CU-ში, ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის სტარტაპ პრე-აქსელერაციის პროგრამა “CUnicorn”-ის მეორე ნაკადის (Batch 2) გახსნა და შერჩეული მონაწილეების პრეზენტაცია გაიმართა.
2023 წლის შემოდგომაზე, კავკასიის უნივერსიტეტის ბიზნესის, ტექნოლოგიების, მედიცინისა და ჯანდაცვის სკოლიდან და ასევე უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულებისგან წინასწარი განაცხადების საფუძველზე 8 სტარტაპ გუნდი შეირჩა პრე-აქსელერაციის პროგრამაში. გუნდებმა ღონისძიების ფარგლებში მრავალფეროვანი ტექნოლოგიური იდეები წარადგინეს და პროგრამასთან დაკავშირებული მოლოდინები გააცნეს კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტს, ვიცე-პრეზიდენტს ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით, ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის წარმომადგენლებს და მომავალ მენტორებს.
პრე-აქსელერაციის პროგრამა “CUnicorn”-ი წარიმართება ჰიბრიდულ ფორმატში (ონლაინ და ფიზიკური შეხვედრები), მოიცავს 11 სამუშაო კვირას (ოქტომბერი 2023 – დეკემბერი 2023) და შედგება 5 ძირითადი კომპონენტისგან: თემატური სამუშაო სესიები; ინდივიდუალური შეხვედრები მენტორებთან; ნეთვორქინგი – P2P შეხვედრები, გამოცდილების გაზიარება, მოწვეული სპიკერები, ყოველკვირეული Stand-Up-ები; კავკასიის უნივერსიტეტის საერთო სამუშაო სივრცით სარგებლობა; დემო დღე – მონაწილე სტარტაპები წარდგებიან ჟიურის წინაშე, სადაც საშუალება ექნებათ მოიპოვონ ფულადი პრიზები/და სხვა რესურსები გაზრდის და განვითარების მიზნით.

Caucasus University Innovation and Entrepreneurship Center launched batch 2 of the startup pre-acceleration program "CUnicorn" and introduced the chosen participants during the opening event.
In the Autumn of 2023, 8 startup teams were selected based on preliminary applications from Caucasus University’s School of Business, Technology and medicine and healthcare management, as well as from CU alumni.
Startup Pre-acceleration program CUnicorn aims to promote the development of tech startups at the university. Participation in the program is free of charge. It is open to teams of Caucasus University students, graduates, and administrative, and academic staff (at least one team member) with early-stage startups/ideas that create or are based on tech and have Minimum Viable Product MVP or an established action plan for its implementation. Preference was given to innovative startups demonstrating the potential to enter the global market.
The pre-acceleration program "CUnicorn" will be administered in a hybrid format (online and physical meetings), will cover 11 working weeks (October 2023 – December 2023), and consist of 5 main components: thematic working sessions; individual meetings with mentors; networking – P2P meetings, experience-sharing, guest speakers, and weekly stand-ups; use of common working space of Caucasus University; demo day – participating startups will pitch in front of a jury, where they will have the opportunity to win financial prizes/and other resources for growth and development.