The Sunday School program on “Current International Challenges and the Europeanisation of Georgia” at the Jean Monnet Chair “European Union for Peace, Prosperity and Security” (Jean Monnet Chair: 101175522 - EU-PPS) has started in the spring semester of the 2024/2025 academic year.
On 26 March 2025, the first Sunday School for students was held. David Natroshvili, Dean of the School of Humanities and Social Sciences at Caucasus University, welcomed the Sunday School participants.
The Sunday School was conducted by the Chair’s Professor Guranda Tchelidze, who addressed issues related to Georgia-EU relations, specifics of EU enlargement, Russia's aggression against Ukraine and its impact on international processes; During the conversation, the EU enlargement packages for 2023 and 2024 were discussed, as well as problems and opportunities related to the Europeanisation of Georgia today. The meeting was held in accordance with the developed module and agenda for Sunday School. The meeting was interactive, during which participants had the opportunity to discuss questions individual cases and ask the questions of their interest.
25 students participated in the Sunday school.