კომისიის წინაშე 16 სტუდენტი წარსდგა.
- პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების სექტორული ეფექტი ეკონომიკის ზრდაზე საქართველოსა და ბალტიის ქვეყნებში;
- გადასახადების გავლენა ეკონომიკურ აქტივობასა და ფინანსურ სტაბილურობაზე; ატომური ენერგიის განვითარების შესაძლებლობა საქართველოში;
- აზარტული თამაშების განვითარების პოტენციალი საქართველოში; ანტიმონიპოლიური კანონმდებლობის და კონკურენციის რეალობა განვითარებულ ქვეყნებში;
კომისიის შემადგენლობაში შედიოდნენ კავკასიის უნივერსიტეტის ეკონომიკის სკოლის ასოცირებული პროფესორი - ვანო ბენიძე, კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი - თენგიზ თაქთაქიშვილი და კავკასიის უნივერსიტეტის ეკონომიკის სკოლის მოწვეული ლექტორი - ნათია გიგაური.

Defense of CSE Undergraduate Theses
16 students presented their work before the commission, addressing various critical and topical issues such as:
• The importance of developing energy resources in Georgia for the green economy
• The role of reserves in financial stability
• Georgia's transit road and modern challenges in utilizing its transit potential
• Sectoral effects of foreign direct investments on economic growth in Georgia and the Baltic States
• The impact of taxes on economic activity and financial stability; The potential development of atomic energy in Georgia
• The potential for gambling development in Georgia; The reality of antimonopoly legislation and competition in developed countries
The commission comprised Vano Benidze, an associate professor at the Caucasus University School of Economics, Tengiz Taktakishvili, an associate professor at Caucasus University, and Natia Gigauri, a guest lecturer at the Caucasus University School of Economics.