კავკასიის უნივერსიტეტის გამომცემლობამ გამოსცა ბასიანის კულტურის ძეგლების ორენოვანი (ქართულ-ინგლისური) ილუსტრირებული კატალოგი.
ნაშრომის თანაავტორები არიან კავკასიის უნივერსიტეტის ტურიზმის სკოლის პროფესორები თეიმურაზ ხუციშვილი და ლევან წიქარიშვილი.
ისტორიული ბასიანი ათასწლეულების განმავლობაში ასურეთის, ურარტუს, სომხეთის, დიაოხის, აგრეთვე, ირანის, არაბეთის, რომის, ბიზანტიისა თუ თურქეთის იმპერიების საცილობელი ტერიტორია იყო. ისტორიული სომხეთის ეს ტერიტორია X საუკუნიდან საქართველოს გავლენის ქვეშ იყო, ხოლო XVI საუკუნიდან თურქეთის პროვინციაა.
შოთა რუსთაველის ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა 2019 წელს დააფინანსა ბასიანის კულტურის ძეგლების ორენოვანი კატალოგის მომზადება. საკვლევი, საექსპედიციო და სამეცნიერო სამუშაოები შეასრულა საქართველოს კულტურისა და ტურისტული რესურსების კვლევის ცენტრმა. 2022-2023 წლებში შესწავლილ იქნა ბასიანის 200-მდე ნასოფლარი და დასახლებული პუნქტი. დაფიქსირდა ლიტერატურიდან ცნობილი რამდენიმე ათეული კულტურის ძეგლის თანამედროვე მდგომარეობა, რომლებიც ძირითადად თურქულ ლიტერატურაში იყო მოხსენიებული. ამას გარდა გამოვლინდა 40-მდე უცნობი ძეგლი, ეკლესიები, სხვადასხვა დანიშნულების ნაგებობათა ნაშთები, კლდეში ნაკვეთი კომპლექსები, რომლებიც არ იყო მოხსენიებული ჩვენთვის ცნობილ ლიტერატურაში. ძეგლთა აღწერილობაში მითითებულია ზუსტი მდებარეობა და ზოგადი პარამეტრები, თანამედროვე მდგომარეობა. მოხდა ყველა ძეგლის ფოტოფიქსაცია. აქვე აღსანიშნავია, რომ საექსპედიციო სამუშაოების ხელმძღვანელობა და ძეგლთა აღწერის საქმე ძირითადად იტვირთა გ. ჩუბინაშვილის სახელობის ქართული ხელოვნების ისტორიისა და ძეგლთა დაცვის ეროვნული კვლევის ცენტრის მეცნიერ-თანამშრომელმა ნოდარ არონიშიძემ.

Publication of a bilingual illustrated catalog of cultural monuments of Phasiane
The publishing house of the Caucasus University has published a bilingual (Georgian-English) illustrated catalog of cultural monuments of Phasiane.
The co-authors of the work are Professors Teimuraz Khutsishvili and Levan Tsikarishvili of the Tourism School of the Caucasus University.
Historical Phasiane has been a contentious territory for millennia, for various empires including Assyria, Urartu, Armenia, Diaoch, as well as Iran, Arabia, Rome, Byzantium, and Turkey. While historically part of Armenia, this region came under Georgian influence in the 10th century before becoming a province of Turkey in the 16th century.
In 2019, the Shota Rustaveli National Science Foundation funded the preparation of a bilingual catalog of the cultural monuments of Phasiane. Research, expedition and scientific works were carried out by the Research Center of Culture and Tourism Resources of Georgia. In 2022-2023, about 200 settlements of Phasiane were studied. The modern state of several dozen cultural monuments known from literature, predominantly mentioned in Turkish literature, have been documented. Additionally, approximately 40 previously unknown monuments, including churches, remnants of various buildings, and rock-cut complexes, have been discovered. The description of the monuments indicates the exact location and general parameters, modern condition. All monuments were photographed. It should be noted here that the leadership of the expedition work and the task of describing the monuments was mainly carried out by Nodar Aronishidze, a scientist-collaborator of the G. Chubinashvili National Research Center for Georgian Art History and Heritage Preservation.