პრე-აქსელერატორი სამცხე ჯავახეთში - დემო დღე
3 სექტემბერს, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, კავკასიის უნივერსიტეტის ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრმა, საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) ინიციატივითა და მხარდაჭერით გამართა სამცხე-ჯავახეთის პრე-აქსელერაციის პროგრამის დასკვნითი ღონისძიება, დემო დღე.
პრე-აქსელერატორის მთავარი მიზანი სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში რეგისტრირებული სტარტაპერებისა და მეწარმეების დახმარებაა საკუთარი ბიზნეს იდეების განვითარებაში, იდეიდან და პროდუქტიდან დაწყებული, GITA- ს 25 000 ლარიანი რეგიონალური საგრანტო პროექტის წარდგენით დამთავრებული.
7 კვირის განმავლობაში, პროგრამის მონაწილეებმა გაიარეს როგორც თეორიული, ისე პრაქტიკული ტრენინგების ინტენსიური სესიები, რომლებსაც უძღვებოდნენ სტარტაპ ეკოსისტემის აქტიური წარმომადგენლები.
პრე-აქსელერაციის პროგრამის ტრენერები:
• ირაკლი სვანიძე - კავკასიის უნივერსიტეტის ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის მენეჯერი, CU- ს მოწვეული ლექტორი;
• სანდრო კანდელაკი - Student Hunt -ის თანადამფუძნებელი;
• ნიკოლოზ გოგოჭური - VRex - ის თანადამფუძნებელი და აღმასრულებელი დირექტორი;
• გიორგი რაზმაძე - Awork – ის თანადამფუძნებელი და აღმასრულებელი დირექტორი.
დემო დღის ფარგლებში, პროგრამის მონაწილეები ჟიურისა და დამსწრე საზოგადოების წინაშე საკუთარი სტარტაპ იდეებით წარსდგნენ, ხოლო ღონისძიების დასასრულს,  ჟიურის წევრებმა - საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს პროექტების მენეჯერმა ანა მაისურაძემ, Printomato - ს თანადამფუძნებელმა, სტარტაპ მენტორმა გაბრიელ მელივამ და Kovzy.com- ის დამფუძნებელმა ალექსანდრე ცინცაძემ გამოვლინეს გამარჯვებული სტარტაპი Legal Harmony, რომელსაც კავკასიის უნივერსიტეტმა ჯილდოს სახით 2000 ლარი გადასცა.
დემო დღეზე წარმოდგენილი გახლდათ შემდეგი სტარტაპები:
• STUDYBUDDY – ონლაინ პლატფორმა, რომელიც AI - ის საშუალებით სტუდენტებს ეხმარება დავალების და ნაშრომის შესრულებაში;
• Rabati (Natenadze Wine Restaurant) – პლატფორმა, რომლის საშუალებით ღვინის კომპანიებს და ჰორეკა სექტორს შეეძლება საკუთარი სერვისების და პროდუქტების 3D რეალობაში გადმოტანა და გაცოცხლება;
• RAYWAN – ღრუბლოვანი სათამაშო პლათფორმა, რომელიც მოთამაშეებს საშუალებას აძლევს ითამაშონ მაღალი ხარისხის თამაშები ნებისმიერ მოწყობილობაზე, ძვირადღირებული აპარატურის, ჩამოტვირთვებისა და განახლებების საჭიროების გარეშე;
• სამაპი - Სკაში შესატანი ვეტ.Პრეპარატის ზუსტი დოზირების ინოვაციური ხელსაწყო;
• Viva Smile – ციფრული ღიმილის დიზაინი,რომელიც ექიმს საშუალებას აძლევს მკურნალობამდე მოახდინოს ღიმილის სიმულაცია, რომელიც სრულად შეესაბამება პაციენტის ფუნქციურ, ესთეტიკურ და ემოციურ სურვილებს;
• ARTED – ონლაინ პლატფორმა - მოსახერხებელი ქორწილის დამგეგმავი, რომელიც დაგეხმარებათ მოაწყოთ თქვენი დღესასწაული სწრაფად  კომფორტულად  და პროფესიონალურად;
• ADVENTUROUS – -ტურისტული პლათფორმა,რომელიც აერთიანებს ტუროპერატორებსა და ტურისტებს ერთ სივრცეში;
• BE BIO – ეხმარება ბიო ფერმერებს  მართვის ინოვაციური ბიო სისტემების დანერგვასა  და მარტივად სერტიფიცირების პროცესში;
• SHOW & GO – აპლიკაცია დაეხმარება ტურისტებს მარტივად დაგეგმონ მათი მოგზაურობა, იპოვონ საუკეთესო ადგილები და ყველა საჭირო სერვისი ერთ პლატფორმაზე;
• Legal Harmony -  სამართლებრივი დოკუმენტების შექმნისა და მართვის ინოვაციური პლატფორმა, რომელიც მომხმარებლებს სთავაზობს მარტივად სამართლებრივი დოკუმენტების შაბლონების მოძიებასა და ავტომატიზირებულად მათი შექმნის შესაძლებლობას.

On September 3, Samtskhe-Javakheti State University hosted the final event of the Samtskhe-Javakheti pre-acceleration program, a demo day, organized by Caucasus University Innovation and Entrepreneurship Center with the initiative and support of Georgia’s Innovation and Technology Agency (GITA).
The primary goal of the pre-accelerator was to assist startups and entrepreneurs in the Samtskhe-Javakheti region with developing their business ideas from scratch to product launch and facilitating the submission of a 25,000 GEL regional grant project to GITA.
Over 7 weeks, participants underwent intensive theoretical and practical training sessions led by prominent figures from the startup ecosystem.
The pre-acceleration program trainers included:
- Irakli Svanidze, Manager of Innovation and Entrepreneurship Center and a guest lecturer at Caucasus University;
- Sandro Kandelaki, Co-founder of Student Hunt;
- Nikoloz Gogochuri, Co-founder and CEO of VRex;
- Giorgi Razmadze, Co-founder and CEO of Awork.
During the demo day, participants presented their startup ideas to a jury and the attendees. At the end of the event, the jury members—Ana Maisuradze, Project Manager at Georgia’s Innovation and Technology Agency; Gabriel Meliva, Co-founder of Printomato and startup mentor; and Aleksandre Tsintsadze, Founder of Kovzy. com—selected the winning startup, Legal Harmony, which Caucasus University awarded a cash prize of 2000 GEL.
The following startups were presented on the demo day:
- STUDYBUDDY - An online platform that assists students with assignments and papers through the use of AI;
- Rabati (Natenadze Wine Restaurant) - A platform that enables wine companies and the Horeca sector to showcase their services and products in 3D;
- RAYWAN - A cloud gaming platform that allows gamers to play high-quality games on any device, eliminating the need for expensive hardware, downloads, or updates;
- სამაპი - An innovative tool designed for the precise dosing of medicine to be administered through a beehive;
- Viva Smile - A digital smile design tool that allows doctors to simulate a smile before treatment, ensuring it meets the patient's functional, aesthetic, and emotional preferences;
- ARTED – Online platform designed to be a convenient wedding planner, helping you organize your celebration quickly, comfortably, and professionally;
- ADVENTUROUS - A tourist platform that connects tour operators and travelers in one space;
- BE BIO - Assists organic farmers in implementing innovative organic management systems and simplifies the certification process;
- SHOW & GO - An app that helps tourists plan their trips, discover top attractions, and find all necessary services on a single platform;
- Legal Harmony - An innovative platform for creating and managing legal documents, offering users the ability to easily search for templates and generate documents automatically.