2024 წლის, 28 თებერვალს, ერასმუს+ საქართველოს ეროვნული ოფისის ორგანიზებით, ჩატარდა ჟან მონეს საინფორმაციო დღე თბილისში.
ღონისძიება გაიმართა როგორც პირისპირი შეხვედრის, ასევე, დისტანციური ფორმატით. შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში შეიკრიბნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის, ევროკავშირის ევროპული კომისიის ევროპული განათლებისა და კულტურის აღმასრულებელი სააგენტოს, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ოფიციალური პირები და საქართველოში ჟან მონეს აქტივობების განმახორციელებელი აკადემიური/სამეცნიერო პირები.
მოხსენებით წარსდგნენ ერასმუს+ ეროვნული ოფისის ხელმძღვანელი ქ-ნი მარიამ სულაშვილი, ფონდის გენერალური დირექტორი თეიმურაზ დოჭვირი, სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობებისა და სტრატეგიული განვითარების დეპარტამენტის უფროსი კახა ხანდოლიშვილი, ცენტრის დირექტორი ლაშა მარგიშვილი, ევროპული განათლებისა და კულტურის აღმასრულებელი სააგენტოს პროგრამების (EACEA) კოორდინატორი ედიტ გენშერი, ევროკავშირის დელეგაციის წარმომადგენელი კატალინ ღერმანი.
ჟან მონეს აქტივობების, კერძოდ მოდულისა და კათედრის, განხორციელების გამოცდილება გააზიარეს გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორმა ეკატერინე ქარდავამ, კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორმა გურანდა ჭელიძემ, თსუ-ს პროფესორმა კორნელი კაკაჩიამ და ილია სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორმა გიორგი გვალიამ.
დაისვა შეკითხვები ფონდში შეკრებილი, ასევე, დისტანციურად ჩართული მსმენელებისგან. მომხსენებლებმა ისაუბრეს ჟან მონეს პროექტის წარდგენის შინაარსობრივ, პრაქტიკულ, პროცედურულ, ფინანსურ და ტექნიკურ ასპექტებზე. მათ ასევე, გაუზიარეს და აცნობეს საზოგადოებას განხორციელებული/მიმდინარე ჟან მონეს აქტივობები, მიზნები, ამოცანები, კონკრეტული საქმიანობები; ისაუბრეს ევროპული სწავლების საქართველოში გაძლიერების შტრიხებსა და ჟან მონეს პროფესურის მჭიდრო თანამშრომლობის საჭიროებებზე.

On February 28, 2024, the Jean Monnet Information Day was held in Tbilisi, organized by Erasmus+ Georgian National Office.
The event was held in both face-to-face and remote formats. Officials of the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia, the National Center for the Education Quality Enhancement, the Executive Agency for European Education and Culture of the European Commission, the representative of the EU Delegation to Georgia and the academicians/scientists implementing of Jean Monnet Actions in Georgia gathered at the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia.
Ms. Mariam Sulashvili, Head of Erasmus+ Georgian National Office, Teimuraz Dochvir, General Director of the Foundation, Kakha Khandolishvili, Head of the Department of International Relations and Strategic Development of the Ministry, Lasha Margishvili, Director of the Center, Edith Gensher, Program Coordinator of the EACEA, Katalin Gherman, representative of the EU delegation delivered speeches.
Prof. Ekaterine Kardava of Gori State University and the Caucasus University, Prof. Guranda Chelidze of the Caucasus University, Prof. Korneli Kakachia of the TSU and Prof. Giorgi Gvalia of the Ilia State University shared the experience of implementing Jean Monnet Actions, namely the module and chair.
Questions were asked from the listeners gathered in the fund office, as well as remotely. The speakers talked about the content, practical, procedural, financial and technical aspects of the elaboration and submission of Jean Monnet projects. They also shared and informed the public about the activities, goals, objectives of projects coordinated by them. They talked about the steps to strengthen EU Studies in Georgia and the needs of close cooperation of Jean Monnet academia.