4 დეკემბერს, ადამიანის უფლებების კვირეულის ფარგლებში, კავკასიის უნივერსიტეტს აქვს პატივი უმასპინძლოს ჯონს ჰოპკინსის უნივერსიტეტის პროფესორს სტივენ შნებაუმს, რომელიც გამართავს საჯარო ლექციას: “What in the World? U.S. Elections Seen Through the Lens of International Human Rights Law.”
პროფესორი შნებაუმი არის ჯონს ჰოპკინსის უნივერსიტეტის საერთაშორისო სამართლის პროგრამის დირექტორი, საერთაშორისო სამართლის ასოციაციის ამერიკის წარმომადგენლობის დირექტორთა საბჭოს წევრი, საერთაშორისო სამართლის სტუდენტთა ასოციაციის (ILSA) დამფუძნებელი, აშშ-ს საერთაშორისო სამართლის ასოციაციის მრჩეველი.
ლექცია გაიმართება დისტანციურად, კავკასიის უნივერსიტეტის ფეისბუკ გვერდზე, ლაივის მეშვეობით, თბილისის დროით 19:00 საათზე.

On December 4, as part of Human Rights Week, Caucasus University is honored to host Steven M. Schneebaum, a professor at Johns Hopkins University, who will deliver a public lecture: “What in the World? U.S. Elections Seen Through the Lens of International Human Rights Law”.
Professor Steven M. Schneebaum is Interim Director of the International Law and Organizations Program at the Johns Hopkins School of Advanced International Studies; Member of the Board of Directors of the American Branch of the International Law Association; founding Chairman of the International Law Students Association; and Counsellor to the American Society of International Law.
The lecture will be held remotely, live on the Facebook page of Caucasus University, at 19:00 Tbilisi time.