2025 წლის 10 იანვარს, NATO-ს მეცნიერება მშვიდობისა და უსაფრთხოებისათვის პროექტის - "პოსტ-კვანტური ციფრული ხელმოწერა ვერკლეს ხის გამოყენებით" ფარგლებში პირველი შეხვედრა ჩატარდა. პროექტის მიზანს წარმოადგენს პოსტ-კვანტური კრიპროგრაფიის მზარდი გამოწვევების გადაჭრა დიცფრული ხელმოწერის სისტემის განვითარებით, რომელიც დაფუძნებულია ინოვაციურ ვერკლეს ხის შექმნაზე. შემოთავაზებული ახალი მიდგომა მნიშვნელოვნად ამცირებს შემოწმების ზომას, რაც თავის მხრივ თანადროულად აუმჯობესებს როგორც უსაფრთხოებას, ასევე კომპუტაციურ ეფექტურობას.
გარდა ამისა, პროექტი იკვლევს ფსევდო შემთხვევითი რიცხვების გენერატორის ინტეგრაციას, კვანტური შემთხვევითი რიცხვების გენერატორის გამოყენებას გაძლიერებული სიმტკიცისთვის.
პროექტის პარტნიორები:
- კავკასიის უნივერსიტეტი (პარტნიორი ქვეყნის პროექტის დირექტორი: პროფესორი მაქსიმ იავიჩი)
- ბრაშოვის ტრანსილვანიის უნივერსიტეტი (NATO წევრი ქვეყნის პროექტის დირექტორი - პროფესორი რაზვან ბოკუ)
შეხვედრის ფარგლებში მონაწილეებმა განიხილეს სხვადასხვა ორგანიზაციული და ადმინისტრაციული ასპექტები, სამეცნიერო აქტივობების წინასწარი გეგმები და პროექტის მიგნებების შესახებ ინფორმაციის გავრცელების სტრატეგიები.
აღნიშნულ შეხვედრას დაესწრნენ გუნდის წევრები როგორც კავკასიის და ბრაშოვის ტრანსილვანიის უნივერსიტეტებიდან, ასევე NATO-ს ოფისის წარმომადგენლები. მათი მონაწილეობა კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს აღნიშნული ინოვაციური პროექტის საშუალებით პოსტ-კვანტური კრიპტოგრაფიის წინსვლისათვის თანამშრომლობის მნიშვნელობასა და ერთიანობას.

On January 10, 2025, the kick-off meeting for the NATO Science for Peace and Security (SPS) Project "Post-quantum Digital Signature using Verkle Trees" took place. This project aims to address the emerging challenges of post-quantum cryptography by pioneering a digital signature system utilizing the innovative Verkle tree construction. This novel approach significantly reduces proof sizes, thereby enhancing both security and computational efficiency.
Furthermore, the project explores the integration of a pseudo-random number generator, leveraging a quantum random number generator for enhanced robustness.
Project Partners:
- Caucasus University (Partner country Project Director: Professor Maksim Iavich)
- Transilvania University of Brașov (NATO country Project Director: Professor Razvan Bocu)
During the meeting, participants discussed various organizational and administrative aspects, preliminary plans for scientific activities, and strategies for disseminating the project's findings.
The meeting was attended by project team members from both Caucasus University and Transilvania University of Brașov, as well as representatives from the NATO office. Their participation underscores the collaborative effort and shared dedication to advancing the frontiers of post-quantum cryptography through this innovative project.