კავკასიის მედიის სკოლა იწყებს მედია წიგნიერების 6-თვიან პროექტს. მასში მონაწილეობა შეუძლიათ 15-18 წლის ახალგაზრდებს საქართველოს ნებისმიერი რეგიონიდან. პროექტის მონაწილეებს უმასპინძლებს კავკასიის უნივერსიტეტის მედიის სკოლის დეკანი, ჟურნალისტი ნინო ჟიჟილაშვილი.
პროექტის შინაარსი
3 დღის განმავლობაში ახალგაზრდებს შეხვდებიან ტრენერები, რომლებიც მათ გააცნობენ იმ გამოწვევებს, რომელთა წინაშეც თანამედროვე კომუნიკაციების სამყარო თითოეულ მოქალაქეს აყენებს. ეს არის ინტერაქტიული შეხვედრების ციკლი, რომლის მონაწილეები ისწავლიან: როგორ იმუშაონ სოციალურ ქსელებში; როგორ გაარჩიონ ერთმანეთისგან ნამდვილი ინფორმაცია და პროპაგანდა; როგორ ამოიცნონ, გადაამოწმონ და აიცილონ ინტერნეტ-სივრციდან მიღებული ყალბი ინფორმაცია. ამას გარდა, პროექტის მონაწილეები გამოიმუშვებენ ჟურნალისტური ტექსტის შექმნის, კამერასთან მუშაობის, ფოტო/ვიდეო მასალაზე მუშაობის საბაზისო უნარებს. მათ მიერ მომზადებული მედიაპროდუქტი ყოველი ციკლის ფინალში განთავსდება სოციალურ ქსელებში.
პროექტის ფორმატი
მედია წიგნიერების პროგრამა ნოემბერ-მარტში მიიღებს 5 ჯგუფს. თითოეულ ნაკადში იქნება 15 მსმენელი. ყოველი ჯგუფი კავკასიის უნივერსიტეტში დაჰყოფს 3 დღეს. მონაწილეები შეირჩევიან შემდეგი დოკუმენტების განხილვის საფუძველზე:
- სააპლიკაციო ფორმა
- ესე, მაქსიმუმ 250 სიტყვა, რომელიც უნდა აღწერდეს თქვენს მოტივაციას, თუ რატომ გინდათ ამ პროექტში მონაწილება
- სკოლის მიერ გაცემული სარეკომენდაციო წერილი
სააპლიკაციო ფორმა შეავსეთ მითითებული ბმულის გააქტიურებით. ესე და სარეკომენდაციო წერილი გამოაგზავნეთ მეილზე: csm@cu.edu.ge
პროექტის დაფინანსება
მონაწილეების საცხოვრებლის, მგზავრობისა და დღიური საჭიროებებისთვის აუცილებელ ხარჯს ფარავს კავკასიის უნივერსიტეტი. პროექტი მხარდაჭერილია საქართველოში აშშ-ს საელჩოს მიერ.

CSM YOUTH FOR MEDIA LITERACY
Caucasus School of Media is launching a 6-month media literacy project. Young people aged 15-18 from any region of Georgia can participate in it. The project participants will be hosted by the Dean of Caucasus School of Media, journalist Nino Zhizhilashvili.
Project Content
Within 3 days, the young people will meet with trainers who will introduce them to the challenges that the modern communications world faces with each citizen. This is a cycle of interactive meetings where participants will learn: how to work on social media; How to distinguish between genuine information and propaganda; How to identify, verify, and prevent the spread of false information from the Internet. In addition, project participants will develop basic journalistic writing, camera, photo/video skills. The media product prepared by them will be posted on social media at the end of each cycle.
Project format
The Media Literacy Program will host 5 groups in November-March. There will be 15 listeners in each stream. Each group will stay at Caucasus University for 3 days. Participants will be selected based on the following documents:
• Essay, maximum 250 words that should describe your motivation for why you want to participate in this project
• Letter of recommendation issued by the school
Fill out the application form by activating the specified link. Send the essay and recommendation letter to csm@cu.edu.ge
Project financing
The cost of living, travel and daily necessities of the participants is covered by Caucasus University. The project is supported by the US Embassy to Georgia.