6 -11 ივლისს, კავკასიის სახელმწიფო მართვის სკოლის დიპლომატია და საერთაშორისო ურთიერთობის პროგრამის სტუდენტების ნაშრომების დაცვა გაიმართა. სტუდენტებმა საკუთარი ნაშრომები წარადგინეს დაცვის კომისიის წევრების წინაშე.
პროგრამის ზეპირი დაცვის კომისია დაკომპლექტებული იყო კავკასიის უნივერსიტეტის სახელმწიფო მართვის სკოლის აკადემიური პერსონალით: ეკა აკობია-დეკანი, აფილირებული პროფესორი - გიორგი ცხადაია, აფილირებული პროფესორი- დავით ბაქრაძე, აფილირებული პროფესორი-რატი თვალავაძე, ასისტენტ-პროფესორი-გიორგი მუჩაიძე, ასოცირებული პროფესორი-გრიგოლ ჯულუხიძე, ასოცირებული პროფესორი-გივი ამირანაშვილი, აფილირებული, ასოცირებული პროფესორი -ნანა ფირცხელანი.
დიპლომატია და საერთაშორისო ურთიერთობების საბაკალავრო პროგრამა
- ალექსანდრე ბოჭორიშვილი - სამხრეთ კავკასიის ენერგეტიკული ლანდშაფტი 21-ე საუკუნეში: აზერბაიჯან-თურქეთის ცვალებადი ენერგეტიკული დიპლომატია და მისი გავლენა საქართველოს ენერგო-სატრანზიტო ფუნქციებზე
- თათია უშიკიშვილი - დეკარბონიზაცია, როგორც ძალაუფლების რედისტრიბუცია: საფრანგეთის ენერგოდიპლომატიის როლი 2022-2025 წლის ევროპული ენერგეტიკული წესრიგის ფორმირებაში
- დავით ქართველიშვილი - მალაკას დილემა და ჩინეთის ენერგოუსაფრთხოების სტრატეგია: საზღვაო დაუცველობის შემცირება სახმელეთო მილსადენების მეშვეობით
- გიორგი ადეიშვილი - ნავთობიდან მწვანე ჰაბამდე: საუდის არაბეთის ენერგეტიკული ტრანსფორმაცია და გლობალური ძალაუფლების ადაპტაცია
- ქეთევან გვარლიანი - ენერგეტიკული ურთიერთდამოკიდებულება თუ სტრატეგიული მოწყვლადობა? Nord Stream-ის ქეისის ანალიზი ნეორეალიზმისა და ნეოლიბერალური ინსტიტუციონალიზმის პერსპექტივიდან
- გვანცა გოგოლაძე - გლობალური კლიმატის პოლიტიკა, როგორც გეოპოლიტიკური გავლენის ინსტრუმენტი- ევროკავშირის, ჩინეთისა და აშშ-ს შედარებითი ანალიზი
- ბარბარე რუხაძე - შავი ზღვის რეგიონის ეკოლოგიური უსაფრთხოება გლობალური მწვანე პოლიტიკის კონტექსტში: გამოწვევები და შესაძლებლობები
- ნატა ბოლქვაძე - რუსეთის სამხედრო ჩართულობა აფრიკის საჰელში: ვაგნერის ჯგუფის როლი და მისი გავლენა რეგიონულ სტაბილურობასა და უსაფრთხოებაზე
- ლიზი ზუბიაშვილი - გრენლანდია, როგორც აშშ-ის ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის
პრიორიტეტული მიმართულება - ლიზი გოჩელეიშვილი - თურქეთის რესპუბლიკის რეგიონალური ინტერესები ახლო აღმოსავლეთში
- ანა გოგიჩაიშვილი - კუბის საერთაშორისო კრიზისი, როგორც დიპლომატიური მოლაპარაკებების წარმართის ხელოვნებისა და ძალაუფლების ბალანსის გამოცდა
- საბა ბერანძე - აშშ-ჩინეთის სტრატეგიული მეტოქეობა წყნარი ოკეანის რეგიონში უკანასკნელ ათწლეულში
- სანდრო კაცაძე - რუსეთის “ბასრი ძალის” (Sharp Power) გამოყენება ლათინურ ამერიკაში: გავლენა რეგიონულ უსაფრთხოებასა და საერთაშორისო ალიანსებზე (2014-2024)
- მიხეილ ლაგვილავა - რუსეთის სტრატეგიული რეაგირება მოლდოვის ევროპული ინტეგრაციის პროცესზე (2010-2025): დეზინფორმაცია და პოლიტიკური ზეწოლა, როგორც საგარეო პოლიტიკის ინსტიტუტები
- გიორგი თოდიძე - დეზინფორმაციის როლი თანამედროვე საერთაშორისო კონფლიქტებში: 2020 წლის მთიანი ყარაბაღის ომის ანალიზი
- კონსტანტინე ტეტუნაშვილი - სამხრეთ ამერიკა დიდი ძალების კონკურენციის ეპოქაში: აშშ-სა და ჩინეთის ჩართულობა რეგიონში
- ნინი ფიჩხაია - მიგრაციის ინსტრუმენტალიზაცია, როგორც ჰიბრიდული ომის ახალი მექანიზმი: ბელარუსის შემთხვევის ანალიზი
- თაკო გველესიანი - ჩინური პროპაგანდა ტაივანის სუვერენიტეტთან დაკავშირებით
- ლიზი გორდულავა - ირანის პროპაგანდა და დეზინფორმაცია ლიბანის სამოქალაქო ომის დროს 1979-1990 წლებში: ჰეზბოლას “წარმოშობის” ლეგიტიმაცია საერთაშორისო არენაზე
- გიგა ბიკაშვილი - ევროატლანტიკური უსაფრთხოების სისტემის ტრანსფორმაცია 2001 წლის შემდეგ: ტერორიზმი, როგორც მთავარი გამოწვევა
- ემილი ბაიდაშვილი - ენერგეტიკული პოლიტიკა გეოპოლიტიკური ძალაუფლების კონტექსტში: რუსეთის გავლენა ევროპასა და საქართველოზე
- მარიამ სიხარულიძე - სტრატეგიული დაპირისპირება აშშ-სა და ჩინეთს შორის სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიაში სამხრეთ ჩინეთის ზღვის მაგალითზე
- ნინო ელკანიშვილი - სტრატეგიული ავტონომია საფრანგეთის საგარეო პოლიტიკაში: მაკრონის ხედვა ნატოსა და ევროკავშირის გამოწვევების ფონზე (2017–2024)
- სოფო თოფჩიშვილი - ჩინეთის 'მწვანე პარადოქსი': კლიმატის პოლიტიკა, როგორც ჩინეთის გეოპოლიტიკური ინსტრუმენტი გლობალური გავლენის მოსაპოვებლად
- დავითი ღავთაძე - ინდოეთის გაღრმავებული თანამშრომლობა რუსეთთან, რომელიც უარყოფითად აისახება ჩინეთის დამბალანსებელ აშშ-სთან ურთიერთობაზე.
- ლიკა თაბუაშვილი - ტაივანის საკითხი აშშ-ჩინეთის სტრატეგიულ კონკურენციაში: ძალაუფლების გადანაწილება და რეგიონული უსაფრთხოების დილემა
- ლიკა კახელი - ჩინეთის საინფორმაციო ოპერაციები AUKUS-ის წინააღმდეგ აშშ-თან სტრატეგიული დაპირისპირების კონტექსტში
- სანდრო ბუხრაშვილი - ჩინეთის საინფორმაციო ოპერაციები სამხრეთ ჩინეთის ზღვის რეგიონში
- ლიზი ონიანი - არასახელმწიფო აქტორების როლი ჰიბრიდულ ომში: ჰამასი და ირან-ისრაელის დაპირისპირება
- ლიზი თოლორდავა - საინფორმაციო ოპერაციების როლი რუსეთ-უკრაინის ომში
- ანა ჯავახიშვილი - რუსეთის კიბერ-ოპერაციები აშშ-ის წინააღმდეგ სტრატეგიული დაპირისპირების კონტექსტში
- ლონგინოზ ჩაგანავა - პატარა ქვეყნების მიერ ჰიბრიდული საფრთხეების გამოყენება სტრატეგიული უპირატესობის მისაღწევად - ფინეთის მაგალითი
- ალიკა ორბელიანი - თურქეთის საგარეო პოლიტიკა სამხრეთ კავკასიაში 2020 წლის ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ
- ელენე გელაშვილი - უნივერსალური ადამიანის უფლებების გლობალიზაცია: რა გავლენა აქვს ადამიანის უფლებებს ირანის საგარეო ურთიერთობებზე?
- ანა ცალქალამანიძე - სირიის კონფლიქტი და საერთაშორისო ჩარევა 2011-2024 წლებში: ძალთა ბალანსი, მარიონეტული ომი და მოლაპარაკებების კრიზისი
- მარიამ გიგაური - ძალის პოლიტიკა ახლო აღმოსავლეთში: სირიის კონფლიქტი როგორც გეოპოლიტიკური ინტერესების ბრძოლის არენა
- სალომე რობაქიძე - ირან-ისრაელის დაპირისპირება რეგიონულ უსაფრთხოებაში
- ლიზი მოდებაძე - ერაყის ომის პარადოქსი: რამ გამოიწვია რეგიონული დესტაბილიზაცია აშშ-ის 2003 წლის ერაყში ინტერვენციის შემდეგ
- დავით მესხიშვილი - აშშ-ს სტრატეგიული პოლიტიკის ტრანსფორმაცია სამხრეთ კავკასიის რეგიონის ქვეყნებთან მიმართებაში ჯოზეფ ბაიდენისა და დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციების პირობებში
- ანასტასია გუდაძე - “დაცვის პასუხისმგებლობის” (R2P) მნიშვნელობისა და ეფექტურობის შეფასება თანამედროვე საერთაშორისო სისტემაში
- ნინი ტყაბლაძე - იაპონიისა და სამხრეთ კორეის მიერ თავდაცვითი შესაძლებლობების განვითარების ანალიზი აშშ-ის უსაფრთხოების გარანტიების პარალელურად
- სალომე კვარაცხელია - რუსეთის რბილი ძალისა და ჰიბრიდული გავლენის სტრატეგიები პოსტსაბჭოთა სივრცეში
- თეიმურაზ იორამაშვილი - ნატოს გაფართოების შემზღუდავი ფაქტორები პოსტსაბჭოთა სივრცეში: საქართველოს, უკრაინისა და მოლდოვის შემთხვევის ანალიზი
- გიორგი კოჭლაშვილი - დიდი ძალების (აშშ, რუსეთი და ევროკავშირი) სტრატეგიული არჩევანის განმსაზღვრელი ფაქტორები სამხრეთ კავკასიაში: საქართველოს მაგალითი
- გოგიტიძე გოგა - ჰიბრიდული ომი, როგორც სახელმწიფო ძალაუფლების განხორტრადიციული მექანიზმების ტრანსფორმაციის ფაქტორი: უკრაინის შემთხვევა
- დავით თათარაშვილი - სხვა სახელმწიფოს მიერ ხელშეწყობილი გადატრიალებებისა და რეჟიმების ცვლილების მნიშვნელობა თანამედროვე საერთაშორისო ურთიერთობებში - აშშ-ის საგარეო პოლიტიკური ნაბიჯების მაგალითზე
- დავით ბაქრაძე - რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის ნეორეალისტური ხედვის კრიტიკა
- ლუკა ბერიძე - რუსეთის დაშოშმინების სტრატეგია - კრემლის აგრესიული პოლიტიკის გააქტიურება დასავლური რბილი რეაგირების ფონზე
- ნიკა ჩხატარაშვილი - როდის ტოვებენ რეგიონული ძალები/დიდი სახელმწიფოები მოკავშირეებს - ყარაბაღის ომის მაგალითზე
- ლიზი ტატიშვილი - სახელმწიფოს მიერ მიგრაციის საგარეო პოლიტიკის იძულებით ინსტრუმენტად გამოყენება
- ჯემალ უზუნალოვი - საერთაშორისო აქტორების მიერ გენოციდების აღიარება - განმსაზღვრელი ფაქტორები
- გიორგი ჩხეიძე - რა ფაქტორები განაპირობებს მცირე და საშუალო ძალის სახელმწიფოების მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას ბირთვული იარაღის ფლობის შესახებ
- ანნა ბაკურაძე - მართლმადიდებლური ფაქტორი რუსეთის “რბილ ძალაში”: საქართველოს ეკლესია, როგორც პოლიტიკური გავლენის ასპარეზი
- ანა ჩუთლაშვილი - 2022 წლის რუსეთის ფართომასშტაბიანი აგრესია უკრაინაში და ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკა: საქართველოს, უკრაინისა და მოდლოვას მაგალითი
- გიგა ტურძელაძე - ნატოს შეკავების სტრატეგიიდან წინმსწრებ თავდაცვაზე გადასვლის ახსნა
- ანი ედილაშვილი - აშშ-ის დიპლომატიური ჩართულობის ზრდის ახსნა სომხეთ-აზერბაიჯანის კონფლიქტში (2022-2025)
- ლუკა პაპასკირი - აშშ დემოკრატიის ხელშეწყობის სტრატეგიის სელექციურობა ლათინურ ამერიკაში 2016-2024 წლებში
- დავით ჯარმელიშვილი - პატარა ქვეყნების ეკონომიკური უსაფრთხოება გლობალური ურთიერთდამოკიდებულების პირობებში
- ბარბარე მაჭარაშვილი - პატარა სახელმწიფოები თანამედროვე საერთშორისო სისტემაში: ეკონომიკური უსაფრთხოების სტრატეგიები
- ზურაბ ქარდავა - გორბაჩოვის მემკვიდრეობის რევიზია: პოსტ-საბჭოთა რევანშიზმი რუსეთის საგარეო პოლიტიკაში.

Bachelor’s Thesis Defenses at Caucasus School of Governance – Diplomacy and International Relations
From July 6 to 11, students of the Bachelor’s Program in Diplomacy and International Relations at Caucasus School of Governance defended their theses before a committee composed of the School’s academic staff: Eka Akobia-Dean and Affiliated Professor-Giorgi Tskhadaia, Affiliated Professor-Davit Bakradze, Affiliated Professor-Rati Tvalavadze, Assistant Professor-Giorgi Muchaidze, Associate Professor-Grigol Julukhidze, Associate Professor-Givi Amiranashvili, Affiliated Associate Professor and Nana Pirtskhelani, Affiliated Associate Professor.
Bachelor’s Program in Diplomacy and International Relations
The following theses were presented:
• Aleksandre Bochorishvili – The Energy Landscape of the South Caucasus in the Twenty-First Century: The Changing Energy Diplomacy of Azerbaijan and Türkiye and Its Impact on Georgia’s Energy Transit Role;
• Tatia Ushikishvili – Decarbonization as a Redistribution of Power: The Role of French Energy Diplomacy in Shaping the European Energy Order from 2022 to 2025;
• Davit Kartvelishvili – The Malacca Dilemma and China’s Energy Security Strategy: Reducing Maritime Vulnerability Through Overland Pipelines;
• Giorgi Adeishvili – From Oil Producer to Green Hub: Saudi Arabia’s Energy Transformation and Adaptation to Shifts in Global Power;
• Ketevan Gvarliani – Energy Interdependence or Strategic Vulnerability? An Analysis of the Nord Stream Case from the Perspectives of Neorealism and Neoliberal Institutionalism;
• Gvantsa Gogoladze – Global Climate Policy as an Instrument of Geopolitical Influence: A Comparative Analysis of the European Union, China, and the United States;
• Barbare Rukhadze – Environmental Security in the Black Sea Region in the Context of Global Green Policy: Challenges and Opportunities;
• Nata Bolkvadze – Russia’s Military Involvement in Africa’s Sahel Region: The Role of the Wagner Group and Its Impact on Regional Stability and Security;
• Lizi Zubiashvili – Greenland as a Priority Area of United States National Security Policy;
• Lizi Gocheleishvili – The Regional Interests of the Republic of Türkiye in the Middle East;
• Ana Gogichaishvili – The Cuban Missile Crisis as a Test of Diplomatic Negotiation and the Balance of Power;
• Saba Berandze – United States–China Strategic Rivalry in the Pacific Region Over the Past Decade;
• Sandro Katsadze – Russia’s Use of Sharp Power in Latin America: Its Impact on Regional Security and International Alliances, 2014–2024;
• Mikheil Lagvilava – Russia’s Strategic Response to Moldova’s European Integration Process, 2010–2025: Disinformation and Political Pressure as Instruments of Foreign Policy;
• Giorgi Todidze – The Role of Disinformation in Contemporary International Conflicts: An Analysis of the 2020 Nagorno-Karabakh War;
• Konstantine Tetunashvili – South America in an Era of Great-Power Competition: United States and Chinese Engagement in the Region;
• Nini Pichkhaia – The Instrumentalization of Migration as a New Mechanism of Hybrid Warfare: An Analysis of the Belarusian Case;
• Tako Gvelesiani – Chinese Propaganda Concerning Taiwan’s Sovereignty;
• Lizi Gordulava – Iranian Propaganda and Disinformation During the Lebanese Civil War, 1979–1990: Legitimizing the “Emergence” of Hezbollah in the International Arena;
• Giga Bikashvili – The Transformation of the Euro-Atlantic Security System Since 2001: Terrorism as a Major Challenge;
• Emili Baidashvili – Energy Policy in the Context of Geopolitical Power: Russia’s Influence on Europe and Georgia;
• Mariam Sikharulidze – Strategic Rivalry Between the United States and China in Southeast Asia: The Case of the South China Sea;
• Nino Elkanishvili – Strategic Autonomy in French Foreign Policy: Macron’s Vision in the Context of Challenges Facing NATO and the European Union, 2017–2024;
• Sopo Topchishvili – China’s “Green Paradox”: Climate Policy as a Geopolitical Instrument for Expanding China’s Global Influence;
• Daviti Ghavtadze – India’s Deepening Cooperation with Russia and Its Negative Impact on Relations with the United States as a Counterbalance to China;
• Lika Tabuashvili – The Taiwan Issue in United States–China Strategic Competition: The Redistribution of Power and the Regional Security Dilemma;
• Lika Kakheli – China’s Information Operations Against AUKUS in the Context of Strategic Rivalry with the United States;
• Sandro Bukhrashvili – China’s Information Operations in the South China Sea Region;
• Lizi Oniani – The Role of Non-State Actors in Hybrid Warfare: Hamas and the Iran–Israel Confrontation;
• Lizi Tolordava – The Role of Information Operations in the Russia–Ukraine War;
• Ana Javakhishvili – Russian Cyber Operations Against the United States in the Context of Strategic Rivalry;
• Longinoz Chaganava – The Use of Hybrid Threats by Small States to Gain Strategic Advantage: The Case of Finland;
• Alika Orbeliani – Türkiye’s Foreign Policy in the South Caucasus Following the 2020 Second Karabakh War;
• Elene Gelashvili – The Globalization of Universal Human Rights: The Impact of Human Rights on Iran’s Foreign Relations;
• Ana Tsalkalamanidze – The Syrian Conflict and International Intervention, 2011–2024: Balance of Power, Proxy War, and the Crisis of Negotiations;
• Mariam Gigauri – Power Politics in the Middle East: The Syrian Conflict as an Arena of Competing Geopolitical Interests;
• Salome Robakidze – The Iran–Israel Confrontation and Regional Security;
• Lizi Modebadze – The Paradox of the Iraq War: The Causes of Regional Destabilization Following the 2003 United States Intervention in Iraq;
• Davit Meskhishvili – The Transformation of United States Strategic Policy Toward the Countries of the South Caucasus Under the Administrations of Joseph Biden and Donald Trump;
• Anastasia Gudadze – Assessing the Significance and Effectiveness of the Responsibility to Protect in the Contemporary International System;
• Nini Tqabladze – An Analysis of the Development of Defense Capabilities by Japan and South Korea Alongside United States Security Guarantees;
• Salome Kvaratskhelia – Russia’s Soft-Power and Hybrid-Influence Strategies in the Post-Soviet Space;
• Teimuraz Ioramashvili – Factors Limiting NATO Enlargement in the Post-Soviet Space: An Analysis of Georgia, Ukraine, and Moldova;
• Giorgi Kochlashvili – Factors Shaping the Strategic Choices of Great Powers—the United States, Russia, and the European Union—in the South Caucasus: The Case of Georgia;
• Goga Gogitidze – Hybrid Warfare as a Factor in the Transformation of Traditional Mechanisms of State Power: The Case of Ukraine;
• Davit Tatarashvili – The Significance of Foreign-Sponsored Coups and Regime Change in Contemporary International Relations: The Example of United States Foreign Policy Actions;
• Davit Bakradze – A Critique of the Neorealist Interpretation of the Russia–Ukraine Conflict;
• Luka Beridze – The Strategy of Appeasing Russia: The Intensification of the Kremlin’s Aggressive Policies Amid a Restrained Western Response;
• Nika Chkhatarashvili – When Regional and Great Powers Abandon Their Allies: The Case of the Karabakh War;
• Lizi Tatishvili – The Use of Migration by States as a Coercive Instrument of Foreign Policy;
• Jemal Uzunalovi – The Recognition of Genocides by International Actors: Determining Factors;
• Giorgi Chkheidze – Factors Influencing the Decision of Small and Middle Powers to Acquire Nuclear Weapons;
• Anna Bakuradze – The Orthodox Factor in Russia’s Soft Power: The Georgian Church as an Arena of Political Influence;
• Ana Chutlashvili – Russia’s Full-Scale Aggression Against Ukraine in 2022 and the European Union’s Enlargement Policy: The Cases of Georgia, Ukraine, and Moldova;
• Giga Turdzeladze – Explaining NATO’s Transition from Deterrence to Forward Defense;
• Ani Edilashvili – Explaining the Growth of United States Diplomatic Engagement in the Armenia–Azerbaijan Conflict, 2022–2025;
• Luka Papaskiri – The Selectivity of the United States Democracy-Promotion Strategy in Latin America, 2016–2024;
• Davit Jarmelishvili – The Economic Security of Small States Under Conditions of Global Interdependence;
• Barbare Macharashvili – Small States in the Contemporary International System: Economic Security Strategies;