ჟან მონეს კათედრის „ევროპის კავშირი მშვიდობის, კეთილდღეობისა და უსაფრთხოებისათვის“ (EU-PPS) ჯგუფური ლექციები - “თანამედროვე საერთაშორისო გამოწვევები და საქართველოს ევროპეიზაცია”
6 ივლისი 2026
1 და 2 ივლისს, კავკასიის უნივერსიტეტის  ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის ჟან მონეს კათედრის „ევროპის კავშირი მშვიდობის, კეთილდღეობისა და უსაფრთხოებისათვის“ (EU-PPS) ფარგლებში ჩატარდა ჯგუფური ლექციები თემაზე „მიმდინარე საერთაშორისო გამოწვევები და საქართველოს ევროპეიზაცია“. ლექციების სამიზნე ჯგუფს წარმოადგენდა სტუდენტები და სხვადასხვა სექტორში დასაქმებული პირები.
ლექციები ორ ნაწილად წარიმართა კათედრის ფარგლებში შემუშავებული ჯგუფური ლექციების მოდულის მიხედვით. მონაწილეებს შესაძლებლობა მიეცა, სიღრმისეულად ემსჯელათ ევროკავშირისა და საქართველოს ურთიერთობების თანამედროვე გამოწვევებსა და განვითარების პერსპექტივებზე.
ლექციების ფარგლებში კათედრის პროფესორმა მიმოიხილა ევროკავშირი, საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობების განვითარების დინამიკა, ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკის ძირითადი ეტაპები, გაფართოების თანამედროვე დღის წესრიგი. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ევროკავშირის გაფართოების პაკეტებს, მათ შორის 2025 წლის გაფართოების პაკეტს, მის ძირითად გზავნილებსა და საქართველოსთან დაკავშირებულ შეფასებებს. განხილული იყო კონკრეტული მაგალითები, უახლესი სტატისტიკური მონაცემები, ასევე ორ მხარეს შორის თანამშრომლობის პროცესში არსებული მიღწევები და გამოწვევები, რამაც მონაწილეებს შესაძლებლობა მისცა, საკითხები როგორც თეორიული, ისე პრაქტიკული პერსპექტივიდან შეეფასებინათ.
ლექციები ინტერაქტიულ ფორმატში წარიმართა. მონაწილეები აქტიურად ჩაერთნენ დისკუსიაში და იმსჯელეს საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობების სამომავლო პერსპექტივებზე, ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესის მნიშვნელობასა და იმ შესაძლებლობებსა და გამოწვევებზე, რომლებიც ქვეყნის ევროპულ მომავალს უკავშირდება. შეხვედრის განმავლობაში დაისვა არაერთი საინტერესო და აქტუალური შეკითხვა, რომლებზეც ამომწურავი პასუხები გაიცა, რამაც კიდევ უფრო შეუწყო ხელი თემის მრავალმხრივ განხილვასა და მონაწილეთა ჩართულობას.
ჯგუფური ლექციების მუშაობაში მონაწილეობდა საკითხით დაინტერესებული 21 ადამიანი, მათ შორის 15 სტუდენტი და სხვადასხვა სექტორში დასაქმებული 6 პირი. შეხვედრებმა კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა ევროკავშირთან ინტეგრაციის საკითხებისადმი მზარდი ინტერესი და მსგავსი საგანმანათლებლო ინიციატივების მნიშვნელობა აკადემიური და პროფესიული საზოგადოებისათვის.

Jean Monnet Chair “European Union for Peace, Prosperity, and Security” (EU-PPS) Group Lectures - “Current International Challenges and the Europeanization of Georgia”
6 July 2026
On July 1-2, within the framework the Jean Monnet Chair “European Union for Peace, Prosperity, and Security” (EU-PPS) at the School of Humanities and Social Sciences of Caucasus University, group lectures on the topic “Current International Challenges and the Europeanization of Georgia” were held. The lectures were intended for students and individuals employed across various sectors.
The lectures were delivered in two sessions, following the group lecture module developed within the framework of the Jean Monnet Chair EU-PPS. This format provided participants with an opportunity to engage in an in-depth discussion of the contemporary challenges and future prospects of Georgia - European Union relations.
During the lectures, the Chair professor Guranda Tchelidze presented an overview of the European Union, the evolution and dynamic of Georgia-EU relations, the key stages of the EU enlargement policy, and the current enlargement agenda. Particular attention was devoted to the EU Enlargement Packages, including the 2025 Enlargement Package, its key messages, and the assessment of Georgia's progress. The sessions also covered practical examples, the latest statistical data, as well as the achievements and challenges characterizing cooperation between Georgia and the European Union. This enabled participant to examine the issues from both theoretical and practical perspectives.
The lectures were conducted in an interactive format, encouraging active participation and discussion. Participants exchanged views on the future of Georgia-EU relations, the significance of the European integration process, and the opportunities and challenges associated with Georgia's European future. Throughout the sessions, numerous relevant and thought-provoking questions were raised and comprehensively addressed, contributing to a broader understanding of the topics discussed and fostering active engagement among participants.
A total of 21 participants attended the group lectures, including 15 students and 6 professionals representing various sectors. The meetings once again demonstrated the growing interest in Georgia's European integration process and highlighted the importance of such educational initiatives for both the academic and professional communities.