13 დეკემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტის სასამართლო დარბაზში, საჯარო და კერძო სკოლების მოსწავლეებისათვის გაიმართა იმიტირებული სასამართლო პროცესი, რომელიც დაეფუძნა რეალურ საქმეს ოჯახში ძალადობის ბრალდებით.
სასამართლო პროცესის მონაწილეებმა გადაინაწილეს როლები: მოსამართლე, ბრალდების მხარე (პროკურორები), დაცვის მხარე (ბრალდებული და მისი ინტერესების დამცველი ადვოკატები) და მოწმეები. მონაწილეებს გადაეცათ წინასწარ მომზადებული სისხლის სამართლის საქმის მასალები და მათ ადგილზე იმიტირებულ ფორმატში ჩაატარეს სასამართლო პროცესი არგუმენტების წარდგენით, პოზიციების დაცვითა და დისკუსიით. იმიტირებული პროცესის მიმდინარეობისას მონაწილეებმა ყურადღება გაამახვილეს ფაქტების იურიდიულ ანალიზზე, არგუმენტების სწორად ჩამოყალიბებაზე, ადამიანის უფლებათა სტანდარტების გამოყენებაზე, ოჯახში ძალადობისადმი სახელმწიფოს ვალდებულებების გააზრებასა და პროცესუალური წესების დაცვაზე.
აქტივობის მიზანი იყო ცოდნის გაღრმავება ბავშვისა და ოჯახის უფლებების სფეროში, კრიტიკული აზროვნების განვითარება, სასამართლო პროცესის მექანიზმების სწორი გაგება და ახალგაზრდა თაობაში სამართლისა და სამართლიანობისადმი მოტივაციის გაზრდა.
იმიტირებულ პროცესს უხელმძღვანელა კავკასიის უნივერსიტეტის ბავშვის უფლებების ცენტრის დამფუძნებელმა, პროფესორმა, სამართლის დოქტორმა - ლევან დარბაიძემ, რომელიც იმავდროულად მოქმედი მოსამართლეა 12 წლიანი გამოცდილებით.
იმიტირებული პროცესის ორგანიზებასა და განხორციელებაში ჩართულნი იყვნენ კავკასიის უნივერსიტეტის სტუდენტები - თამარ მსხილაძე, ლეილა ჩოჩია, ლიზი ქაშაკაშვილი.

On December 13, a simulated court trial was conducted at Caucasus University Courtroom for students from both public and private schools. The exercise was based on a real criminal case involving allegations of domestic violence, offering participants a highly realistic and practice-oriented learning experience.
During the simulation, participants assumed essential courtroom roles, including judge, prosecution (prosecutors), defense (the accused and defense attorneys), and witnesses. They were provided in advance with prepared criminal case materials and carried out the proceedings in a simulated judicial setting, presenting legal arguments, substantiating their positions, and engaging in structured legal debate.
Throughout the process, participants focused on the legal analysis of facts, the precise and well-reasoned formulation of arguments, the application of human rights standards, an understanding of the state’s obligations in cases of domestic violence, and strict compliance with procedural rules.
The primary objectives of the activity were to deepen participants’ knowledge in the field of children’s and family rights, foster critical thinking skills, strengthen understanding of judicial mechanisms, and enhance young people’s motivation toward law, justice, and legal professions.
The simulated trial was led by Levan Darbaidze, Professor and Doctor of Law, Founder of the Caucasus University Child Rights Center, and a sitting judge with 12 years of professional experience.
The organization and implementation of the event were supported by Caucasus University students Tamar Mskhiladze, Leila Chochia, and Lizi Kashakashvili.