20-22 ოქტომბერს, თბილისში ჩატარდა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია ნეირომეცნიერებაში - The NEURO-2023. კონფერენციის სლოგანი იყო - “New Gateway to Neuroscience World”.
კონფერენციის ფარგლებში, კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებულმა პროფესორმა მაია მაჭავარიანმა წარადგინა მოხსენება თემაზე Stress-related brain changes in adults.
აღნიშნული კონფერენცია ნეირომეცნიერების სფეროში მნიშვნელოვან საერთაშორისო ღონისძიებას წარმოადგენს. მის ორგანიზებასა და მხარდაჭერაში ისეთი კვლევითი და პროფესიული ორგანიზაციები მონაწილეობდნენ, როგორებიც არის:

On October 20-22, an international scientific conference in neuroscience - The NEURO-2023 was held in Tbilisi. The slogan of the conference was "New Gateway to Neuroscience World".
As part of the conference, Maia Machavariani, an associate professor at Caucasus University, delivered a presentation on the subject of "Stress-related Brain Changes in Adults."
This conference is an important international event in the field of neuroscience. The following research and professional organizations took part in the conference: