მედიაწიგნიერების ევროპული მოდელების ინტეგრირება ქართულ აკადემიურ სფეროში
2023 წელს, კავკასიის უნივერსიტეტის მედიისა და განათლების სკოლების თანამშრომლობით მომზადებულმა სამწლიანმა პროექტმა „მედიაწიგნიერების ევროპული მოდელების ინტეგრირება ქართულ აკადემიურ სფეროში“ გაიმარჯვა Erasmus+-ის პროგრამის ჟან მონეს მოდულის კონკურსში. პროექტის ავტორია კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი და კავკასიის მედიის სკოლის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ხელმძღვანელი გიორგი ჯოლოგუა.
პროექტის ძირითად მიზნებს ევროკავშირის ღირებულებებისა და ფასეულობების პოპულარიზაცია და სწავლებისა და კვლევების განვითარების ხელშეწყობა წარმოადგენს.
პროექტის განმავლობაში კავკასიის უნივერსიტეტის სტუდენტებსა და დაინტერესებულ ბენეფიციარებს შესაძლებლობა ექნებათ შეისწავლონ და გაიღრმაონ ცოდნა მედიაწიგნიერების ფორმალურ საგანმანათლებლო სფეროში ინტეგრირების ევროპული მოდელების შესახებ. 3 წლიანი პროგრამის განმავლობაში დაგეგმილია სხვადასხვა ღონისძიება:
- კავკასიის განათლების სკოლის სტუდენტებისთვის ახალი საგნის „მედიაწიგნიერების ევროპული მოდელები“ შემუშავება და სწავლება;
- კავკასიის უნივერსიტეტის მედიის სკოლის ორგანიზებით უფროსკლასელთა საზაფხულო სკოლის „ევროკავშირი დეზინფორმაციის წინააღმდეგ“ გამართვა;
- ყოველთვიური შეხვედრების ჩატარება სკოლის მასწავლებლებთან სასკოლო განათლებაში მედიაწიგნიერების კომპეტენციის ინტეგრირების ევროპული მიდგომებისა და მოდელების შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით;
- გრძელვადიანი კვლევის ჩატარება იმის შესასწავლად, თუ მედიაწიგნიერების აკადემიურ სფეროში ინტეგრირების რომელი ევროპული მოდელი შეიძლება იყოს მეტად ეფექტური საქართველოში.
"დაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ, თუმცა გამოთქმული შეხედულებები და მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ ავტორ(ებ)ს და არ ასახავს ევროკავშირის ან ევროპული განათლებისა და კულტურის აღმასრულებელი სააგენტოს (EACEA) შეხედულებებს. არც ევროკავშირი და არც EACEA არ შეიძლება იყოს პასუხისმგებელი მათზე."

In 2023 a three-year-long project "Integrating EU Models of Media Literacy Education into Georgian Academic Sphere" prepared through collaboration of Caucasus School of Media and Caucasus School of Education won the Erasmus + program Jean Monnet module competition. The author of the project is George Jologua, associate professor at Caucasus University and the manager of the scientific-research center of Caucasus School of Media.
The main aims of the project are to promote EU values and support the development of teaching and research.
During the project, Caucasus University students and interested beneficiaries will have the opportunity to study and deepen their knowledge of European models of integration media literacy in formal education. Various events are planned during the 3-year program:
• Development and teaching of a new subject "European Models of Media Literacy Education" for students at Caucasus School of Education.
• Organizing a summer school “EU VS. Disinformation" for high school students at Caucasus School of Media.
• Holding monthly meetings with schoolteachers to raise awareness about European approaches and models of integrating media literacy competence across curriculum.
• Conducting long-term research to study which European model of integrating media literacy across formal education can be more effective in Georgia.