კავკასიის უნივერსიტეტი
2020 წლის 26 თებერვალს საქართველოში ახალი კორონავირუსით COVID 19-ით დაავადების პირველი შემთხვევა დაფიქსირდა. კორონავირუსთან დაკავშირებით მოქმედი საქართველოს უწყებათაშორისი საბჭოს რეკომენდაციის საფუძველზე მთავრობის გადაწყვეტილებით 4 მარტიდან ყველა სასწავლო დაწესებულებაში შეწყდა სასწავლო პროცესი. მსოფლიოში ინფიცირების შემთხვევების მატების გამო, 11 მარტს ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ პანდემია გამოაცხადა, ხოლო 21 მარტს საქართველოში საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა და სასწავლო პროცესი დისტანციურ (ონლაინ) რეჟიმში გაგრძელდა.
სასწავლო პროცესი დისტანციურ (ონლაინ) რეჟიმში გაგრძელდა კავკასიის უნივერსიტეტშიც, მათ შორის კავკასიის განათლების სკოლის ზოგადი განათლების დაწყებითი საფეხურის (I-VI კლასები) მასწავლებლის მომზადების ინტეგრირებული საბაკალავრო-სამაგისტრო პროგრამის ფარგლებში.
აღნიშნული პროგრამის მთავარი პრიორიტეტი არის წიგნიერება, რომელიც მოიაზრებს კითხვას და წაკითხულის გააზრების პროცესებს, მოიცავს წერილობითი ტექსტების გააზრებისა და ამ ტექსტების ინდივიდუალური და საზოგადოებრივი მიზნებისათვის გამოყენების უნარებს, რაც, ასევე, ცნობილია, როგორც „კითხვა კეთებისათვის“ (Stiggings, 1982). კითხვის ასეთი ხედვა საუკეთესოდ ერგება თანამედროვე საზოგადოებას, ვინაიდან დღესდღეობით უდიდესი აქცენტი კეთდება მოსწავლეების მიერ წაკითხული ტექსტიდან მიღებული ინფორმაციის გამოყენების უნარზე (Organization for Economic Cooperation and Development, 2010; 2005; 2001). ფაქტობრივად, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ განათლების სპეციალისტების ყურადღება თავისუფლად კითხვისა და ძირითადი აზრის გაგების უნარიდან წაკითხულის ახალ სიტუაციებსა თუ პროექტებში გამოყენების უნარისკენ ინაცვლებს (Coulombe, Trembly, & Marchand, 2004; Smith, Mikulecky, Kibby, & Dreher, 2000).[1]
იმისათვის, რომ ნათლად დავინახოთ პანდემიის პირობებში წარმოჩენილი ზოგადი განათლების/დაწყებითი საფეხურის პრობლემები საკმარისია წიგნიერების საერთაშორისო კვლევის (PIRLS - Progress in International Reading Literacy Study) 2016 წლის შედეგების გაცნობა, რომლის მიხედვითაც საქართველოს მაჩვენებლები თითოეული საფეხურის მიხედვით მნიშვნელოვნად ჩამორჩება საერთაშორისო საშუალოს: საქართველოში მცხოვრები მეოთხე კლასელი მოსწავლეების მხოლოდ 2.5%-მა დაძლია PIRLS-ის საერთაშორისო სკალის უმაღლესი საფეხური, მაღალი − 22%-მა, საშუალო − 60%-მა, დაბალი კი − 86%-მა. მოსწავლეთა 14% აღმოჩნდა მიღწევის საერთაშორისო სკალის დაბალი საფეხურის ქვემოთ, რაც ნიშნავს იმას, რომ საქართველოში მოსწავლეთა 14%-ს დაბალი საფეხურისთვის განსაზღვრული დავალებების შესრულებაც კი გაუჭირდა.
თუმცაღა პანდემიამ, გამომდინარე იქიდან რომ გვაიძულა სწავლების ყველა საფეხურზე დისტანციურ რეჟიმზე გადავსულიყავით, კიდევ უფრო მწვავედ დაგვანახა დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლების მომზადების გამოწვევები, რამეთუ თანამედროვე ინფორმაციულ სამყაროში, რომელშიც ადამიანების ყოველდღიურ ცხოვრებაში უდიდესი როლი დაეკისრა ციფრულ/ელექტრონულ მედიასა და ინტერნეტს, განსაკუთრებული მნიშვნელობა შეიძინა წიგნიერებამ და გაჩნდა ისეთი ცნებები, როგორებიცაა „ციფრული წიგნიერება“ და „ინფორმაციული წიგნიერება“, რომლებიც კომპიუტერისა და ინტერნეტის მეშვეობით სწავლისა და მუშაობის კომპეტენციებს მოიაზრებს (ბესელია და პაპავა, 2011). სწორედ ამ კომპეტენციების შეფასების მიზანს ემსახურება ePIRLS - ონლაინ კითხვის ინოვაციური შეფასება.
ePIRLS- 2016 წლის რეიტინგულ სიაში საქართველოს ბოლო ადგილი უჭირავს მიღწევის თითოეული საფეხურის მიხედვით და მაჩვენებლები მნიშვნელოვნად ჩამორჩება საერთაშორისო საშუალოს: მოსწავლეთა მხოლოდ 1%-მა შეძლო უმაღლესი საფეხურის შესატყვისი დავალებების წარმატებით შესრულება, მეხუთედმა დაძლია მაღალი საფეხური, თითქმის ორმა მესამედმა საშუალო, მონაწილეთა 86.5%-მა მხოლოდ დაბალი საფეხურის შესაბამისი დავალებების შესრულება შეძლო, 15%-მა კი დაბალ საფეხურზე ნაკლები შედეგი აჩვენა (ცხრილი #5.7).
სწორედ, აღნიშნული გარემოებების გათვალისწინებით კავკასიის განათლების სკოლის ზოგადი განათლების დაწყებითი საფეხურის (I-VI კლასები) მასწავლებლის მომზადების ინტეგრირებული საბაკალავრო-სამაგისტრო პროგრამის ფარგლებში განხორციელდება პროექტი „ციფრული წიგნიერება და დაწყებითი განათლების მასწავლებლის მომზადების გამოწვევები პანდემიის ფონზე“, რომლის მთავარი დევიზი გახლდათ - პანდემია ვაქციოთ ციფრული წიგნიერების კუთხით წარმატებების მიღწევის შესაძლებლობად!
პროექტის მიზანი გახლდათ - დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლების მომზადების სისტემის რეფლექცია კორონავირუსის პანდემიის შედეგად შექმნილ ახალ რეალობასა და ციფრული წიგნიერების გამოწვევებზე.
საჯარო ლექციებზე დასწრება კავკასიის განათლების სკოლის სტუდენტების გარდა შეეძლო ნებისმიერი უნივერსიტეტის დაწყებითი პედაგოგიკის სტუდენტს, ასევე აბიტურიენტები და დაწყებითი საფეხური მასწავლებლებს.
პროექტის ფარგლებში 12 საჯარო ლექცია ჩატარდა:
„ციფრული წიგნიერება და დაწყებითი განათლების მასწავლებლის მომზადების გამოწვევები ახალ ქართულ რეალობაში“.
- ლადო აფხაზავა - ჩიბათის საჯარო სკოლის სამოქალაქო განათლების პედაგოგი, 2019 წლის მსოფლიო მასწავლებლის ჯილდოს ფინალისტი.
2020 წლის 22 აპრილი
- „ციფრული წიგნიერება და დაწყებითი განათლების მასწავლებლის მომზადების გამოწვევები ახალ ქართულ რეალობაში“.
გიორგი ჭაუჭიძე - მარნეულის მეორე საჯარო სკოლის ქართული ენის კონსულტანტ-მასწავლებელი, 2019 წლის მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს გამარჯვებული.
2020 წლის 24 აპრილი
https://drive.google.com/file/d/1t3wy8yO7oHUYKoxW5paKHUk9KoB_AmHi/view?usp=sharing
- „დაწყებითი პედაგოგიკა – ონლაინ გაკვეთილებიდან ონლაინ სწავლებაზე გადასვლის პრაქტიკული რჩევები“.
თათა ჭანტურია - ფილოლოგი, წიგნიერების სპეციალისტი( საბაზისო განათლების პროექტი/USAID).
2020 წლის 1 მაისი
https://drive.google.com/file/d/1EI66NefnqmU7ekEt6h-9z6KnFxWUMzys/view?usp=sharing
- „დაწყებითი პედაგოგიკა – კრიტიკული აზროვნების როლი ციფრულ წიგნიერებაში“.
სიმონ ჯანაშია - განათლების დოქტორი, კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი.
2020 წლის 5 მაისი
- „დაწყებითი პედაგოგიკა – კრეატიული აქტივობები ციფრულ სასწავლო პროცესში“.
პაატა პაპავა - კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი, წიგნიერების ექსპერტი, „თიმბოუთის“ დამფუძნებელი.
2020 წლის 7 მაისი
https://drive.google.com/file/d/1KnA0VhHq96rEVgm0hEKjZ77ervTI7AYZ/view?usp=sharing
- „დაწყებითი პედაგოგიკა – ციფრული ინოვაციების დანერგვის სტრატეგიები და ინსტრუმენტები“.
ელენე ბეთლემიშვილი - გორის #3 საჯარო სკოლის დაწყებითი კლასების მასწავლებელი, წიგნიერებისა და ისტ-ის ტრენერი, DG Salt_ის თანადამფუძნებელი.
2020 წლის 13 მაისი
https://drive.google.com/file/d/1qLCCcXxpSJFDtkGq1z3NT41Zt4qiHw-t/view?usp=sharing
- „დაწყებითი პედაგოგიკა – ციფრული შეფასების შესაძლებლობები“.
ეკა ჯელაძე – ტალინის უნივერსიტეტის საინფორმაციო საზოგადოების ტექნოლოგიების დოქტორი, შეფასება განვითარებისთვის პროექტის მენეჯერი/NAEC.
2020 წლის 15 მაისი
https://drive.google.com/file/d/15_GYhggJShzz6V4FsMY90X2CB2EISRs_/view?usp=sharing
- „დაწყებითი პედაგოგიკა – ციფრული განათლების პოლიტიკის ფორმირება“
რეზო აფხაზავა - განათლების მკვლევარი, კოალიცია „განათლება ყველასათვის“ პოლიტიკის ადვოკატირების ოფიცერი და გამგეობის წევრი.
2020 წლის 19 მაისი
https://drive.google.com/file/d/1mbZjCHl4HIcVwe5iW6rKw_Zdi-IeGAHq/view?usp=sharing
- „დაწყებითი პედაგოგიკა – (უ)თანასწორობა განათლებაში პანდემიის ჭრილში“.
შალვა ტაბატაძე - კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი, სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ეროვნებათშორისი ურთიერთობების ცენტრის გამგეობის თავმჯდომარე.
2020 წლის 21 მაისი
https://drive.google.com/file/d/1V4FawOT7viov2ui-RiwohpwATCNtly5O/view?usp=sharing
- „დაწყებითი პედაგოგიკა – ონლაინ სწავლება და რეპეტიტორობა პანდემიის ჭრილში“
ნუცა კობახიძე - საერთაშორისო და შედარებითი განათლების მკვლევარი, ჰონგ-კონგის უნივერსიტეტის განათლების ფაკულტეტის ასისტენტ პროფესორი.
2020 წლის 27 მაისი
https://drive.google.com/file/d/10n3lvvOb5ALFjFkE32ZpHKR085fqbx8m/view?usp=sharing
- „დაწყებითი პედაგოგიკა – ციფრული ტექნოლოგიები მათემატიკაში ცნებებზე დაფუძნებული სწავლებისა და საბაზისო უნარების განვითარების მიზნით“
გია ნოზაძე -კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი, USAID-ის საბაზისო განათლების პროგრამის სწავლა-სწავლების დირექტორი.
2020 წლის 2 ივნისი
https://drive.google.com/file/d/1hbiNRF3weOTxlKanSbh9MdXNIlFHem9P/view?usp=sharing
- „დაწყებითი პედაგოგიკა – წიგნიერების გამოწვევები პედაგოგების მომზადება–გადამზადების კონტექსტში“.
ალუდა გოგლიჩიძე – კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი, კავკასიის განათლების სკოლის დეკანი, ზოგადი განათლების დაწყებითი საფეხურის (I-VI კლასები) მასწავლებლის მომზადების ინტეგრირებული საბაკალავრო-სამაგისტრო პროგრამის აკადემიური ხელმძღვანელი..
2020 წლის 5 ივნისი.
https://drive.google.com/file/d/1y2ypi547WcI78Yam3k2bwDzFB6FVSl4G/view?usp=sharing
მონაწილეთა შეფასებებისა და გამოხმაურებების გათვალისწინებით კავკასიის განათლების სკოლა მომავალშიც გეგმავს მსგავსი ხასიათის პროექტის განხორციელებას.

Caucasus Education School
On February 26, 2020, the first case of COVID-19 was discovered in Georgia. Based on the recommendation of the Inter-Agency Coordination Council on COVID-19 and by the decision of the government, the educational process was suspended from March 4 in all educational institutions. Due to the increase in the number of cases in the world, on March 11 the World Health Organization declared a pandemic, and on March 21 a state of emergency was declared in Georgia and the educational process continued online.
The teaching process continued remotely (online) at Caucasus University, this included the Integrated Bachelor’s and Master’s Degree Program for Teachers of Primary Education (grades I-VI) of Caucasus Education School.
The main priority of this program is literacy, which consists of reading and reading comprehension processes, includes skills in comprehending written texts and using these texts for individual and public purposes, also known as "reading to do" (Stiggings, 1982). Such a view on reading is best suited to modern society, as today the greatest emphasis is placed on the students' ability to use information obtained from a text (Organization for Economic Cooperation and Development, 2010; 2005; 2001). In fact, we can say that the attention of education professionals shifts from the ability to read freely and comprehend the basic idea to the ability to apply what is read to new situations or projects (Coulombe, Trembly, & Marchand, 2004; Smith, Mikulecky, Kibby, & Dreher, 2000).
In order to clearly see the problems of general/primary level education presented in the conditions of the pandemic, it is enough to get acquainted with the results of the International Literacy Study (PIRLS - Progress in International Reading Study) 2016, according to which Georgia's indicators for each level are significantly lower than the international average: Only 2.5% of fourth graders living in Georgia have passed the highest level of the PIRLS international scale, 22% high, 60% medium and 86% low level. 14% of students found themselves below the low level of the international achievement scale, which means that 14% of students in Georgia found it difficult to complete even the tasks set for the low level.
However, the pandemic that forced us to switch to remote learning at all levels of education has exacerbated the challenges of primary school teacher training in the modern information world, where digital media and the Internet have become increasingly important. Literacy has gained special importance and concepts such as "digital literacy" and "information literacy" have emerged, which refer to the competencies of learning and working through the computer and the Internet (Beselia and Papava, 2011). ePIRLS - Innovative Online Reading Assessment serves the purpose of assessing these competencies.
Georgia ranks last in the 2016 ePIRLS rankings for each level of achievement, and the indicators are significantly lower than the international average: only 1% of students were able to successfully complete the highest level tasks, a fifth completed the high level, almost two-thirds average, 86.5% of participants completed only low-level assignments, and 15% showed results below the lower level (Table # 5.7).
Given these circumstances, the project "Digital Literacy and Challenges of Primary Education Teacher Training During the Pandemic" will be implemented within the framework of the Integrated Bachelor’s and Master’s Degree Program for Teachers of Primary Education (grades I-VI), the main motto of which was - Turn the pandemic into an opportunity to succeed in digital literacy!
The aim of the project was to reflect on the new reality and digital literacy challenges posed by the pandemic.
Besides the students of the Caucasus School of Education, students of any university as well as entrants and primary school teachers were able to attend the public lectures.
12 public lectures were held within the project:
"Digital Literacy and Challenges of Primary Education Teacher Training in the New Georgian Reality".
1) Lado Abkhazava - Civic Education Teacher of Chibata Public School, finalist of the 2019 World Teacher Award.
April 22, 2020
2) "Digital Literacy and Challenges of Primary Education Teacher Training in the New Georgian Reality".
Giorgi Chauchidze - Georgian language consultant-teacher at Marneuli # 2 Public School, winner of the 2019 National Teacher Award.
April 24, 2020
https://drive.google.com/file/d/1t3wy8yO7oHUYKoxW5paKHUk9KoB_AmHi/view?usp=sharing
3) "Elementary Pedagogy - Practical Tips for Moving from Online Lessons to Online Learning".
Tata Chanturia - Philologist, Literature Specialist (Basic Education Project / USAID).
May 1, 2020
https://drive.google.com/file/d/1EI66NefnqmU7ekEt6h-9z6KnFxWUMzys/view?usp=sharing
4) "Elementary Pedagogy - The Role of Critical Thinking in Digital Literacy".
Simon Janashia - Doctor of Education, Associate Professor at Caucasus University.
May 5, 2020
5) "Primary Pedagogy - Creative Activities in the Digital Learning Process".
Paata Papava - Associate Professor at Caucasus University, Literature Expert, Founder of Teamboat.
May 7, 2020
https://drive.google.com/file/d/1KnA0VhHq96rEVgm0hEKjZ77ervTI7AYZ/view?usp=sharing
6) "Primary Pedagogy - Strategies and Tools for Introducing Digital Innovation".
Elene Betlemishvili - Elementary school teacher at Gori Public School # 3, literacy and ICT trainer, co-founder of DG Salt.
May 13, 2020
https://drive.google.com/file/d/1qLCCcXxpSJFDtkGq1z3NT41Zt4qiHw-t/view?usp=sharing
7) "Primary Pedagogy - Digital Assessment Opportunities".
Eka Jeladze - Doctor of Information Society Technologies at Tallinn University, Evaluation for Development Project Manager/NAEC.
May 15, 2020
https://drive.google.com/file/d/15_GYhggJShzz6V4FsMY90X2CB2EISRs_/view?usp=sharing
8) "Primary Pedagogy - Formation of Digital Education Policy"
Rezo Abkhazava - Education Researcher, Education Advocacy Officer and Board Member of the Education for All Coalition.
May 19, 2020
https://drive.google.com/file/d/1mbZjCHl4HIcVwe5iW6rKw_Zdi-IeGAHq/view?usp=sharing
9) "Primary Pedagogy - (in)equality in education in the context of the pandemic."
Shalva Tabatadze - Associate Professor at Caucasus University, Chairman of the Board of the Center for Civic Integration and Interethnic Relations.
May 21, 2020
https://drive.google.com/file/d/1V4FawOT7viov2ui-RiwohpwATCNtly5O/view?usp=sharing
10) "Primary Pedagogy - Online Teaching and Tutoring in the Pandemic"
Nutsa Kobakhidze - Researcher of International and Comparative Education, Assistant Professor at the Faculty of Education, University of Hong Kong.
May 27, 2020
https://drive.google.com/file/d/10n3lvvOb5ALFjFkE32ZpHKR085fqbx8m/view?usp=sharing
11) "Elementary Pedagogy - Digital Technologies for Concept-Based Teaching and Basic Skills in Mathematics"
Gia Nozadze - Caucasus University Professor, Director of USAID Basic Education Program.
June 2, 2020
https://drive.google.com/file/d/1hbiNRF3weOTxlKanSbh9MdXNIlFHem9P/view?usp=sharing
12) "Primary Pedagogy - Literacy Challenges in the Context of Teacher Training".
Aluda Goglichidze - Associate Professor at Caucasus University, Dean of the Caucasus Education School, Academic Head of the Integrated Bachelor’s and Master’s Degree Program for Teachers of Primary Education (grades I-VI).
June 5, 2020.
https://drive.google.com/file/d/1y2ypi547WcI78Yam3k2bwDzFB6FVSl4G/view?usp=sharing
Based on the evaluations and feedback of the participants, Caucasus Education School plans to implement a similar project in the future.