4 აპრილს, 11:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის C17 აუდიტორიაში, პროექტის „მე მიყვარს ქართული - ჩემი სახელმწიფო ენა“ ფარგლებში, აბიტურიენტებისათვის ჩატარდება მართლწერის ვიქტორინა.
სახელმწიფო ენის სათანადო ცოდნა თითოეული ჩვენგანის მოვალეობაა, შესაბამისად, კავკასიის უნივერსიტეტი ზრუნავს ქართულ ენაზე მართებულად წერის, მეტყველებისა და აზრის ჩამოყალიბების უნარის გასაუმჯობესებლად. ვინაიდან უნივერსიტეტის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი ენის ეკოლოგიაზე ზრუნვაა, კავკასიის უნივერსიტეტის ნებისმიერ სკოლაში ჩაბარების მსურველ აბიტურიენტს შეუძლია ინდივიდუალურად მიიღოს მონაწილეობა მართლწერის ვიქტორინაში. კონკურსის მონაწილემ სპეციალურად შექმნილ ელექტრონულ პროგრამაში უნდა მონიშნოს ორთოგრაფიულად მართებული ფორმები.
- სულ 60 შეკითხვა იქნება, თითოეული დავალების შესასრულებლად გამოყოფილი იქნება 10 წამი;
- ეტაპობრივად მოცემული დავალების გამოტოვება არ შეიძლება, მაქსიმუმ 10 წამის განმავლობაში უნდა მოინიშნოს ერთ-ერთი პასუხი შემდეგ დავალებაზე გადასასვლელად (იხ. ქვემოთ რამდენიმე მაგალითის ნიმუში);
- თავის დაზღვევის მიზნით, ვიქტორინის დაწყებამდე, აბიტურიენტებს დეტალურად ავუხსნით დავალებათა შესრულების ტექნიკურ მხარეს;
- დავალებების შემოწმება ავტომატურად მოხდება და იქნება გამჭვირვალე - ვიქტორინაში მონაწილე აბიტურიენტთა რეიტინგის ნახვა შესაძლებელი იქნება დარბაზში განთავსებულ ეკრანზე;
- კონკურსში მონაწილეებს შეეზღუდებათ წვდომა ინტერნეტზე და არ ექნებათ სმარტფონების გამოყენების უფლება;
- შეფასების კრიტერიუმები: 1. მაქსიმალურად მეტი მართებული პასუხი, 2. მოცემული დროის ლიმიტის ეკონომიურობა (გამარჯვებულები გამოვლინდებიან დროის მცირე მონაკვეთში გაცემული მართებული პასუხების მიხედვით).
ვიქტორინაში მონაწილეობის მსურველი აბიტურიენტები უნდა დარეგისტრირდნენ 2026 წლის 2 აპრილამდე მითითებულ ბმულზე.

Orthography Quiz for Prospective Students
As part of the project “I Love Georgian – My State Language,” Caucasus University hosts an Orthography Quiz for prospective students on April 4 at 11:00 in the university’s Auditorium C17.
Proper command of the state language is a responsibility shared by all of us. In line with this principle, Caucasus University is dedicated to fostering correct Georgian writing, effective speech, and the ability to express ideas clearly and accurately. Since one of the university’s key priorities is caring for the ecology of language, any prospective student intending to apply to any school of Caucasus University is welcome to participate individually in the orthography quiz.
Participants will complete the quiz through a specially designed electronic platform, where they will be asked to identify the orthographically correct forms.
Competition format:
• The quiz will consist of 60 questions, with 10 seconds allocated to each task.
• Questions must be completed in sequence and cannot be skipped. Within the 10-second limit, participants must select one answer in order to proceed to the next question.
• Before the quiz begins, prospective students will receive a detailed explanation of the technical procedures to ensure they feel fully prepared.
• The evaluation process will be automatic and transparent. Participants’ rankings will be displayed live on a screen in the hall.
• Internet access will be restricted during the competition, and the use of smartphones will not be permitted.
• Assessment criteria:
1. The highest number of correct answers;
2. The most efficient use of the allotted time.
Winners will be determined based on the number of correct answers submitted in the shortest period of time.
The winning participants will be awarded study vouchers in a ceremonial presentation.
Prospective students wishing to take part in the quiz must register via the indicated link no later than April 2, 2026.
The orthography contest has been developed by Professor Mariam Manjgaladze and Associate Professor Chabuki Kiria.