კვლევის პასუხისმგებლობიანად წარმართვა – კვლევის კეთილსინდისიერება და ეთიკა ქართულ უნივერსიტეტებში (ETHICS)
Erasmus+ 2022 ინსტიტუციური განვითარების პროგრამის ფარგლებში დაფინანსდა პირველი ეროვნული სტრუქტურული რეფორმის პროექტი: ,,კვლევის პასუხისმგებლობიანად წარმართვა – კვლევის კეთილსინდისიერება და ეთიკა ქართულ უნივერსიტეტებში (ETHICS). აღნიშნული პროექტის პარტნიორია კავკასიის უნივერსიტეტი.
პროექტის მიზნებს წარმოადგენს:
- კვლევის სანდოობისა და კვლევის კეთილსინდისიერების არსებული მექანიზმების გაუმჯობესება;
- საუნივერსიტეტო კვლევის კეთილსინდისიერების და ეთიკის საჭირო რესურსების პოლიტიკის დოკუმენტების შექმნა/გადახედვა.
- კვლევის კეთილსინდისიერების ინოვაციური სისტემის შემუშავება, რაც მოიცავს ვრცელი ციფრულ კურსის MOOC დანერგვას, ფუნქციური კვლევის ეთიკის საუნივერსიტეტო კოდექსის შექმნასა და კვლევის მართვის საბჭოს ეთიკის კომიტეტის ჩამოყალიბებას.
პროექტის კოორდინატორი არის ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, პარტნიორები კი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი. აღსანიშნავია ისიც, რომ 10 ქართულ უნივერსიტეტთან ერთად, პროექტში ჩართულია 4 ევროპული უნივერსიტეტი, რაც ხელს შეუწყობს როგორც ადგილობრივი, ასევე საერთაშორისო პრაქტიკის გაზიარებას და სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი კომუნიკაციის დამყარებას ევროპულ უნივერსიტეტებთან.
კეთილსინდისიერი კვლევის პრაქტიკის ფორმალური დანერგვა და პროექტით გათვალისწინებული მიზნების განვითარება ხელს შეუწყობს ქართული უნივერსიტეტების კონკურენტუნარიანობის გაზრდას, როგორც საქართველოში, ისე მის ფარგლებს გარეთ, განსაკუთრებით Horizon Europe-ის და ევროპული კვლევის საბჭოს მიერ გამოცხადებული პროგრამების ფარგლებში.

Responsible Conduct of Research -Research Integrity and Ethics in Georgian Universities (ETHICS)
Within the 2022 Erasmus+ Institutional development program, the first national structural reform project had been funded: “Responsible Conduct of Research -Research Integrity and Ethics in Georgian Universities” (ETHICS). Caucasus University is a partner in the aforementioned project.
The goals of the project are:
- Improvement of the existing tools of research reliability and integrity
- Development/review the policies and documents of university research integrity and ethics necessary resources
- Development of innovative system of research integrity, which includes the implementation of an extensive digital course MOOC, the creation of a functional research university code of ethics, and the formation of the Ethics Committee of Research Management
Project coordinator is Ilia state university and partners include the Ministry of education and Science of Georgia, the National Center for the development of education quality and the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia.
It is also worth noting that along with 10 Georgian universities, 4 European universities are involved in the project, which will contribute to the sharing of both local and international practices and the establishment of strategically important communication network with European universities.
The formal implementation of conscientious research practices and the development of the goals envisaged by the project will help to increase the competitiveness of Georgian universities, both in Georgia and abroad, especially within the framework of the programs announced by Horizon Europe and the European Research Council.