კავკასიის სახელმწიფო მართვის სკოლის დეკანი და ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის საჯარო მმართველობის ინსტიტუტებისა და სკოლების ქსელის (NISPAcee) პრეზიდენტი, პროფ. ეკა აკობია მონაწილეობდა NISPAcee-ს 33-ე ყოველწლიურ კონფერენციაში, რომელიც 2025 წლის 22–24 მაისს ბრატისლავაში, სლოვაკეთი, ეკონომიკისა და ბიზნესის უნივერსიტეტის მასპინძლობით გაიმართა.
ყოველწლიური კონფერენციის მთავარი თემა იყო „პოლიკრიზისი და მრავალდონიანი მმართველობა: ზეგავლენები, მიღებული გამოცდილება, გამოწვევები და შესაძლებლობები“. კონფერენციაზე საჯარო მმართველობის მკვლევრებმა და პრაქტიკოსებმა ევროპისა და მსოფლიოს მასშტაბით მმართველობითი სისტემების წინაშე მდგარი კომპლექსური და ურთიერთგადაჯაჭვული კრიზისების თაობაზე წარადგინეს მოხსენებები. გამხსნელი სიტყვა წარმოთქვეს სახელგანთქმულმა მეცნიერებმა — პროფესორმა ჯეიკობ ტორფინგმა და დოქტორმა მიროსლავ ბებლავიმ.
პროფ. აკობიამ უხელმძღვანელა არაერთ სესიას, მონაწილეობა მიიღო როგორც ინსტიტუციურ, ასევე აკადემიურ პანელებში და წარადგინა საკუთარი უახლესი კვლევა პირველი სამუშაო ჯგუფის „ადგილობრივი თვითმმართველობა“ ფარგლებში. მისი მოხსენება შეეხებოდა დეცენტრალიზაციის, დემოკრატიზაციისა და ევროპეიზაციის ურთიერთკავშირს. კვლევის თეორიული ჩარჩო გახლდათ ინსტიტუციური თანმიმდევრობის ასპექტებისა და შედეგების გამოკვლევა საგარეო პირობითობის კონტექსტში.
პრეზიდენტის რანგში, პროფ. აკობიამ ხელი მოაწერა ორ მნიშვნელოვან მემორანდუმს (MoU) NISPAcee-ს სახელით:
- ამერიკის საჯარო მმართველობის ასოციაციასთან (ASPA), რომელიც წარმოდგენილი იყო აღმასრულებელი დირექტორი უილიამ პ. შილდსი უმცროსის სახით;
- საჯარო პოლიტიკის, ადმინისტრირების და მმართველობის სკოლების ქსელთან (NASPAA), რომელიც წარმოდგენილი იყო პრეზიდენტის, მოჰამად ალკადრის სახით, ხოლო ხელმოწერა შედგა აღმასრულებელი დირექტორის მართა ბოჰრტისა და NISPAcee-ს აღმასრულებელი დირექტორის ლუდმილა გაჯდოშოვას თანამონაწილეობით.
ეს შეთანხმებები წარმოადგენს მნიშვნელოვან ნაბიჯს ტრანსატლანტიკური თანამშრომლობის გაღრმავებისა და გლობალური პარტნიორობის განვითარებისთვის საჯარო მმართველობის განათლებისა და კვლევის სფეროში.
კონფერენციის ფარგლებში ასევე აღინიშნა ქსელის პროფესორების აკადემიური და პროფესიული წარმატებები თუ მიღწევები შემდეგი ჯილდოებით:
- ალენა ბრუნოვსკას სახელობის ჯილდო საჯარო მმართველობაში სწავლებისათვის გამოჩენილი წარმატებისთვის;
- მზია მიქელაძის სახელობის ჯილდო საუკეთესო სადოქტორო კვლევისათვის;
- NISPAcee-ს წინაშე დამსახურების ჯილდო და ალან როზენბაუმის სახელობის ჯილდო NISPAcee-ს რეგიონში განსაკუთრებული აკადემიური წვლილისათვის.
პროფ. აკობიამ პრეზიდენტობის ვადა დაასრულა და NISPAcee-ს მმართველი საბჭოს შემადგენლობას შეუერთდა წინამორბედი პრეზიდენტის სტატუსით.
კავკასიის უნივერსიტეტი აგრძელებს განსაკუთრებული წვლილის შეტანას ქსელის ფუნქციონირებაში როგორც ადამიანური ასევე ინსტიტუციური თვალსაზრისით, ხოლო უნივერსიტეტის პროფესორები აქტიურად მონაწილეობენ ქსელის აკადემიურ ღონისძიებებში, როგორიცაა კონფერენციები და აკადემიური პუბლიკაციები. კონფერენციაში ძლიერი ქართული წარმომადგენლობა ხაზს უსვამს ქვეყნის მზარდ წვლილს საჯარო მმართველობის მეცნიერებასა და პრაქტიკაში.

Dr. Eka Akobia, Dean and Professor of Caucasus School of Governance and President of NISPAcee (The Network of Institutes and Schools of Public Administration in Central and Eastern Europe), participated in the 33rd NISPAcee Annual Conference, held from May 22–24, 2025, at the University of Economics and Business in Bratislava, Slovakia.
The conference, themed “Polycrisis and Multi-Level Governance: Impacts, Lessons Learned, Challenges and Opportunities,” brought together public administration scholars and practitioners to address the interconnected crises confronting governance systems across Europe and beyond. Keynote addresses were delivered by renowned scholars Prof. Jacob Torfing and Dr. Miroslav Beblavý.
Dr. Akobia chaired multiple sessions, contributed to institutional and academic panels, and presented her latest research to Working Group 1 (Local Government and Politics) - Her presentation analyzed the interplay between decentralization, democratization, and Europeanization, with special attention to institutional sequencing and the limits of external conditionality.
In her presidential capacity, Dr. Akobia also signed two landmark Memoranda of Understanding (MoUs) on behalf of NISPAcee:
- With the American Society for Public Administration (ASPA), represented by Executive Director William P. Shields Jr.
- With the Network of Schools of Public Policy, Affairs, and Administration (NASPAA), represented by President Mohamad Alkadry, alongside NASPAA Interim Executive Director Martha Bohrt and NISPAcee Executive Director Ludmila Gajdošová.
These agreements mark important steps in expanding transatlantic collaboration and promoting global partnerships in public administration education and research.
The conference also celebrated scholarly and professional excellence through the presentation of the following awards:
- Alena Brunovská Award for Teaching Excellence in Public Administration;
- Mzia Mikeladze PhD Thesis Award 2025 – recognizing outstanding doctoral research;
- NISPAcee Merit Award 2025;
- Allan Rosenbaum Award for Outstanding Contribution to Academia in the NISPAcee Region.
Eka Akobia has completed her term of presidency and rejoins the Nispacee Steering Committee as Immediate Past President. continuing to support NISPAcee's work to strengthen PA education and practice in Central and Eastern Europe.
Caucasus University continues to make a contribution to the functioning of the network, both in terms of human resources and institutional support. Faculty members of the university are actively involved in the network’s academic activities, including conferences and scholarly publications. Notably, strong Georgian participation in the conference highlights country’s growing contribution to public administration scholarship and practice.