროექტი განხორციელდა პროფესიული უნარების სააგენტოს მხარდაჭერით.
კონფერენცია კავკასიის უნივერსიტეტის ვიცე-პრეზიდენტმა ინტერნაციონალიზაციის დარგში - ირენა მელუამ გახსნა, შემდეგ კი კავკასიის უნივერსიტეტის საერთაშორისო აკრედიტაციის სამსახურისა და სტრატეგიული განვითარების დეპარტამენტის დირექტორმა - ირმა გრძელიძემ ისაუბრა პროექტის განხორციელების ეტაპებსა და შესაბამის აქტივობებზე, ასევე, მიღებულ შედეგებსა და მათი პრაქტიკაში გამოყენების შესახებ. კონფერენციას ასევე ესწრებოდნენ ბენეფიციარები, პროექტის გუნდის წარმომადგენლები და პროფესიული უნარების სააგენტოს წარმომადგენელი.
პროექტის მთავარი მიზანი მდგრადი განვითარებისა და გარემოს დაცვის მნიშვნელობის შესახებ ცნობიერების ამაღლება, ასევე ახალგაზრდა თაობებს შორის კავშირების გაძლიერებაა. აღნიშნული მიზნის განსახორციელებლად კავკასიის უნივერსიტეტის პერსონალმა, უცხოელ ექსპერტთან, ჩეხეთის უმაღლესი განათლების ცენტრის დისტანციური განათლების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელთან - იან ბესედასთან თანამშრომლობით მოიძია ტრენინგის ჩასატარებლად საჭირო მასალები, მიმოიხილა ლიტერატურა და პრაქტიკული გამოცდილების მაგალითები, ასევე ადაპტირდა არსებული მასალები და მომზადდა პრეზენტაციები შესაბამისი სამიზნე ჯგუფების გათვალისწინებით, გარდა ამისა, ჩატარდა მდგრადი განვითარების მიზნების შესახებ საბაზისო (basic) და კონცენტრირებული (advanced) კურსები საზღვაო აკადემიის ორივე ლოკაციაზე, ბათუმისა და ფოთის ფილიალებში, რამაც ხელი შეუწყო ბენეფიციარებს, უკეთ გაეაზრებინათ მდგრადი განვითარების მიზნების მნიშვნელოვანი როლი პერსონალურ და ინსტიტუციურ ოპერირებაში და გაეაზრებინათ პროექტების დანერგვის აუცილებლობა. აღსანიშნავია, რომ პროექტის ფარგლებში მდგრადი განვითარების შესახებ დამუშავებული მასალები ინტეგრირდა სასწავლო კურიკულუმებში.
პროექტმა ხელი შეუწყო პიროვნული, სოციალური, სწავლის, კულტურული ცნობიერებისა და გამოხატვის კომპეტენციების განვითარებას, ასევე სტუდენტთა გონებრივი აქტივობების განვითარებას, მორალურ ღირებულებების ჩამოყალიბებასა და პლურალიზმის განვითარებას.

On September 12-13, the final conference for the collaborative project between Caucasus University and Batumi State Maritime Academy took place, focusing on Awareness Raising and Application of the Sustainable Development Goals (SDGs) in Vocational Education. This initiative was supported by the Vocational Skills Agency.
The conference commenced with Irena Melua, Vice President of Caucasus University for Internationalization. Following her remarks, Irma Grdzelidze – Director of the International Accreditation Office and Strategic Development Department at Caucasus University, outlined the project's implementation phases, highlighted key activities, and discussed the results achieved and their practical applications. The event was attended by beneficiaries, project team representatives, and officials from the Skills Agency.
The main goal of the project is raising awareness for sustainable development and environmental protection, also strengthening ties between young generations. In order to realize the mentioned goal, personal of Caucasus University in collaboration with Jan Besada, Expert, Head of National Centre for Distance Education at Centre for Higher Education Studies of Czech searched relevant materials for conducting training, reviewed literature and examples of practical experience, also, existing materials were adapted and presentations were made taking into consideration of target audience, also, Basic and advanced courses about sustainable development goals were held at both location of the Maritime Academy in Batumi and Poti branches, which helped beneficiaries to understand better the important role of sustainable development goals for personal and institutional operations and necessity of projects implementation. It is worth noting that processed materials about sustainable development integrated in syllabuses within the project framework.
Project helped develpment of personal, social, learning, cultural awareness and expression competence, also development of mental activities, formation of moral values and development of pluralism.