4-5 ივნისს, გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღესთნ დაკავშირებით, კავკასიის უნივერსიტეტისა და კომპანია „ესკო-ესის“ ინიციატივით, ჩატარდა ვორკშოპი თემაზე -„განათლება მდგრადი განვითარებისათვის- არქიტექტურა, საინჟინრო ტექნოლოგიები, მწვანე მშენებლობა“. ფესტივალის სლოგანი იყო - „განათლება მდგრადი განვითარებისთვის“.
ღონისძიება კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა, კახა შენგელიამ გახსნა და აუდიტორიას სიტყვით მიმართა.
ღონისძიების მიზანი იყო საზოგადოების „მწვანე“ უნარ ჩვევების და ტექნოლოგიების ცნობადობის გაზრდის მიზნით ახალგაზრდების ცოდნის ამაღლება: კავკასიის უნივერსიტეტის, შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის, საქართველოს უნივერსიტეტის, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტთა და პროფესორ-მასწავლებლების ჩართულობით.
ღონისძიების ფარგლებში, 4 ივნისს, საჯარო ლექციები, სემინარები /ვორკშოპები, გარემოს გამწვანებასთან დაკავშირებული თავისუფალი აქტივობები მოეწყო, 5 ივნისს კი, ღონისძიება ბაზალეთზე, მწვანე ინჟინერიის ცენტრში გაგრძელდა. ფესტივალის ფარგლებში სტუდენტებმა და მათმა მენტორებმა დაამუშავეს და წარმოადგინეს ესკიზები, რომელებიც მიეძღვნა გარემოსადმი პასუხისმგებლობით მიდგომებს.
ღონისძებაში, მენოტრებად, ჩართულები იყვნენ სფეროს წამყვანი პროფესიონალები - სანდრო კაციტაძე, ლევან ნათაძე, გივი ჯაყელი, მარიკა ქავჟარაძე, გიორგი გაბუნია, ალექსანდრე ჩუბინიძე.
ვორკშოპის მონაწილეები და მხარდამჭერები იყვნენ - ახალი ტექნოლოგიების ცენტრი, CENN, საქართველოს მწვანე მშენებლობის საბჭო (GBC), გეოგრაფიკი, საპროექტო სტუდიები DMARK, მეტი დეველოპმენტი.

On June 4-5, in honor of the International Environment Day, a workshop on "Education for Sustainable Development - Architecture, Engineering Technologies, Green Construction" was held at the initiative of Caucasus University and the company "Esco-ES". The slogan of the festival was "Education for Sustainable Development".
The event was opened by the President of Caucasus University, Dr. Kakha Shengelia, who addressed the audience.
The aim of the event was to raise awareness in young people to increase the awareness of "green" skills and technologies of the society: with the involvement of students and professors from Caucasus University, International Black Sea University, University of Georgia, Ilia State University.
Within the framework of the event, on June 4, public lectures, seminars/workshops, free activities related to environmental landscaping were organized, and on June 5, the event continued in Bazaleti, at the Green Engineering Center. During the festival, students and their mentors developed and presented sketches dedicated to responsive approaches to the environment.
Leading professionals of the field - Sandro Katsitadze, Levan Natadze, Givi Jakeli, Marika Kavzharadze, Giorgi Gabunia, Alexander Chubinidze were involved in the event as mentors.