2024 წლის ივლისში კავკასიის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლაში ამოქმედდა საქართველოს შესწავლელი საერთშორისო კვლევის ცენტრი.
მისი მიზანია, სამეცნიერო-კვლევითი სამუშაოების ორგანიზება, საქართველოს ისტორიული წარსულის, კულტურული მემკვიდრეობის, მულტიეთნიკური და მულტიკულტურული ცივილიზაციის შესწავლა ეროვნულ, რეგიონულ, დასავლეთ/აღმოსავლეთ ევროპის და გლობალურ კონტექსტში; ინტერდისციპლინური კვლევითი ინიციატივების ხელშეწყობა, რომლებიც მიზნად ისახავენ საქართველოს ისტორიულ, კულტურულ და სხვა მნიშვნელობის კვლევას რეგიონალურ, ევროპულ და გლობალურ კონტექტსში. კვლევაზე დაფუძნებული აკადემიური პროგრამების განვითარება, ახალი ცოდნის გაზიარება და დიალოგის წარმოება საქართველოს შემსწავლელი პრობლემატიკის ფართე კონტექსტში (კავკასიის, ევროპული, ეროვნული და სხვ). აღნიშნული მოიცავს ინოვაციურ საგანმანათლებლო გამოცდილების დაგროვებას სემინარების, ვორქშოფების, კონფერენციების, მრგვალი მაგიდების და სხვა ფორმატებში, რომლებშიც ჩართული იქნებიან სტუდენტები, მკვლევარები, სპეცილისტები და სხვ. საერთშორისო პარტნიორობის, ეროვნული და საერთაშორისო თანამშრომლობის განვითარება, რაც ხელს შეუწყობს ცენტრის მნიშვნელობის გაზრდას, რგოროც უნივერსიტეტის შიგნით, ისე მის ფარგლებს გარეთ. ეს მოიცავს როგორც საქართველოში, ისე ევროპასა და აშშ-ში საუნივერსიტეტო სივრცის ანალოგიურ/რელევანტურ ცენტრებთან კვლევით ინსტიტუტებთან, სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, სხვადასხვა კვლევით ქსელებთან ურთიერთთანამშრომლობის ჩამოყალიბებას.
CU-GRC -ის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ძირითადი ფუნქციებია:
- სამეცნიერო საგრანტო პროექტებზე მუშაობა;
- ინტერდისციპლინური კონფერენციის/სიმპოზიუმის გამართვა წელიწადში ერთხელ/ორ წელიწარდში ერთხელ, რომელშიც თავს მოიყრიან მკვლევარები და სპეციალისტები სხვადასხვა დისციპლინებიდან ისტორიის, კულტურის კვლევები, სახელოვნებათმცოდნეო და სხვა.
- მრგვალი მაგიდის გამართვა, რაც წარმოაჩენს ისტორიულ, კულტურულ და სხვა მნიშნელოვან პრობლემატიკას;
- ინტერდისციპლინური დიალოგის გამართვა კვლევითი ერთობლივი საერთშორისო პროექტების შემუშავებით და კვლევის ინტერნაციოანლზიაციით;
- კვლევაზე დაფუძნებული ახალი აკადემიური პროგრამების შემუშავება;
- სემინარების, ლექციების და ვორქშოფების დაორგანიზება;
- სპიკერების მოწვევა და დისკუსიების, ერთობლივი აქტივობების გამართვა და დაგეგმვა, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ არა მარტო უნივერსიტეტის, ან ეროვნულ დონეზე ცნობილი აკადემიური სფეროს წარმოამდგენლები, არამედ საერთშორისოდ აღიარებული მეცნიერები, ასევე სტუდენტები, სპეციალიტები და სხვ.
- ერთობლივი კვლევითი და საგანმანათლებლო პროგრამების ინიცირება მსოფლიოში აღიარებული რელევანტურ კვლევით/საგანმანათლებლო ცენტრენთან ერთად.
CU-GRC ჰყავს ხელმძღვანელი, საერთაშორისო ბორდი:
ფილიპ როს ბულოკი - ოქსფორდის უნივერსიტეტის რუსული ლიტერატურისა და მუსიკის პროფესორი. იგი არის რამდენიმე წიგნის ავტორი, მათ შორის ქალურობა ანდრეი პლატონოვის პროზაში (2005), როზა ნიუმარჩი და რუსული მუსიკა მე-19 საუკუნის ბოლოსა და მე-20 საუკუნის დასაწყისში ინგლისში (2009), და პიოტრ ჩაიკოვსკი (2016). მისი რედაქტირებული კრებულები მოიცავს იან სიბელიუსისა და როზა ნიუმარჩის მიმოწერას, 1906-1939 (2011), მუსიკის სკანდინავიური გარღვევა: ესთეტიკა, მოდერნიზმი და კულტურული გაცვლა, 1890-1930 (2021), სიმღერა ერის მიღმა: თარგმანი, ტრანსნაციონალიზმი, შესრულება (2021), და რახმანინოვი და მისი სამყარო (2022). მისი კვლევები დაფინანსებულია ბრიტანული აკადემიის, გაერთიანებული სამეფოს ხელოვნებისა და ჰუმანიტარული მეცნიერებების კვლევითი საბჭოს და ლევერჰულმის ტრასტის მიერ. სხვადასხვა დროს იგი მიწვეული იყო გრენობლში, პარიზსა და პრინსტონში. 2009 წელს მან მიიღო როგორც ამერიკული მუსიკოლოგიური საზოგადოების ფილიპ ბრეტის ჯილდო, ასევე ფილიპ ლევერჰალმის პრიზი თანამედროვე ენების დარგში. https://www.music.ox.ac.uk/people/professor-philip-ross-bullock
პიტერ ჯ. შმელცი - Ph.D, ჯონს ჰოპკინსის უნივერსიტეტის პროფესორი, მისი სპეციალიზაცია მოიცავს მე-20 და 21-ე საუკუნის მუსიკას. იგი არის ავტორი წიგნებისა: Such Freedom, If Only Musical: Unofficial Soviet Music during the Thaw (ოქსფორდი, 2009); ალფრედ შნიტკეს Concerto Grosso no. 1 (ოქსფორდი, 2019); და ხმოვანი გადატვირთვა: ალფრედ შნიტკე, ვალენტინ სილვესტროვი და პოლისტილიზმი საბჭოთა კავშირის ბოლო პერიოდში (ოქსფორდი, 2021). მისი ნაშრომები ორჯერ დაჯილდოვდა ამერიკის კომპოზიტორთა, ავტორთა და გამომცემელთა საზოგადოების (ASCAP) დიმს ტეილორ/ვირჯილ თომსონის და ამერიკის მუსიკოლოგიური საზოგადოების ოტო კინკელდეის პრემიებით. სხვადასხვა დროს მიღებული აქვს ასევე ჰუმანიტარული მეცნიერებების ეროვნული ფონდის (NEH), ბერლინის ამერიკული აკადემიის, ჯონ საიმონ გუგენჰაიმის მემორიალური ფონდის და ფულბრაიტის პროგრამის (საქართველო) კვლევითი სტიპენდიები. იგი ამჟამად მუშაობს რამდენიმე პროექტზე, მათ შორის უკრაინული მუსიკის შესავალზე (ლია ბეტსტონთან ერთად), წიგნზე საბჭოთა კავშირის გვიანი ექსპერიმენტული მუსიკის შესახებ და ესეების კრებულზე ვალენტინ სილვესტროვის შესახებ.
ნანა შარიქაძე - Ph.D, კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი(აფილირებული). მისი კვლევები მოიცავს მუსიკალური სფეროების ფართო სპექტრს,მათ შორის მე-20 საუკუნის მუსიკალურ თეატრსა და ოპერას, ექსპერიმენტულმუსიკას, პოლიტიკისა და მუსიკის ურთიერთქმედებას, ქართულ მუსიკასა და საბჭოთამუსიკას. მისი ამჟამინდელი სამეცნიერო საქმიანობა ფოკუსირებულია საბჭოთამუსიკაზე, განსაკუთრებით კოლონიზაციისა და დეკოლონიზაციის დისკურსებზემუსიკალურ და კულტურულ კონტექსტში. 2023 წელს მან დაწერა მონოგრაფია AnIntroduction to Georgian Art Music: Sense-Making through Music, რომელიც გამოიცაCambridge Scholars Publishing-ის მიერ. 2019-დან 2023 წლამდე დოქტორი შარიქაძე იყოთბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიის რექტორი (2019-2024). 2024 წელს მასმიენიჭა ფულბრაიტის სტიპენდია ჯონს ჰოპკინსის უნივერსიტეტში და DAADსტიპენდია 2012 წელს UDK ბერლინში. 2022 წელს მან მიიღო პოლონეთის კულტურისადა ეროვნული მემკვიდრეობის სამინისტროს Zasłużony Kulturze Gloria Artis-ისვერცხლის მედალი და გახდა პირველი ქართველი, რომელიც ამ ჯილდოთი აღიარებულიქნა კულტურულ ცხოვრებაში შეტანილი მნიშვნელოვანი წვლილისთვის.
- დავით ყოლბაია - ისტორიკოსი, ქართველოლოგი. ვარშავის უნივერსიტეტის აღმოსავლეთ ევროპის კვლევების ცენტრის ასისტენტ-პროფესორი; ვარშავის უნივერსიტეტის აღმოსავლეთ ევროპის კვლევების ცენტრის კავკასიის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი. იგი სპეციალიზდება კავკასიის ისტორიაში, განსაკუთრებული ყურადღებით საქართველოს ეკლესიისა და გვიანი ანტიკური ქრისტიანობის მიმართ. მისი კვლევები ასევე მოიცავს ძველ ქართულ ლიტერატურას, განსაკუთრებით ჰაგიოგრაფიასა და ჰიმნოგრაფიას. 2006 წლიდან არის წმინდა გრიგოლ ფერაძის მემკვიდრეობის საერთაშორისო სამეცნიერო კომისიის თანათავმჯდომარე. 2002 წლიდან ხელმძღვანელობს წმინდა გრიგოლ ფერაძის სახელობის საერთაშორისო კავკასიოლოგიურ კონფერენციას. 1991 წელს დააარსა და გახდა ჟურნალ Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies-ის რედაქტორი. 2017–2023 წლებში თავმჯდომარეობდა პოლონეთ–საქართველოს ისტორიკოსთა კომისიას. მისი სამეცნიერო და კულტურული მემკვიდრეობის სფეროში შეტანილი წვლილისთვის დაჯილდოებულია პოლონეთის აღდგენის ორდენის რაინდული ჯვრით (Order of Polonia Restituta).

The International Research Center for the Study of Georgia was launched at the Caucasus School of Humanities and Social Sciences in July of 2024.
The goal of the center is to:
• Conduct scientific research; study the historical past, cultural heritage, multiethnic and multicultural civilization of Georgia in the national, regional, Western/Eastern European and global contexts;
• Promote interdisciplinary research initiatives that explore Georgia’s historical, cultural, and broader significance in regional, European, and global contexts.
• Develope research-based academic programs, share new knowledge, and foster dialogue on topics related to Georgia (Caucasian, European, national, etc.).
• This includes the accumulation of innovative educational experiences in seminars, workshops, conferences, round tables and other formats, which will involve students, researchers, specialists and others.
• Develop international partnerships, national and international cooperation, which will contribute to increasing the importance of the center, both within the university and beyond.
• This involves establishing collaborations with similar/relevant university centersin the university space, research institutes, governmental and non-governmental organizations, and research networks across Georgia, Europe, and the USA.
The main functions of the CU-GRC Scientific Research Center are:
• Working on scientific grant projects;
• Organizing interdisciplinary conferences and symposiums annually or biennially, bringing together researchers and specialists from diverse fields such as history, cultural studies, and art history.
• Hosting a round table discussion on historical, cultural and other important issues;
• Fostering interdisciplinary dialogue by developing joint international research projects and internationalizing research;
• Developing new academic programs based on research;
• Organizing seminars, lectures and workshops;
• Inviting speakers and organizing and planning discussions and joint activities that engage not only university faculty and national experts but also internationally recognized scientists, students, and specialists.
• Initiating joint research and educational programs with relevant globally recognized research/educational centers.
CU-GRC has a governing body, an international board:
• Philip Ross Bullock - is Professor of Russian Literature and Music at the University of Oxford. He is the author of a number of books, including The Feminine in the Prose of Andrey Platonov (2005), Rosa Newmarch and Russian Music in Late Nineteenth and Early Twentieth-Century England (2009), and Pyotr Tchaikovsky (2016). His edited collections include The Correspondence of Jean Sibelius and Rosa Newmarch, 1906-1939 (2011), Music’s Nordic Breakthrough: Aesthetics, Modernity, and Cultural Exchange, 1890-1930 (2021), Song Beyond the Nation: Translation, Transnationalism, Performance (2021), and Rachmaninoff and His World (2022). His research has been supported by the British Academy, the UK Arts and Humanities Research Council, and the Leverhulme Trust, and he has held visiting fellowships at Grenoble, Paris, and Princeton. In 2009, he received both the Philip Brett Award of the American Musicological Society and a Philip Leverhulme Prize for Modern Languages.
• Peter J.Schmelz - PhD, a Professor, Head of the Comparative thought and literature department at Johns Hopkins University, specializes in twentieth and twenty-first century musics. His books include Such Freedom, If Only Musical: Unofficial Soviet Music during the Thaw (Oxford, 2009); Alfred Schnittke’s Concerto Grosso no. 1 (Oxford, 2019); and Sonic Overload: Alfred Schnittke, Valentin Silvestrov, and Polystylism in the Late USSR (Oxford, 2021). His work has received an ASCAP Deems Taylor Award, two ASCAP Deems Taylor/Virgil Thomson Awards, and the Otto Kinkeldey Award from the American Musicological Society. He has also received fellowships from the NEH, the American Academy in Berlin, the John Simon Guggenheim Memorial Foundation, and the Fulbright Program (Georgia). He is currently working on a number of projects, including an introduction to Ukrainian music (with Leah Batstone), a book on late Soviet experimental music, and a book of essays on Valentin Silvestrov. https://compthoughtlit.jhu.edu/directory/peter-j-schmelz/
• Nana Sharikadze - PhD, is an Associate Professor (Affiliated) at Caucasus University. Her research encompasses a wide range of musical fields, including twentieth-century musical theatre and opera, experimental music, the interplay between politics and music, Georgian music, and Soviet music. Her current scholarly work centers on Soviet music, with a particular emphasis on colonization and decolonization discourses within musical and cultural contexts. In 2023, she authored the monograph An Introduction to Georgian Art Music: Sense-Making through Music, published by Cambridge Scholars Publishing. Between 2019 and 2023, Dr. Sharikadze held the position of Rector at the Tbilisi State Conservatoire. In 2024, she was awarded a Fulbright Scholarship at Johns Hopkins University and DAAD scholarship in 2012 at UDK Berlin . Notably, in 2022, she received the distinguished silver medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis from the Ministry of Culture and National Heritage of Poland, becoming the first Georgian national to be recognized with this award for significant contributions to cultural life.
• David Kolbaia - Historian, Kartvelologist. Assistant Professor at the University of Warsaw, Centre for East European Studies; Head of the Caucasus Studies at the Centre for East European Studies, University of Warsaw. He specializes in the history of the Caucasus, with a focus on the Georgian Church and late antique Christianity. His research also covers Old Georgian literature, particularly hagiography and hymnography. Since 2006, he has served as Co-Chair of the International Scientific Commission for the Heritage of St Grigol Peradze. Since 2002, he has been the Conference Director of the Saint Grigol Peradze International Caucasological Conference. In 1991, he founded and became editor of Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies. From 2017 to 2023, he chaired the Polish-Georgian Commission of Historians. He has been awarded the Knight’s Cross of the Order of Polonia Restituta for his contributions to scholarship and cultural heritage.