პროექტ Re Direction-ის ფოკუს ჯგუფის შედეგები
ფოკუს ჯგუფში მონაწილეობა მიიღეს სხვადასხვა ინსტიტუტების, ბიზნესის, სახელმწიფოს და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა. დაინტერესებულმა მხარეებმა, ხაზი გაუსვეს თანამედროვე განათლებასა და სამუშაო ადგილებში ზემოაღნიშნული  კომპეტენციების საჭიროებას. წარმოგიდგენთ აღნიშნული კვლევის შედეგების მოკლე შეჯამებას მიმართულებების მიხედვით:
დიჯიტალიზაცია
ფოკუს ჯგუფის მონაწილეების  მსჯელობის შედეგად აღმოჩნდა, რომ ციფრული უნარები აუცილებელია როგორც სტუდენტებისთვის, ასევე დარგის პროფესიონალებისთვის. მიუხედავად იმისა, რომ ზოგიერთმა მონაწილემ აღნიშნა რომ დარგში არიან მაღალი კომპეტენციის მქონე პირები, სხვებმა აღნიშნეს რომ არსებობს ხარვეზები ისეთ სფეროებში, როგორიცაა მონაცემთა ანალიზი და ციფრული კომუნიკაცია. განსაკუთრებით რეგიონებში მცხოვრები ადამიანები დგანან მნიშვნელოვანი გამოწვევების წინაშე, რაც გავლენას ახდენს მათ პროდუქტიულობასა და სამუშაოს შესრულების ხარისხზე. ამ ხარვეზების დასაძლევად, დაინტერესებულმა მხარეებმა გამოთქვეს სურვილი მოხდეს  ციფრული ტექნოლოგიების ინტეგრაცია კურიკულუმებსა და პროფესიულ სასწავლო პროგრამებში, მათ შორის  კოდირება და ინდუსტრიული სტანდარტის პროგრამებში პრაქტიკის კომპონენტის დამატება.
მდგრადობა
მდგრადობის ინტეგრაცია განათლებასა და პროფესიულ პრაქტიკაში მნიშვნელოვნად მერყეობს. ზოგიერთი პროგრამა თანხვედრაშია ევროპის მდგრადი განვითარების პარადიგმებთან, მაშინ როცა სხვები ჩამორჩებიან. დაინტერესებულმა მხარეებმა განსაზღვრეს მდგრადობის პრაქტიკები, როგორიცაა რესურსების დაზოგვა და ნარჩენების შემცირება, მაგრამ აღნიშნეს განხორციელების სირთულეები ბიუჯეტური შეზღუდვებიდან და კონკურენტული პრიორიტეტებიდან გამომდინარე. ამ გამოწვევების გადასაჭრელად რეკომენდაცია გაუწიეს საგანმანათლებლო პროგრამებში მდგრადობის კომპეტენციების დანერგვასა და ექსპერიმენტული სწავლის შესაძლებლობების შეთავაზებას.
ხაზი გაესვა მრავალფეროვანი და ინკლუზიური გარემოს ხელშეწყობის აუცილებელობას, თანაბარუფლებიანი მონაწილეობისა და შესაძლებლობისთვის. დაინტერესებულმა მხარეებმა გამოკვეთეს არაინკლუზიური სფეროები, სადაც ხაზგასმული იყო გაუცნობიერებელი მიკერძოება და სისტემური ბარიერები. მნიშვნელოვნად ჩაითვალა ინკლუზიურობის უნარებზე მუშაობა, როგორიცაა კულტურული კომპეტენცია და ეფექტური კომუნიკაციის სწავლება. აღნიშნული ხარვეზების დასაძლევად რეკომენდაცია გაუწიეს მრავალმხრივი მიდგომების დანერგვას , რაც შესაძლოა მოიცავდეს  უწყვეტ  სწავლებას, მენტორობის პროგრამებსა და ორგანიზაციულ პოლიტიკას, მრავალფეროვნებისა და ინკლუზიურობის ხელშეწყობის მიზნით.
შეჯამება
ფოკუს ჯგუფის მონაწილეები შეთანხმდნენ დიჯიტალიზაციის, მდგრადობისა და ინკლუზიურობის მნიშვნელობაზე საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემაში. აღნიშნული კომპეტენციების  მიზანმიმართული ხელშეწყობა  და სასწავლო პროგრამებში ინტეგრირება  აუცილებელია სტუდენტებისა და პროფესიონალებისთვის საჭირო უნარ-ჩვევების განვითარებისთვის,  რათა შეძლონ წარმატების მიღწევა თანამედროვე დინამიურ სამყაროში. აღნიშნული  გააძლიერებს საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემას და ხელს შეუწყობს უფრო ინკლუზიურ, მდგრად და ციფრულად კომპეტენტური გარემოს შექმნას.

Research interview was conducted at Caucasus University within project “RE-DIRECTION – Redefining Higher Education on a digital context, while promoting a common, inclusive and sustainable framework based on EU best practices and policy recommendations, the aim of which was to research the digitalization, sustainability and inclusiveness of the country's education system.
The focus group was adopted by various institutions, state organizations, NGOs and business stakeholders, highlighting the need for these competencies in modern education and workplaces.
We present a summary of the results of this study according to the directions:
Stakeholders unanimously agreed that digital skills are essential for both students and professionals to remain competitive. While some participants have noted that there are people with high competence in the field, others have noted that there are gaps in areas such as data analysis and digital communication. Particularly, individuals in regional areas face significant challenges, impacting productivity and job performance. To address these gaps, stakeholders proposed integrating digital technologies into curricula and professional training programs, including coding and hands-on experience with industry-standard software.
The integration of sustainability in education and professional practice varies widely. Some programs align with European sustainable development paradigms, while others lag. Stakeholders identified sustainability practices such as resource conservation and waste reduction but noted challenges in implementation due to budgetary constraints and competing priorities. Embedding sustainability competencies into educational programs and offering experiential learning opportunities were recommended to address these challenges.
Fostering diverse and inclusive environments was highlighted as essential for equitable participation and opportunity. Stakeholders identified areas lacking inclusivity, citing unconscious bias and systemic barriers. Training on inclusivity skills, such as cultural competency and effective communication, was deemed crucial. A multifaceted approach, including ongoing training, mentorship programs, and organizational policies promoting diversity and inclusion, was recommended to address these gaps.
Conclusion
The interview revealed a consensus on the importance of digitalization, sustainability, and inclusivity in Georgia's education system. Addressing these areas through targeted initiatives and training programs is crucial for equipping students and professionals with the necessary skills to thrive in today's dynamic world. Integrating these principles into educational and professional practices will enhance Georgia's educational landscape, fostering a more inclusive, sustainable, and digitally competent society.