კავკასიის უნივერსიტეტს „მწვანე სკოლის“ მე-6 კლასის მოსწავლეები და მათი წარმომადგენლები: ეთო ტატიშვილი, მეგი კაპანაძე, მარიამ გელაშვილი და ია ინასარიძე, ესტუმრნენ.
მოსწავლეები კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტის თანაშემწეს საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებით, ამინ ნაგელიანს, შეხვდნენ და ისაუბრეს ფერეიდანში გადასახლებულ ქართველთა ისტორიაზე. ამინმა მოსწავლეებს გააცნო ფერეიდნელი ქართველების კულტურა, ტრადიციები და ისტორია. შეხვედრა ინტერაქციულ ფორმატში წარიმართა.
დასასრულს, მოსწავლეებმა თავიანთი დაწერილი წერილები და წიგნები გაუგზავნეს ფერეიდანში მცხოვრებ ბავშვებს.
შეხვედრის ფარგლებში, მოსწავლეებს ასევე ჩაუტარდათ კამპუს ტური. დაათვალიერეს უნივერსიტეტის გარემო, ინფრასტრუქტურა და სტუდენტური სივრცეები.

Caucasus University had the pleasure of hosting 6th grade students from Green School, accompanied by their representatives: Eto Tatishvili, Megi Kapanadze, Mariam Gelashvili, and Ia Inasaridze.
During the visit, students met with Amin Nageliani, Assistant to the President of Caucasus University for International Relations, with whom they explored the history of the Georgian community resettled in Fereidan. Amin provided insightful information about the culture, traditions, and historical background of Fereidani Georgians. The session was conducted in an interactive and engaging format.
At the conclusion of the meeting, the students sent the letters and books they had written themselves to children currently living in Fereidan.
As part of the program, the students also participated in a guided campus tour, where they had the opportunity to explore the university environment, infrastructure, and various student spaces.