ენერგოეფექტურობის ხელშეკრულება და მათი შედეგები სახელმწიფო შესყიდვების პროცესში
ლევან მოსახლიშვილი - კავკასიის უნივერსიტეტის სამართლის ასოცირებული პროფესორი და EFIX პროექტის ენერგეტიკის ელჩი საქართველოში. ის არის 7 წიგნის, 23 სტატიისა და 14 კვლევის ავტორი ან თანაავტორი.
2017 წელს საქართველო შეუერთდა ენერგეტიკულ საზოგადოებას, რის შემდეგაც, ენერგეტიკის სფეროში კანონმდებლობის განხორციელებასთან დაკავშირებით, მოქმედი გახდა ასოცირებული ხელშეკრულების 218-ე მუხლი, რომლის თანახმად, ენერგეტიკის საზოგადოების ქარტიის პირობები და ქარტიის მეშვეობით განხორციელებული ევროკავშირის კანონმდებლობაში შეტანილი ცვლილებები სარგებლობს უპირატესობით ასოცირებული შეთანხმების ენერგეტიკის სფეროში ვაჭრობის თავში მოცემულ პირობებზე. ასოცირებული შეთანხმების XXV დანართში მოცემულია ევროკავშირის შესაბამისი დირექტივებისა და რეგულაციების ჩამონათვალი, რასაც  საქართველოს კანონმდებლობა აუცილებლად უნდა მიუახლოვდეს. ამ ვალდებულების შესრულების უზრუნველსაყოფად, საქართველოს პარლამენტმა მიიღო ”საქართველოს კანონი ენერგოეფექტურობის შესახებ”, რომელიც სრულ შესაბამისობაშია 2012 წლის 25 ოქტომბრის ევროპის საბჭოს ენერგოეფექტურობის 2012/27 / EU დირექტივასთან.
კანონის მიზნების შესრულება ხელს შეუწყობს ენერგოეფექტურობის გაზრდას საქართველოში და შესაბამისად, ელექტროენერგიის დაზოგვას ეკონომიკურად და ეკოლოგიურად სუფთა ზომებით. კერძოდ, ეს გამოიწვევს ენერგოეფექტურობის გაზრდას ენერგომომარაგებისა და საბოლოო ენერგიის მომხმარებელთა სექტორებში; ენერგორესურსებზე მზარდი მოთხოვნის რეგულირება და ეკონომიკურად და ეკოლოგიურად გამართული ენერგიის მართვის პრაქტიკის შექმნა; ენერგორესურსების იმპორტზე დამოკიდებულების შემცირება, გარემოს ეკოლოგიური და შენობის შიგნით კლიმატის პირობების გაუმჯობესება, რაც ჯანმრთელობის დაცვის ერთ-ერთი ფაქტორია, სამუშაო შესაძლებლობებისა და სასწავლო დაწესებულებებში სწავლების პროცესის გაუმჯობესება და მოსწავლეების განვითარება.
ახალი კანონის ერთ-ერთი ახალი ინსტიტუტი ენერგოეფექტურობის ხელშეკრულებაა. ენერგოეფექტურობის ხელშეკრულება არის მიმწოდებელსა და მიმღებს შორის სახელშეკრულებო ურთიერთობა, რომელიც კონტროლდება და შემოწმებულია ხელშეკრულების მთელი პერიოდის განმავლობაში, მომსახურება ან საქონელი ანაზღაურდება ხელშეკრულებით გათვალისწინებული გაუმჯობესებებით ან / და ენერგიის სხვა შეთანხმებული კრიტერიუმებით, ფინანსური დანაზოგების ჩათვლით. მუხლი ეხება სახელმწიფო შესყიდვების და ენერგოეფექტურობის ხელშეკრულებების დროს გამოყენებულ წესებსა და მასთან დაკავშირებულ პრობლემებს.
”ასოცირების ხელშეკრულება ერთი მხრივ, ევროკავშირსა და ატომური ენერგიის ევროპულ თანამეგობრობასა და მათ წევრ ქვეყნებს შორის, და მეორე მხრივ, საქართველოს”, (შემდგომში - ასოცირების ხელშეკრულება) ითვალისწინებს საქართველოს კანონმდებლობის ევროკავშირის მოთხოვნებთან მიახლოებას, რომლის მიზანია ენერგეტიკის სფეროში კონკურენტული ბაზრის შექმნა. ასოცირების ხელშეკრულების XXV დანართი შეიცავს ევროკავშირის დირექტივებისა და რეგულაციების ჩამონათვალს, რომელთა მიახლოებაც სავალდებულოა საქართველოსთვის და რომლებიც მიზნად ისახავს ენერგიის კონკურენტუნარიანი ბაზრის შექმნას. აღსანიშნავია ისიც, რომ 2017 წელს საქართველო გახდა ენერგეტიკული საზოგადოების წევრი სახელმწიფო ოქმის (შემდგომში “ოქმი”) მეშვეობით, რომელშიც განისაზღვრა ევროკავშირის შესაბამისი დირექტივებისა და რეგულაციების განხორციელების გრაფიკი. პროტოკოლის მე -2 მუხლი ითვალისწინებს საქართველოს კანონმდებლობის დაახლოებას ევროკავშირის ენერგოეფექტურობის 2012/27 დირექტივასთან, 2009/125 / EC და 2010/30 / EU დირექტივებში ცვლილებების შეტანას და 2004/8 / EC და 2006/32 / EC დირექტივების გაუქმებას.
ენერგეტიკის საზოგადოებაში გაწევრიანების შემდეგ, ევროკავშირის ენერგეტიკული კანონმდებლობის განხორციელებასთან დაკავშირებით, ძალაში შევიდა ასოცირების ხელშეკრულების 218-ე მუხლი (სქოლიო 31-ის ჩათვლით), რომლის თანახმად, იმ შემთხვევაში, თუ საქართველო გახდება ენერგეტიკული ქარტიის წევრი, ენერგეტიკული ქარტიის ხელშეკრულება ქარტიის მეშვეობით განხორციელებული ევროკავშირის კანონმდებლობაში შეტანილი ცვლილებები სარგებლობს უპირატესობით ასოცირებული შეთანხმების ენერგეტიკის სფეროში ვაჭრობის თავში მოცემულ პირობებზე. ენერგეტიკული ქარტიის ხელშეკრულების მე -3 და მე -5 მუხლების თანახმად, ენერგეტიკული საზოგადოების კომპეტენციაა ევროკავშირის ენერგეტიკის მარეგულირებელი კანონმდებლობის ადაპტირებადი ფორმით განხორციელება.
ამ ვალდებულების შესასრულებლად, საქართველოს პარლამენტმა მიიღო საქართველოს კანონი "ენერგოეფექტურობის შესახებ", რომელიც სრულ შესაბამისობაშია ევროკავშირის 2012/27 / დირექტივასთან ენერგოეფექტურობის შესახებ ".
კანონის მიზანია ხელი შეუწყოს ენერგოეფექტურობის გაზრდას საქართველოს ტერიტორიაზე და შესაბამისად, ენერგიის დაზოგვა ეკონომიკურად და ეკოლოგიურად შესაფერისი საშუალებებით. ამ მიზეზით, კანონი უზრუნველყოფს ძირითადი სამართლებრივი საფუძვლების დამყარებას და ენერგოეფექტურობის განსახორციელებლად აუცილებელი საშუალებების შექმნას, რაც ასევე ხელს უწყობს ენერგიის დაზოგვის მიზნის მიღწევას.
ამ მიზნების მიღწევა უზრუნველყოფს ენერგიის დაზოგვის ზრდას და საერთაშორისო ორგანიზაციების წინაშე ვალდებულებების შესრულებას. შესაბამისად, საქართველოს კანონი „ენერგიის დაზოგვის შესახებ“ ითვალისწინებს ენერგოეფექტურობის გაზრდას ენერგიის განაწილების და საბოლოო მომხმარებლის სექტორებში.
ასოცირების ხელშეკრულებისა და "ენერგოეფექტურობის შესახებ" საქართველოს კანონის თანახმად, საქართველომ აიღო ვალდებულება გაატაროს ენერგო მომსახურების ბაზრის განვითარების ზომები, ადმინისტრაციული ორგანოებისათვის ვალდებულებების შემოღებით და ასევე ენერგოეფექტურობის შესაბამისი წესების, სახელმძღვანელო პრინციპების, ტექნიკური შესაბამისობის და შესაბამისი კონკურენციის გათვალისწინებით სახელმწიფო შესყიდვების პროცესში. კერძოდ, საქართველომ აიღო ვალდებულება, რომ სახელმწიფო შესყიდვების ფულადი ბარიერები ენერგოეფექტურობის წესების და სახელმძღვანელო პრინციპების დანერგვისა და შესყიდვების ენერგიის ეფექტურად განხორციელების მიზნით, განხორციელდება არაუგვიანეს 2022 წლის 21 მარტისა.
ახალი კანონის ერთ-ერთი ახალი ინსტრუმენტია ენერგოეფექტურობის ხელშეკრულება, რომელიც ინტეგრირებული იქნება სახელმწიფო შესყიდვების სფეროში. იმისთვის, რომ სახელმწიფომ დაამტკიცოს ენერგიის ეფექტურობის წესების და სახელმძღვანელო პრინციპების განხორციელება და მათი პრაქტიკაში განხორციელება, საჭიროა ისეთი სამოქმედო გეგმის შექმნა და დამტკიცება, რომელიც ხელს შეუწყობს ამ შეტყობინებების განხორციელებას. ახალი კანონის ერთ-ერთი ახალი ინსტრუმენტია ენერგოეფექტურობის ხელშეკრულება, რომელიც ინტეგრირებული იქნება სახელმწიფო შესყიდვების სფეროში. იმისათვის, რომ სახელმწიფომ დაამტკიცოს ენერგოეფექტურობის წესების და სახელმძღვანელო პრინციპების პრაქტიკაში განხორციელება, საჭიროა ისეთი სამოქმედო გეგმის შექმნა და დამტკიცება, რომელიც ხელს შეუწყობს ამ ზომების განხორციელებას. ამასთან, გეგმის შექმნამდე მნიშვნელოვანია EPC კონტრაქტის ტიპის შერჩევა, რომელიც შეესაბამება სახელმწიფოს ეკონომიკურ და სამართლებრივ ჩარჩოს. ამ მიზეზის გამო, კანონშემოქმედმა დაადგინა მხოლოდ ზოგადი პრინციპები, რომლებიც მხედველობაში მიიღება EPC ხელშეკრულების პირობებში. კერძოდ, EPC ხელშეკრულების პირობების თანახმად, გათვალისწინებული უნდა იქნეს შემდეგი პირობები:
• განსახორციელებელი ენერგოეფექტურობის ღონისძიებების მკაფიო და გამჭვირვალე ჩამონათვალი და მათი შედეგები;
• გარანტირებული ენერგიის დაზოგვა და მათი ფინანსური ღირებულება, რაც მიიღწევა EPC ხელშეკრულების პირობების შესრულებით;
• ენერგიის დაზოგვის გაანგარიშებისა და დადასტურების პირობები, პერიოდები, როდესაც მათ წინა პერიოდებს შეადარებენ, ენერგიის დაზოგვის დადასტურების მეთოდოლოგია, თითოეული მხარის მიერ წარდგენილი მტკიცებულება, ხარისხის კონტროლი და ინვესტორის მიერ წარდგენილი გარანტიები;
• დებულებები ენერგიის მოხმარების ნორმალიზაციისა და ენერგიის დაზოგვის ფინანსური ღირებულების კორექტირების შესახებ;
• ხელშეკრულების ხანგრძლივობა, განხორციელების ეტაპები და გამაფრთხილებელი შეტყობინების პირობები;
• ხელშეკრულების მხარეების ვალდებულებებისა და მათი შესრულების პოტენციური რისკების მკაფიო და გამჭვირვალე ჩამონათვალი;
• დეტალური ინფორმაცია ხელშეკრულების მხარეებისათვის პასუხისმგებლობის დაკისრების შესახებ ხელშეკრულების პირობების დარღვევის გამო;
EPC ხელშეკრულების პირობებში ცვლილებების შეტანის პროცედურა.
ეს ზოგადი პირობები სავალდებულოა როგორც კერძო, ასევე საჯარო EPC კონტრაქტებისთვის.
მეორე მხრივ, სექტორებთან დაკავშირებული პროცედურები შეიძლება განსხვავებული იყოს. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ შესაბამისი პროცედურები განისაზღვროს სახელმწიფო სექტორში - სახელმწიფო შესყიდვების ხელშემკვრელი ორგანოებისთვის, რადგან ისინი მოქმედებენ საჯარო სამართლის სფეროში და მათ მნიშვნელოვანი როლი უნდა შეასრულონ ენერგიის დაზოგვის ეროვნული მიზნობრივი ნიშნის მისაღწევად.
სახელმწიფო სექტორში, შესყიდვების პროცედურა უნდა შეესაბამებოდეს სახელმწიფო შესყიდვების ეროვნულ კანონმდებლობას (ემყარება ევროკავშირის საჯარო სექტორის დირექტივას 2004/18 / EC). EPC ხელშეკრულება კომპლექსურია და როგორც წესი, მოიცავს სამივე ტიპის საზოგადოებრივ კონტრაქტს: საზოგადოებრივი მიწოდების ხელშეკრულება, საზოგადოებრივი სამუშაოების ხელშეკრულება და საჯარო მომსახურების ხელშეკრულება.
EPC შესყიდვებისთვის, რომლებიც კომისიის რეგლამენტით ((EU) No 1336/2013) დადგენილ ღირებულებებს აღემატება, კონტრაქტის ადრინდელ პუბლიკაციაში შეთანხმებული პროცედურა გამოიყენება შემდეგი მიზეზების გამო:
• ცალკეული ტენდერების (ე.ი. სატენდერო წინადადებების) შეცვლა შესაძლებელია ტენდერებთან (ე.ი. პრეტენდენტებთან) მოლაპარაკებების დროს, დაჯილდოების პროცედურის ფარგლებში
• საჯარო სექტორის დირექტივის თანახმად, დაჯილდოების ამ ტიპის პროცედურა შეიძლება გამოყენებულ იქნას მხოლოდ გამონაკლისების შემთხვევებში, ”როდესაც სამუშაოების, მასალების ან მომსახურების ხასიათი ან მათთან დაკავშირებული რისკები არ იძლევა წინასწარი საერთო ფასების დადგენის უფლებას”
ალტერნატივა - ღია პროცედურა - არ არის შესაფერისი EPC– სთვის დამახასიათებელი კომპლექსური დიზაინის გადაწყვეტისთვის, რადგან ამ პროცედურის ფარგლებში კონკრეტული ტენდერების შინაარსი შეიძლება არ შეიცვალოს ტენდერების წარდგენის შემდეგ.
EPC მეთოდის გამოყენება საჯარო სექტორში უნდა დაიწყოს შენობის მფლობელის თანხმობით EPC პროექტზე. ESCO– ს თვალსაზრისით, აუცილებელია გარკვეული გარანტია შენობის გამოყენების სამომავლო წესის შესახებ, რომელიც მიიღება მესაკუთრის მიერ, ვინც უფლებამოსილია დაამტკიცოს კლიენტის (ხელშეკრულების დამდები ორგანოს) მომავალი ვალდებულებები.
პირველ ნაბიჯად, სახელმწიფო შესყიდვების პროცედურა ოფიციალურად უნდა გამოცხადდეს. ხელშეკრულების შესახებ შეტყობინების გამოქვეყნება წარმოადგენს წინასწარი შეტყობინებას პოტენციურად დაინტერესებული კომპანიებისთვის. განცხადება უნდა შეიცავდეს ზოგად ინფორმაციას შესყიდვის ტიპის, ასევე პოტენციური განმცხადებლების საჭირო კვალიფიკაციის შესახებ.
EPC სახელმწიფო შესყიდვების პროცედურის მეორე ეტაპია ESCOs ‘ინტერესის გამოხატვის წინასწარი კვალიფიკაცია’. ამ ეტაპზე კომპანიები რეაგირებენ ხელშეკრულების შესახებ განცხადების გამოქვეყნებაზე და გამოხატავენ ინტერესს, მონაწილეობა მიიღონ შესყიდვების პროცედურაში.
ისინი წარმოადგენენ ტენდერებს და ამტკიცებენ წინასაკვალიფიკაციო მოთხოვნების შესრულებას, რომლებიც უნდა დააკმაყოფილონ ტენდერის წარდგენით დაინტერესებულმა ESCO-მ.
ჩვეულებრივ, ინერგება შემდეგი საკვალიფიკაციო კრიტერიუმები:
• ფუნდამენტური წინასაკვალიფიკაციო კრიტერიუმები (პასუხისმგებელი პირის ნასამართლეობის ცნობა).
• პროფესიული კრიტერიუმები (კომპანიების რეესტრში შესვლის დამადასტურებელი სერტიფიკატი, სავაჭრო ხელშეკრულების შესასრულებლად აუცილებელი სავაჭრო ნებართვები, პროფესიული ორგანიზაციების მიერ გაცემული სერტიფიკატები და ა.შ.).
• ფინანსური და ეკონომიკური კრიტერიუმები (მესამე მხარის პასუხისმგებლობის დაზღვევის დამადასტურებელი დოკუმენტები, განმცხადებლის საქონელბრუნვა ბოლო საანგარიშო პერიოდში, კომპანიის ეკონომიკური და ფინანსური მდგომარეობის დამადასტურებელი დოკუმენტები, მაგალითად: ბალანსი, მოგება-ზარალის განცხადება და ა.შ.).
• ტექნიკური კრიტერიუმები (ახლად დადებული არსებითი ანალოგური ხელშეკრულებების ჩამონათვალი, განმცხადებლისთვის ხელმისაწვდომი ტექნიკური საშუალებების აღწერა და განმცხადებლის ტექნიკური შესაძლებლობების დამადასტურებელი სხვა დოკუმენტები, როგორიცაა ხარისხის სერტიფიკაცია (ISO 14000).
• ამ დოკუმენტებს ამოწმებს კლიენტი (ხშირად წარმოდგენილია შუამავალის მიერ). შემდეგ მხოლოდ განმცხადებლებს, რომლებიც აკმაყოფილებენ ყველა განსაზღვრულ კრიტერიუმს, იწვევენ პირველადი ტენდერის წარსადგენად.
EPC სახელმწიფო შესყიდვის პროცედურის მესამე ეტაპი არის პირველადი ტენდერების წარდგენის მოწვევა და სატენდერო დოსიეს გამოქვეყნება. ჩვეულებრივ, საჯარო დაწესებულებები, როგორც მომხმარებლები, ითხოვენ შემდეგი კომპონენტების ენერგეტიკულ მომსახურებაში შეტანას: ენერგიის დაზოგვის ღონისძიებების დეტალური შემოთავაზება (ESM), ღრმა ტექნიკური აღწერილობის ჩათვლით; შემოთავაზებული ღონისძიებების შეძენა და გაყვანა; ინვესტიციების დაფინანსება (ზოგიერთ მომხმარებელს შეუძლია აირჩიოს პროექტის თანადაფინანსება); დამონტაჟებული აღჭურვილობის გარანტია, დაზიანებული კომპონენტების შეკეთების ჩათვლით; გარანტირებული ენერგიის დაზოგვა, გაზომვა და შემოწმება შეთანხმებულ პერიოდებში.
სახელმწიფო შესყიდვების კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი პრინციპია შეფასების მეთოდოლოგიისა და კრიტერიუმების დადგენის გზა. ჩვეულებრივ შემთხვევაში, EPC ხელშეკრულებას ხელს აწერენ კერძო სამართლის იურიდიული პირები, რომლებიც არ არიან სახელმწიფო შესყიდვების წესების შემსრულებელი ორგანოები. შეფასების მეთოდოლოგიასა და კრიტერიუმებს ქმნის და ამოწმებს შუამავალი, რომელიც ახორციელებს საკონსულტაციო მომსახურებას EPC კლიენტისთვის შესყიდვების მიზნით; შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, რომ სახელმწიფო შესყიდვების შეფასების მეთოდოლოგიის და კრიტერიუმების გათვალისწინებით, ერთი ან მეტი კონსულტანტი გაითვალისწინებს საერთო პრინციპებს, მაგალითად, კონსოლიდირებული ტენდერის საფუძველზე შერჩეული კონსულტანტის დახმარებით.
ვინაიდან შეფასების კრიტერიუმები და მათი წილი უნდა იყოს ერთი და იგივე ნიშნული თითოეული შესყიდვისთვის, დაფინანსების მოდელის გათვალისწინებით, ისინი მითითებული უნდა იყოს თითოეულ სატენდერო დოკუმენტაციაში. სახელმწიფო ორგანოებს, რომლებიც მონაწილეობენ სახელმწიფო შესყიდვების მიმდინარე პროცედურებში, არსებული რესურსების გათვალისწინებით, არ გააჩნიათ შესაძლებლობა განსაზღვრონ როგორც ფინანსური, ასევე რაოდენობრივი (მაგალითად ენერგიის დაზოგვა ან გამონაბოლქვი) და ხარისხის კრიტერიუმები (მაგალითად, ენერგიის მართვის დონე, ტექნოლოგიური აღჭურვილობის ხარისხი და ა.შ.).
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, ამ პროცედურების სწორად განხორციელება და შემდგომ EPC ხელშეკრულების ხელმოწერა მოხდება სახელმწიფოს მთლიანი შესყიდვების სისტემის მეშვეობით, იმის გათვალისწინებით, რომ საქართველომ აიღო ვალდებულება ენერგოეფექტური პოლიტიკის გატარებაზე იმ შენობებზე, რომლებიც ადმინისტრაციული ორგანოების მფლობელობაში არიან. კერძოდ, ყოველწლიურად, საქართველოს მთავრობამ უნდა უზრუნველყოს ადმინისტრაციული ორგანოების კონტროლის ქვეშ მყოფი მთლიანი ფართის მინიმუმ 1% –ის განახლება, რომლებიც ითხოვენ გათბობას ან კონდიცირებას საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი მინიმალური ენერგეტიკული მოთხოვნების მიღწევით და უზრუნველყოს ენერგიის მართვის სისტემის დანერგვა შენობებში, რომლებსაც ფლობენ ადმინისტრაციული ორგანოები.
EPC კონტრაქტების განხორციელებამდე და სახელმწიფო შესყიდვების სფეროში მათ ინტეგრირებამდე, საქართველომ თავიდან უნდა შექმნას EPC ბაზრის განვითარების სტრატეგია, რომელიც მოიცავს: არსებული ბარიერების გადალახვას; არსებული ინფორმაციისა და ნოუ-ჰაუს გავრცელების საშუალებებს; EPC გამჭვირვალობისა და ნდობის მხარდაჭერას; EPC– ის განხორციელებას საჯარო სექტორში.
როგორც საჯარო, ისე კერძო სექტორისთვის, EPC- ის ერთ-ერთი მთავარი სისუსტე არის ის, რომ ეს არის რთული ხელშეკრულება, რომელიც განსაზღვრავს ძირითად მოხმარებას. გარდა ამისა, ეს მოითხოვს პროცედურების არსებობას როგორც კერძო, ისე საჯარო დაწესებულებაში, რაც ხელშეკრულების დადებისათვის აუცილებელია. ამიტომ მნიშვნელოვანია შესაბამისი ტრენინგების განხორციელება სფეროში და შესაბამისი ადამიანური რესურსების მომზადება.
გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია იმ საკითხების მოგვარება, სადაც EPC ხელშეკრულება ხდება სახელმწიფო სექტორში (როგორც სახელმწიფო, ისე მუნიციპალურ დონეზე), რადგან დამხმარე მექანიზმების დაყოფა ყოველთვის აქტუალური ხდება, განსაკუთრებით იმ შემთხვევებში, როდესაც იმავე სივრცეში განსხვავებულად განლაგებულია საჯარო ან საჯარო და კერძო პირები, აგრეთვე, როდესაც შენობის მეპატრონე არის სახელმწიფო შესყიდვების წესების ან კერძო სუბიექტის სხვა ხელმომწერი პირი და მათი შეხედულებები ენერგოეფექტურობაზე განსხვავდება სხვა სახელმწიფო შესყიდვების ხელმომწერი ორგანოების ან სახელმწიფოებისგან.
ზოგადად, ევროპაში საჯარო სექტორში ენერგო ხარჯების შემცირებამ აჩვენა, რომ ეს იწვევს დაფინანსების შემცირებას, რაც თავის მხრივ ხელმომწერ პირებში არ იწვევს მოტივაციას EPC  პროექტების მიმართ. კონკრეტული ადმინისტრაციული წესების გათვალისწინებით, რომლებიც გამოიყენება კონკრეტულ ქვეყანებში, ზოგიერთ ხელმომწერ ორგანოს უფლება აქვს შეინარჩუნოს სარგებელი, რომელიც მიიღწევა ხარჯების დაზოგვის გზით; ამასთან, სხვა ხელისუფლებას არ აქვს ეს უფლება. ხელმომწერ ორგანოებს უფლება აქვთ მოაგვარონ ეს პრობლემა წინასწარი მოლაპარაკებების ეტაპზე, თუმცა შესყიდვების პროცედურებში შესაბამისი ცვლილებები კვლავ მნიშვნელოვანია ამ ტიპის კონტრაქტების ხელმოწერის სპეციფიკის გათვალისწინებით. გარდა ამისა, როგორც სახელმწიფო, ისე მუნიციპალურ დონეზე უნდა იქნას მიღებული გადაწყვეტილება, დაზოგილი თანხა დარჩება თუ არა ხელშემკვრელ ორგანოს ხელშეკრულების მთელი პერიოდის განმავლობაში.
მაგალითად, ჩეხეთში, საავადმყოფოებს, როგორც წესი, შეუძლიათ შეინახონ დანახარჯები (რაც გამოწვეულია მაღალი ავტონომიურობითა და დამოუკიდებლად პროექტების შემუშავების შესაძლებლობით), ხოლო საგანმანათლებლო შენობებს (სკოლებს) არ აქვთ წვდომა იმ დანაზოგებზე, რომლებიც განაწილებულია მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტში. ასევე მისაღებია, როდესაც მფლობელი და ბიუჯეტის კურატორი ანაწილებენ პროექტთან დაკავშირებულ ხარჯებსა და დანაზოგებს.
ზემოხსენებული მიზეზების გამო, იმისათვის, რომ საქართველომ შეასრულოს საერთაშორისო ვალდებულებები ენერგოეფექტურობის მხრივ - EPC კონტრაქტების ხელმოწერისა და სახელმწიფო შესყიდვებში მათი ინტეგრაციის გზით, საჭიროა:
• EPC განხორციელების პროცედურის გამარტივება სახელმწიფო შესყიდვების პროცესში, ადეკვატური, შესაბამისი სისტემის დანერგვა, რომელიც დაფუძნებულია სახელმწიფო შესყიდვების გამჭვირვალეობაზე, რომელიც მოიცავს პროცედურულ ასპექტებს, პროექტის შესაბამისი რეგისტრაციის, მონიტორინგისა და ეფექტურობის შეფასებას
• წახალისების პრობლემის აღმოფხვრა, საჯარო სექტორში EPC პროექტების განსახორციელებლად. ეს საშუალებას მისცემს საზოგადოებრივ სექტორებს შეინარჩუნონ გამოყოფილი ბიუჯეტი ხარჯების შემცირების შემდეგ და დააფინანსონ EPC პროექტები თვით EPC პროექტების მიერ დაზოგილი ხარჯებით
სტატია შემუშავდა EFIX პროექტის ფარგლებში (ენერგიის დაფინანსების ნაზავი, კერძო სექტორის დაფინანსების გასააქტიურებლად მდგრადი ენერგიის პროექტში გაზრდილი ინვესტიციების ჩასატარებლად), რომელიც დაფინანსდა ევროკავშირის Horizon 2020 კვლევისა და ინოვაციების პროგრამის მიერ 2018 წელს.

Energy-Performance contract and their conclusion in the state procurement process
By Levan Mosakhlishvili — Associate Professor of Law at the Caucasus University and the Energy Ambassador of the EFIX project in Georgia. He is an author of 7 books, 23 articles and an author or co-author of 14 researches.
In 2017 Georgia joined Energy Community, after which with respect to implementation of Energy field legislation, terms of article 218 of associate agreement became applicable, according to which terms of the Energy Community Charter and amendments to the European Union legislation undertaken via the Charter have priority over the terms under the Associate Agreement energy field trading chapter.  In the annex XXV of the Associate Agreement a list of relevant EU Directives and Regulations is provided, to which approximation of legislation is obligatory for Georgia. In order to ensure the fulfillment of that obligation, the Parliament of Georgia adopted a “Law of Georgia on Energy Efficiency”, which is in full compliance with Energy Efficiency Directive 2012/27/EU of the European Council dated on 25 October 2012.
Fulfillment of the aims of the law will support the increase of energy efficiency in Georgia and therefore saving of electricity via economically and ecologically sound measures. In particular it will cause increase of energy efficiency in energy supply and final energy consumer sectors; regulation of increasing demand on energy resources and creation of economically and ecologically sound energy management practice; reducing energy resources import dependence, improving outside ecological and inside building climate conditions, which is one of the factors for protecting health, improving capacity for work and at the educational institutions improving teaching process and developing pupils.
One of the new institutes which was introduced via the new law is the energy performance contract. Energy performance contract is a contractual relationship between the provider and the receiver, which is being supervised and checked during the whole term of the contract and the invested amount in the works, services or goods is compensated by the contract agreed improvements and/or other energy agreed criteria, including financial savings. The article concerns the rules applied during energy performance contracts in public procurement and problems associated with it.
Kew words: energy efficiency, energy-performance contract, state procurement
“Association Agreement between the European Union and the European Atomic Energy Community and their Member States, of the one part, and Georgia, of the other part” (hereinafter – Association Agreement) envisages the approximation of Georgian legislation to the requirements of the European Union, which aim to create a competitive market in energy field. Annex XXV of the Association Agreement contains a list of EU directives and regulations approximation to which is obligatory for Georgia and which aim to create a competitive energy market. It is also noteworthy that in 2017 Georgia became a member state of Energy Community via the Protocol (hereinafter Protocol), which determined the timetable for the implementation of the relevant EU directives and regulations. Article 2 of the Protocol envisages approximation of the Georgian legislation to the EU Energy Efficiency directive 2012/27, amending Directives 2009/125/EC and 2010/30/EU and repealing Directives 2004/8/EC and 2006/32/EC.
After becoming a member state of Energy Community, regarding the implementation of EU energy legislation, Article 218 of the Association Agreement became applicable (including footnote 31), according to which, in case Georgia becomes a member state of the Energy Charter, Energy Charter Treaty and amendments to the European Union legislation undertaken via the Charter have priority over the terms under the Associate Agreement energy field trading chapter. According to Article 3 and 5 of the Energy Charter Treaty, the competence of the Energy Community is to implement the EU energy governing legislation via the adapted form.
In order to fulfill that obligation, Parliament of Georgia adopted law of Georgia “On Energy efficiency”, which is in full compliance with the European Council 2012/27/EU Directive on Energy Efficiency”.
Aim of the law is to support the increase of Energy Efficiency on the territory of Georgia and therefore saving energy via economically and ecologically appropriate means. For this reason, the law ensures the establishment of basic legal grounds for supporting and necessary means for the implementation for Energy Efficiency, which in turn also support to achieve the target for the Energy Saving.
Achieving these goals ensures the increase of the Energy Saving and fulfillment of obligations to the international organizations. Therefore, law of Georgia “On Energy Saving” envisages the increase of Energy Efficiency in the sectors of energy distribution and final consumer.
According to both Association Agreement and law of Georgia “On Energy Efficiency”, Georgia undertook obligation to carry out measures to develop energy services market, via introducing obligations for administrative bodies and also envisaging relevant energy efficiency rules and guiding principles, technical compliance and relevant competition in state procurement process. More specifically, Georgia undertook the obligation that monetary thresholds in state procurement for the purposes of implementing energy efficiency rules and guiding principles and carrying out procurement energy efficiently will take place no later than 21 March, 2022.
One of new instruments introduces via the new law is the energy performance contract, which shall be integrated in the state procurement field. In order for the state to approve the implementation of energt efficiency rules and guiding principles and their implementation in the practice, creation and approval of such action plan is required which will support the implementation of those messures.
One of new instruments introduces via the new law is the energy performance contract, which shall be integrated in the state procurement field. In order for the state to approve the implementation of energy efficiency rules and guiding principles and their implementation in the practice, creation and approval of such action plan is required which will support the implementation of those measures. However, before creating a plan, it is important to select a type of EPC Contract which fits the economic and legal framework of the state. For this reason, the lawmaker determined only the general principles, which shall be taken into account by the terms of the EPC Contract. Specifically, by the terms of the EPC Contract, the following terms shall be taken into account:
1. Clear and transparent list of the energy efficiency measures to be carried out and their results;
2. Guaranteed energy savings and their financial value which will be achieved by implementing the terms of the EPC Contract;
3. Terms of calculating and confirming energy savings, periods during which they are confirmed to the previous periods, methodology of confirming energy savings, evidence to be submitted by each party, quality control and guarantees to be submitted by the investor;
4. Provisions on the normalisation of energy consumption and the adjustment of the financial value of energy savings;
5. The duration of the contract and the stages of implementation, and the terms and conditions of a warning notice;
6. A clear and transparent list of the obligations of the parties to the contract and the potential risks of their fulfilment;
7. Detailed information on the imposition of responsibility on the parties to the contract for a breach of the terms of the contract;
8. The procedure for amending the terms of the EPC Contract.
This general terms are obligatory for both private and public EPC Contracts.
On the other hand, the procedures can be completely different regarding the sectors. It is especially important that the relevant procedures are determined in the public sector – for the public procurement contracting authorities, as they are acting in the field of public law and have to play an important role in achieving the national target mark for the energy savings.
In the public sector, the procurement procedure must be in compliance with the national public procurement legislation (based on the EU Public Sector Directive 2004/18/EC). The EPC contract is complex and usually include all three types of public contracts: Public supply contract, Public works contract and Public service contract.
For the EPC procurement above the threshold values defined by the Commission Regulation (EU) No 1336/2013, the negotiated procedure with prior publication of a contract notice is used for the following reasons:
• single tenders (i.e. bids) can be adjusted during the negotiations with tenderers (i.e. Bidders) within the award procedure;
• according to the Public Sector Directive, this type of award procedure can be used only in exceptional cases “when the nature of the works, supplies, or services or the risks attaching thereto do not permit prior overall pricing“.
The alternative ‐ open procedure – is not suitable for a complex design solution typical for EPC as within such procedure the content of particular tenders may not be adjusted after the submission of tenders,.
Utilization of the EPC method in the public sector should be commenced by consent of the building owner for the EPC project. From the perspective of ESCO, it is necessary to have a certain guarantee on the future manner of the utilization of the building or premises accepted by the owner who is authorized to approve future commitments of the client (contracting authority).
As the first step, the public procurement procedure has to be officially announced. This publication of a contract notice serves as preliminary notification to the potentially interested companies. The announcement should contain general information on the type of procurement as well as required qualifications of the potential applicants.
Second stage of EPC public procurement procedure is ESCOs ‘Expression of interest Prequalification.  In this stage, the companies react to the publication of a contract notice and express their interest in taking part in the procurement procedure.
They present the tenders and prove fulfillment of required prequalification criteria, which must be met by the ESCOs interested in tender submission.
Usually the following prequalification criteria are implemented:
• Fundamental prequalification criteria (criminal convictions certificate of the responsible person).
• Professional criteria (certificate evidencing entry in the Companies' Register, trade authorizations necessary for performing the public contract, potentially certificates issued by professional organizations, etc.).
• Financial and economic and financial criteria (documents evidencing third‐party liability insurance, the applicant's turnover in the last accounting period, documents evidencing economic and financial situation of the company such as, e.g., the balance sheet, the profit and loss statement, etc.).
• Technical criteria (a list of substantial analogous contracts concluded recently, a description of technical facilities available to the applicant, and other documents demonstrating the technical capabilities of the applicant such as quality certification (ISO 14000)).
• These documents are checked and verified by the client (often represented by the facilitator). Only the applicants meeting all defined criteria are then invited to submit initial tender.
Third stage of EPC public procurement procedure is Invitation to submit initial tenders & tender dossier release.  Usually, the public institutions as customers request the following components to be:
included in the energy services: detailed proposal of energy saving measures (ESM) including deep technical description;  procurement and instalment of the proposed measures;  financing of the investments (some customers may choose to co‐finance the project partly);  guarantee for installed equipment, including repairing of damaged components;  guaranteed energy savings and measurement & verification in agreed periods.
Another important guiding principle in the public procurement is the way evaluation methodology and criteria is established. In a regular case, the EPC Contract is signed by the legal entities under the private law, which is not a contracting authority under the public procurement rules. The evaluation methodology and criteria is created and checked by the mediator, which is carrying out the consultancy services to the EPC Client for the purposes of procurement; Therefore, it is important that taking into account the specifics of the public procurement evaluation methodology and criteria are set out based on the shared principles by one or more consultants, for example via the consultant selected via the consolidated tender.
As the evaluation criteria and their share shall be in the same benchmark for the each procurement considering the model of financing they shall be specified in each tender documentation. Public authorities that take part in the current public procurement procedures, considering their current resources, lack the capacity to determine either financial, quantitative (for example the saving of energy or emissions) and quality criteria (for example energy management level, quality of technological equipment, etc.).
Considering the abovementioned, correct implementation of these procedures as well as signing the EPC Contract later shall be taken into account via the entire public procurement system of the state, considering that Georgia has undertaken the obligation to carry out energy efficiency policy on the buildings that are under possession of administrative bodies. Specifically, every year, Government of Georgia shall ensure renewal of at least 1% of the total space under the control of administrative bodies that require either heating or conditioning in via achieving minimal energy requirements set out by the Georgian legislation and ensure the implementation of energy management system in the building that are in possession of the administrative bodies.
Before implementing EPC Contracts and their integration into the public procurement field, Georgia at first shall create EPC Market development strategy, which shall include the means to overcome the already existing barriers, spread of existing information and know-how; support of EPC transparency and trust; implementation of EPC in public sector.
For both public and private sectors, one of the main weaknesses of EPC is the fact that it is a complex contract, which determines the basic consumption. Additionally, it requires the existence of procedures within either private or public entity which will be necessary for the conclusion of the contract. Therefore, it is important to carry out the relevant trainings in the field and preparation of the relevant human resources.
Additionally, it is important to solve the issues regarding the property, where the EPC Contract takes place in public sector (for both state and municipal level), as dividing the support mechanisms always becomes an issue, especially in cases when in the same space different public or public and private entities are located, as well as when the owner of the building is different contracting entity under the public procurement rules or private entity and their views on the energy efficiency are different from other public procurement contracting authorities or state.
In general, the reduction of energy costs in public sector in Europe has shown that it causes reduction in financing, which in turn does not motivate the contracting authorities to be positive regarding the EPC project implementation. Bearing in mind the specific administrative rules that are applicable in the specific country, some contracting authorities have right to keep the benefit which is achieved via the costs savings; however, other authorities do not have that right. Contracting authorities have right to solve this problem by pre-project negotiation phase, however the relevant changes in the procurement procedures are still relevant to take into account the specifics of signing this type of contracts. Additionally, on both state and municipal level, a decision will have to be made, whether the saved money shall stay to the contracting authority during the whole term of the contract.
For example in Czech Republic, hospitals usually can keep the saved costs (which is attributable to high autonomy and capacity to independently develop projects), while educational buildings (schools) do not have access to those savings which is distributed in municipal budget. Combination is also acceptable when owner and budget curator split the costs and savings associated with the project.
For the abovementioned reasons, in order for Georgia to fulfill his international obligations with respects to energy efficiency – via signing EPC Contracts and their integration in state procurement, it is necessary to:
• Simplify EPC implementation procedure in state procurement process, introduction of adequate, relevant system based on the transparency of public procurement which covers alongside with procedural aspects the relevant project registration, monitoring and effectiveness evaluation.
• Elimination of encouragement problem, in order to implement EPC projects in public sector. This will allow public sectors to keep the assigned budget after the costs are cut and finance the EPC projects by the costs saved by the EPC projects themselves.
Article was developed under the EFIX project (Energy financing mix in order to activate private sector finance for increased investments in sustainable energy project) which was funded by European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme in 2018.