CSE-ის ეკონომიკის ინგლისურენოვანი სადოქტორო პროგრამის დოქტორანტის, ლელა სერებრიაკოვას სადოქტორო ნაშრომის დაცვა
11 ივლისი 2024
11 ივლისს, კავკასიის უნივერსიტეტში ეკონომიკის სკოლის ეკონომიკის ინგლისურენოვანი სადოქტორო პროგრამის სტუდენტის, ლელა სერებრიაკოვას სადისერტაციო ნაშრომის - „Value for Money in Public Health Spending in Georgia: A Decade of Progress Towards Universal Health Coverage“  საჯარო დაცვა გაიმართა.
სამეცნიერო ხელმძღვანელი იყო- ნინო დავითაია პროფესორი.
• თენგიზ ვერულავა, პროფესორი, ბიზნესის სკოლა, კავკასიის უნივერსიტეტი;
• ნინო დავითაია პროფესორი, საქართველოს უნივერსიტეტი;
• სოფიკო სხირტლაძე, მოწვეული ლექტორი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლა (ISET);
დაცვაზე დოქტორანტმა წარადგინა ნაშრომის პრეზენტაცია და უპასუხა დასმულ შეკითხვებს, რის შემდეგაც ნაშრომზე საკუთარი შეფასებები წარმოადგინა რეცენზენტმა, კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორმა თენგიზ ვერულავამ.
სადისერტაციო კოლეგიის შეფასებით, ლელა სერებრიაკოვამ წარმატებით დაიცვა ნაშრომი და მიენიჭა ეკონომიკის დოქტორის ხარისხი.

Defense of Doctoral Dissertation by Lela Serebryakova, Ph.D. Student of the CSE English-Language Doctoral Program of Economics
11 July 2024
On July 11, 2024, the public defense of Lela Serebryakova's dissertation, titled "Value for Money in Public Health Spending in Georgia: A Decade of Progress Towards Universal Health Coverage," was held at Caucasus University. Lela Serebryakova is a student in the English-language doctoral program of economics at the School of Economics.
Her scientific supervisor was Professor Nino Davitaia.
The dissertation board comprised of:
• Erekle Pirveli: Professor, School of Business, Caucasus University
• Vano Benidze: Professor, School of Economics, Caucasus University
• Tengiz Verulava: Professor, School of Business, Caucasus University
• Nino Davitaia: Professor, University of Georgia
• Sofiko Skhirtladze: Guest Lecturer, ISET - International School of Economics at Tbilisi State University
During the defense, Lela Serebryakova presented her work and answered questions from the board. The reviewer, Professor Tengiz Verulava of Caucasus University, presented his evaluation of the dissertation.
According to the assessment of the thesis board, Lela Serebryakova successfully defended her dissertation and was awarded the degree of Doctor of Economics.