ავსტრიის ქალთა საკითხების, მეცნიერებისა და კვლევის ფედერალური სამინისტრო აცხადებს Ernst Mach-ის საერთაშორისო საგრანტო პროგრამაზე განაცხადების მიღებას.
პროგრამა განკუთვნილია ავსტრიის ფარგლებს გარეთ მყოფი მაგისტრატურის შემდგომი საფეხურის სტუდენტებისთვის, დოქტორანტებისა და პოსტ-დოქტორანტებისთვის, რომელთაც სურთ ავსტრიაში სწავლის ან კვლევის განხორციელება.
სასტიპენდიო პროგრამა მოიცავს შემდეგ სასწავლო და კვლევით მიმართულებებს:
- საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები;
- ტექნიკური მეცნიერებები;
- მედიცინა და ჯანდაცვის მეცნიერებები;
- სოფლის მეურნეობის მეცნიერებები;
- სოციალური მეცნიერებები;
- ჰუმანიტარული მეცნიერებები;
- ხელოვნება.
გრანტის ხანგრძლივობა შეადგენს 1-დან 9 თვემდე და პროგრამის ფარგლებში შერჩეული კანდიდატებისთვის ავსტრიის მხარე უზრუნველყოფს:
- ყოველთვიურ დაფინანსებას 1 300 ევროს ოდენობით;
- საცხოვრებლისა და ჯანმრთელობის დაზღვევის მოძიებაში დახმარებას;
- ავსტრიის სახელმწიფო უნივერსიტეტებში სწავლის საფასურისგან გათავისუფლებას შესაბამისი პირობების დაკმაყოფილების შემთხვევაში;
- გარკვეული ქვეყნების მოქალაქეებისთვის მგზავრობის ხარჯების სუბსიდირებას მაქსიმუმ 1 200 ევროს ოდენობით, შესაბამისი სამგზავრო დოკუმენტების წარდგენის საფუძველზე.
Ernst Mach-ის გრანტზე განაცხადის გაკეთება შეუძლიათ 35 წლამდე ასაკის პირებს, რომლებიც მიეკუთვნებიან ერთ-ერთს ქვემოთ ჩამოთვლილი კატეგორიებიდან:
- დოქტორანტებს/PhD სტუდენტებს, რომლებიც ავსტრიის ფარგლებს გარეთ სწავლობენ დოქტორანტურის პროგრამაზე;
- მაგისტრატურის შემდგომი საფეხურის სტუდენტებსა და პოსტდოქტორანტებს, რომლებსაც სურთ ავსტრიაში კვლევის განხორციელება აკადემიური კარიერის გაგრძელების მიზნით და რომლებმაც უმაღლესი განათლება ავსტრიის ფარგლებს გარეთ 2025 წლის 30 სექტემბრის შემდეგ დაასრულეს;
- პოსტდოქტორანტებს, რომლებიც ავსტრიის ფარგლებს გარეთ მდებარე უნივერსიტეტში ლექტორებად ან მკვლევრებად მუშაობენ.
- აპლიკანტს განაცხადამდე ბოლო 6 თვის განმავლობაში არ უნდა ეცხოვრა, ესწავლა ან ემუშავა ავსტრიაში.
დაინტერესებულმა პირებმა განაცხადი უნდა შეავსონ ონლაინ პლატფორმაზე www.scholarships.at
განაცხადების წარდგენის ბოლო ვადაა 2026 წლის 1 დეკემბერი.
გთხოვთ გაითვალისწინოთ, რომ ავსტრიაში სწავლის ან კვლევის განხორციელების მსურველი აპლიკანტმა თავად უნდა დაუკავშირდეს მისთვის სასურველ ავსტრიულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას.
დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად გთხოვთ დაუკავშირდეთ საკონტაქტო პირს მითითებულ მეილის მისამართზე: mach@oead.at ან იხილოთ ვებ-გვერდი.

The Federal Ministry of Women, Science and Research of Austria announces the call for applications for the Ernst Mach International Grant Programme.
The programme is intended for postgraduate students, PhD students and postdocs residing outside Austria who wish to pursue studies or research in Austria.
The grant programme covers the following fields of study and research:
- Natural Sciences;
- Technical Sciences;
- Human Medicine and Health Sciences;
- Agricultural Sciences;
- Social Sciences;
- Humanities;
- Arts.
The grant duration is 1 to 9 months, and the Austrian side provides selected candidates with:
- Monthly funding of EUR 1,300;
- Assistance in arranging accommodation and health insurance;
- Exemption from tuition fees at Austrian public universities, subject to the applicable conditions;
- For citizens of certain countries, a travel cost subsidy of up to EUR 1,200, upon submission of the relevant travel documents.
Applicants for the Ernst Mach Grant must be 35 years of age or younger and fall into one of the following categories:
- PhD students studying in a doctoral/PhD programme outside Austria;
- Postgraduate students and postdocs who wish to conduct research in Austria with the aim of pursuing an academic career and who completed their higher education outside Austria after 30 September 2025;
- Postdocs working as lecturers or researchers at a university outside Austria;
- Applicants who have not lived, studied or worked in Austria during the six months preceding the application.
Interested applicants must submit their applications online via www.scholarships.at. The application deadline is 1 December 2026.
Please note that applicants wishing to pursue studies or research in Austria must contact their preferred Austrian higher education institution directly.
For further information, please contact the designated contact person at mach@oead.at or visit the website.