Erasmus+ ის გაცვლითი პროგრამა ადმინისტრაციული პერსონალისთვის თესალონიკის არისტოტელეს უნივერსიტეტში,საბერძნეთი,გაზაფხული 2021
29 ოქტომბერი 2020
კავკასიის უნივერსიტეტი აცხადებს ადმინისტრაციული პერსონალისთვის, 2021 წლის გაზაფხულის სემესტრში, თესალონიკის არისტოტელეს უნივერსიტეტში, საბერძნეთი (Aristotle University of Thessaloniki, Greece), Erasmus + ის გაცვლით პროგრამაში მონაწილეობისათვის განაცხადების მიღებას.
პარტნიორ უნივერსიტეტში სამუშაო ვიზიტი/ მობილობა არის ერთკვირიანი (მოიცავს 5 სამუშაო დღეს და სავალდებულო 8 სამუშაო საათს).
განაცხადის წარმოდგენა შეუძლიათ:
• კავკასიის უნივერსიტეტის ადმინისტრაციულ თანამდებობაზე მყოფ პერსონალს
2021 წლის გაზაფხულის სემესტრში, თესალონიკის არისტოტელეს უნივერსიტეტში მობილობის განხორციელება შესაძლებელია შემდეგ ფაკულტეტებთან:
School of Law, Economics, Political Sciences, Journalism and Mass Communication, Psychology, History and Archeology, Informatics.
მობილობის დაგეგმვა შესაძლებელია მხოლოდ მოცემულ თარიღებში:  1 თებერვალი - 30 ივნისი, 2021.
კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად  დაინტერესებულმა ადმინისტრაციულმა პერსონალმა  შემდეგი დოკუმენტები უნდა წარმოადგინონ ინგლისურ ენაზე:
• შერჩეულ კანდიდატებთაბ გასაუბრება;
• საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პროექტების დეპარტამენტის მიერ შერჩეული კანდიდატების ნომინირება თესალონიკის არისტოტელეს უნივერსიტეტის ონლაინ ბაზაში;
• ნომინირების შემდგომ, პროგრამაში მონაწილე ადმინისტრაციულ პერსონალთან კომუნიკაცია და თესალონიკის არისტოტელეს უნივერსიტეტის სააპლიკაციო პროცედურების შესახებ დამატებით ინფორმაციის მიწოდება;
• შერჩეული ადმინისტრაციული პერსონალის მიერ მიმღები უნივერსიტეტის სააპლიკაციო ფორმის შევსება და საჭირო დოკუმენტების ატვირთვა (Mobility Agreement, CV, Letter of Support - რომელსაც მიმღები უნივერსიტეტის რელევანტური ფაკულტეტის კოორდინატორი გასცემს);

Caucasus University is pleased to announce the “Call” for applications of Erasmus+ Administrative staff mobility program for Spring 2021 semester at the Aristotle University of Thessaloniki, Greece.
Erasmus+ exchange program for the international mobility of the administrative staff covers travel expenses and grants scholarship. The amount of the scholarship is determined in accordance with Erasmus+ guidelines and the laws of the receiving country. The duration of the international mobility for the administrative staff is one week and includes 8 teaching hours for 5 working days.
- Personnel holding the administrative positions at Caucasus University
The following departments are available for the Spring 2021 mobilities at the Aristotle University of Thessaloniki:
Mobility can be implemented only for the following time period: February 1- June 30, 2021
Interested academic personnel should submit the following documents in English language:
- Copy of international passport;
- Filled application form (see annex #1);
- Essay which should reflect the experience of working at Caucasus University, information on projects and programs in which the applicant has participated with CU or as a representative of CU;
- Delayed or presented separately
Candidates can apply for the program by November 10, 2020 to the following email address: ir@cu.edu.ge
Candidates must indicate in the subject area the name of the selected University. Each submitted document should be labeled accordingly.
- Presented applications are reviewed by the Caucasus University selection committee;
- Selected candidates are nominated through the on-line platform of the Aristotle University of Thessaloniki;
- Communication with the selected participants after the nomination and providing additional information regarding the application procedures of the Aristotle University of Thessaloniki;
- Selected administrative personnel should fill out the receiving Institution’s application portal and submit the relevant documents (Mobility Agreement, CV, Letter of Support – which is provided by the hosting department of the Aristotle University of Thessaloniki);
- Final selection of the administrative personnel by the receiving University
For more information, please contact the International Relations and Projects Department of the Caucasus University, second floor, room B25.