2019-2020 აკადემიური წლის ფულბრაიტის სამაგისტრო სასტიპენდიო პროგრამა
გაცნობებთ, რომ  ა.შ.შ.-ის საელჩო საქართველოში აცხადებს საბუთების მიღებას 2019-2020 აკადემიური წლის ფულბრაიტის სამაგისტრო სასტიპენდიო პროგრამაზე.  სასტიპენდიო პროგრამა ითვალისწინებს ა.შ.შ.-ის უნივერსიტეტების სამაგისტრო პროგრამაზე სწავლის სრულ დაფინანსებას ყველა დისციპლინაში, მათ შორის ბიზნესის ადმინისტრირების სფეროში
ფულბრაიტის სტიპენდია წარმოადგენს ა.შ.შ-ის მთავრობის ერთ-ერთ ყველაზე პრესტიჟულ სტიპენდიას. პროგრამის მთავარი დამფინანსებელია ა.შ.შ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის საგანმანათლებლო და კულტურის საკითხთა ბიურო, ხოლო  პროგრამის თანადამფინანსებლები არიან საქართველოს მთავრობა და საქართველოს ბანკი. პროგრამა ხორციელდება უილიამ ფულბრაიტის უცხოური სასტიპენდიო საბჭოს რეგულაციებით. ა.შ.შ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის საგანმანათლებლო და კულტურის საკითხთა ბიუროსთან გაფორმებული შეთანხმების საფუძველზე  განათლების საერთაშორისო ინსტიტუტი (Institute of International Education, New York, U.S.A.) თანამშრომლობს ა.შ.შ.-ის უნივერსიტეტების ფართო სპექტრთან, რათა მონახოს ფულბრაიტის შერჩეული კანდიდატებისთვის ყველაზე შესაფერისი აკამედიური პროგრამა.
• განმცხადებლები უნდა იყვნენ საქართველოს მოქალაქეები ან ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტის მფლობელები აფხაზეთიდან (საქართველო) ან ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქიდან (საქართველო)
• განმცხადებლებს უნდა ჰქონდეთ დასრულებული საბაკალავრო ან ექვივალენტური სწავლების საფეხური
• განმცხადებლები უნდა ფლობდნენ ზეპირ და წერით ინგლისურს იმ დონეზე, რომელიც მათ საშუალებას მისცემს ისწავლონ ა.შ.შ-ში სამაგისტრო პროგრამაზე
• განმცხადებლები უნდა აკმაყოფილებნენ J-1 ვიზის მოთხოვნებს, მათ შორის, სტიპენდიანტი უნდა დაბრუნდეს საქართველოში მინიმუმ 2 წლით სწავლის დასრულების შემდეგ
• განმცხადებელმა  დამაკმაყოფილებლად უნდა გაიარონ სამედიცინო შემოწმება
• სტუდენტებს, რომლებიც უკვე სწავლობენ ა.შ.შ-ის ერთ-ერთ უნივერსიტეტში სამაგისტრო პროგრამაზე, არ შეუძლიათ გააკეთონ განაცხადი
• მწვანე ბარათის, ა.შ.შ.-ის ორმაგი მოქალაქეობის მფლობელებს ან სხვა პირებს, რომლებსაც სხვა გზით სურთ ა.შ.შ-ში მუდმივი საცხოვრებლის მოპოვება, არ შეუძლიათ განაცხადის გაკეთება.
განაცხადის გაკეთების მსურველებმა უნდა დააკმაყოფილონ ზემოთ მითითებული კრიტერიუმები და ელექტრონულ განაცხადთან ერთად, ემბარკის სისტემაში ატვირთონ შემდეგი დოკუმენტები:
• ელექტრონული განაცხადი
• 3 სარეკომენდაციო წერილი პროფესორებისგან ან სამსახურში უფროსებისგან (აიტვირთოს ემბარკის სისტემაში)
• ოფიციალური ნიშნების ფურცელი სკოლის შემდგომი ყველა საგანმანათლებლო  დაწესებულებიდან  (აიტვირთოს ემბარკის სისტემაში)
• ნიშნების ფურცლების თარგმანი ინგლისურ ენაზე (აიტვირთოს ემბარკის სისტემაში)
• დიპლომი (აიტვირთოს ემბარკის სისტემაში)
• განმცხადებლებს სოციალურ მეცნიერებებში, ჟურნალისტიკაში და ჰუმანიტარულ მეცნიერებებში შეუძლიათ დამატებით წარმოადგინონ კვლევა, დაბეჭდილი სტატია ან სხვა ნაშრომი, თუ მათ მიაჩნიათ, რომ ეს გააძლიერებს მათ განაცხადს
• განმცხადებლებმა სახვით და საშემსრულებლო ხელოვნების სფეროებში უნდა წარმოადგინონ სადემონსტრაციო ნაშრომი - მხატვრული ნამუშევრების პორტფოლიო, ვიდეო კლიპი, ფილმი, მუსიკალური ნაწარმოების აუდიო ჩანაწერი და ა.შ.
• სურვილის შემთხვევაში განმცხადებლებს შეუძლიათ წარადგინონ პროფესიული რეზიუმე
• განმცხადებლებს, რომლებიც წარადგენენ განაცხადს საშემსრულებლო ხელოვნებაში, შეიძლება ჩაუტარდეთ მოსმენა
1 ფაზა - აგვისტოს შუა რიცხვები: საკვალიფიკაციო და ფორმალური მოთხოვნების შემოწმება - მოცემულ ეტაპზე ფასდება, თუ რამდენად აკმაყოფილებენ წარმოდგენილი განაცხადები საკვალიფიკაციო და ფორმალურ მოთხოვნებს.  განმცხადებლები, რომლებიც არ აკმაყოფილებენ საკვალიფიკაციო და/ან ფორმალურ მოთხოვნებს, არ გადადიან შერჩევის მეორე ეტაპზე
2 ფაზა - აგვისტოს ბოლო: განცხადებების შინაარსობრივი შემოწმება - ამ ეტაპზე ხდება განცხადებების შინაარსობრივი შემოწმება, რომლის შედეგად ხდება გასაუბრების ეტაპზე დასაშვები პირების გამოვლენა
3 ფაზა - სექტემბრის შუა რიცხვები: გასაუბრება - ამ ეტაპზე ხდება შერჩეულ კანდიდატებთან გასაუბრება და ნახევარფინალისტების გამოვლენა. გასაუბრება ჩატარდება ა.შ.შ.-ის საელჩოში.
შერჩევის ყველა ფაზა ჩატარდება ორეროვნული შესარჩევი კომისიის მიერ, რომელსაც აყალიბებს ა.შ.შ.-ის საელჩო საქართველოში და რომელიც შედგება საელჩოს, სსიპ - განათლების საერთაშორისო ცენტრისა  და საქართველოს ბანკის წარმომადგენლებისგან, აგრეთვე ფულბრაიტის ყოფილი სტიპენდიანტებისგან. სექტემბერ-ოქტომბერში ნახევარფინალისტებს მოეთხოვებათ ჩააბარონ შემდეგი სტანდარტული ტესტები:
• TOEFL – IBT მინიმუმ 80 ქულა; PBT მინიმუმ 550 ქულა. რეკომენდირებულია IBT 100 ქულა (PBT 600 ქულა) მთელ რიგ სფეროებში, მათ შორის, არქიტექტურა, საჯარო მმართველობა, ბიზნესი. სამართალში მინიმალური მოთხოვნაა IBT 100 ქულა
• GRE - სავალდებულაო ყველა სფეროში, გარდა სამართლისა
• GMAT - სავალდებულოა ბიზნესის ადმინისტრირებისთვის სფეროსთვის
გაითვალისწინეთ, რომ წარმატებული განმცხადებლები, როგორც წესი, არიან განცხადების წარდგენის ვადის ამოწურვის დღისთვის 30 წლამდე,  არა აქვთ განათლება მიღებული ა.შ.შ.-სა ან ევროპაში, აქვთ მინიმუმ 2 წლიანი სამუშაო გამოცდილება და აქვთ აშკარად გამოკვეთილი ლიდერობის პოტენციალი.

The US Embassy in Georgia is announcing the receipt of documents for the Fulbright Master's scholarship program for the 2019-2020 academic year. The Scholarship Program provides full funding for the Master's Degree Program in Universities in all fields, including business administration.
The Fulbright Scholarship is one of the most prestigious scholarships awarded by the U.S. Government. The main sponsor of the program is the Bureau of Education and Culture of the US Department of State, and the co-sponsors of the program are the Government of Georgia and the Bank of Georgia. The program is implemented by the regulations of the William Fulbright Foreign Scholarship Council. Under an agreement with the U.S. Department of State's Office of Education and Culture, the Institute of International Education (New York, USA) is collaborating with a wide range of U.S. universities to find the best candidates for Fulbright suitable acamed programs.
- Applicants must be Georgian citizens or holders of a neutral travel document from Abkhazia (Georgia) or the former South Ossetian Autonomous Region (Georgia).
- Applicants must have completed a bachelor’s or equivalent degree
- Applicants must be proficient in oral and written English at a level that will allow them to study for a master’s program in the United States.
- Applicants must meet the requirements of a J-1 visa, including a scholarship holder returning to Georgia after completing at least 2 years of study.
- Applicants must pass a medical examination satisfactorily
- Students who are already studying for a master's degree at a university in the United States cannot apply.
- Green card holders, dual U.S. citizens, or other persons who wish to obtain permanent residency in the United States in other ways cannot apply.
The application process:
Applicants must meet the above criteria and, along with the electronic application, upload the following documents to the Embark system:
- Electronic application
- 3 letters of recommendation from professors or senior officials (upload to Embark system)
- Official mark sheet from all post-school educational institutions (upload to Embark system)
- Translation of mark sheets in English (upload to Embark system)
- Diploma (upload to Embark system)
- Applicants in the social sciences, journalism, and the humanities can additionally submit research, printed article, or other papers if they believe it will enhance their chances.
- Applicants in the fields of fine and performing arts must submit a demonstration paper - a portfolio of works of art, a video clip, a film, an audio recording of a musical work, etc.
- Applicants can submit a professional resume if they wish
- Applicants who apply to the Performing Arts may be eligible for an interview.
Phase 1 - Mid-August: Examination of Qualification and Formal Requirements - At this stage, it is assessed whether the submitted applications meet the qualification and formal requirements. Applicants who do not meet the qualification and / or formal requirements will not be transferred to the second stage of selection.
Phase 2 - End of August: Content Review - At this stage, the content of the candidates is verified, which allows the identification of persons allowed at the interview stage.
Phase 3 - Mid-September: Interview - At this stage, the selected candidates are interviewed and the semi-finalists are identified. The interview will be held at the U.S. Embassy.
All phases of the selection will be conducted by a two-member selection commission set up by the US Embassy in Georgia, consisting of representatives from the Embassy, the International Center for Education and the Bank of Georgia, as well as former Fulbright Scholars. In September-October, semi-finalists will be required to pass the following standard tests:
- TOEFL - IBT at least 80 points; PBT at least 550 points. IBT 100 points (PBT 600 points) are recommended in a number of fields, including architecture, public administration, business. The minimum requirement in law is 100 IBT points
- GRE - Compulsory in all fields except law
- GMAT - is required for business administration
The International Institute of Education is handing out candidates ’applications to U.S. universities so that they can consider admission to their respective universities. Candidates themselves should not apply to universities. The final decision on the distribution of candidates in universities is made by the Bureau of Education and Culture of the United States Department of State on the recommendation of the International Institute of Education.
Keep in mind that successful applicants are typically up to 30 years old on the day of the application deadline, have no education in the United States or Europe, have at least 2 years of work experience, and have a clearly defined leadership potential.