9 დეკემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტის საკონფერენციო დარბაზში გაიმართა შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა დღისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენცია : „არქიტექტურა ბარიერის გარეშე - განათლება, ინკლუზია, ურბანული განვითარება“.
ღონისძიება კავკასიის უნივერსიტეტის ტექნოლოგიების სკოლის, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და სამშენებლო-დეველოპერული კომპანია „არქი ჯგუფის“ მიერ იყო ორგანიზებული.
კონფერენციის ფარგლებში მონაწილეებმა განიხილეს:
- დღევანდელ ურბანულ გარემოში შშმ პირთათვის არსებული რეალობა და გამოწვევები
- საქალაქო ინფრასტრუქტურისა და შენობა-ნაგებობების ადაპტირების აუცილებლობის საკითხები
- მისაწვდომ სივრცეებთან დაკავშირებული არქიტექტურულ-გეგმარებითი ნორმები
- „მისაწვდომობის ეროვნული სტანდარტები“ და მისი დადებითი გავლენა საქართველოს სივრცის მოწყობის საკითხებზე
კონფერენცია მისასალმებელი სიტყვით კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა, კახა შენგელიამ გახსნა.
ტექნოლოგიების სკოლის სამომავლო გეგმებზე ინკლუზიური კუთხით ვრცელი მოხსენება გააკეთა სკოლის დეკანმა, შოთა ნიჟარაძემ.
შშმ პირთათვის განსაზღვრული გეგმარებითი წესებისა და სტანდარტების საუნივერსიტეტო სასწავლო პროგრამებში ჩართვის მნიშვნელობის კუთხით ისაუბრეს სხვადასხვა უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა, მათ შორის არქიტექტურის პროგრამის პროფესორებმა, გიორგი ლოთიშვილმა და მარიკა ფოჩხუამ.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP)  ექსპერტი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებზე, რუსუდან კოხოძე, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ექსპერიმენტების ხელმძღვანელი ელენა დარჯანია, კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის წარმომადგენელი ნატალი ბუკია.
არქიტექტორები - ვაჟა კუხიანიძე, ნინო ჭრელაშვილი, ოთარ მჭედლიშვილი, ფსიქოლოგი, ინკლუზიური განათლების სპეციალისტი ბაია კუბლაშვილი, საქართველოს სივრცითი განვითარების მართვის ინსტიტუტის (SDMI) თავმჯდომარე ვახტანგ ჯოხაძე, შენობა-ნაგებობების უსაფრთხოებისა და მისაწვდომობის სპეციალისტი თამთა სულავა.
კონფერენციის დასასრულს დაისახა სამომავლო თანამშრომლობის გეგმები გაეროს განვითარების პროგრამასა (UNDP) და კავკასიის უნივერსიტეტის ტექნოლოგიების სკოლის არქიტექტურის პროგრამას შორის.

On December 9, the conference hall of the Caucasus University hosted an international conference dedicated to the Day of Persons with Disabilities: "Architecture without Barriers - Education, Inclusion, Urban Development."
The event was organized by the Caucasus School of Technology, the United Nations Development Program (UNDP) and the construction and development company "Archi Group".
During the conference, the participants discussed:
- Realities and challenges for people with disabilities in today's urban environment
- Issues of urban infrastructure and the need to adapt buildings
- Architectural-planning norms related to accessible spaces
- "National Standards of Accessibility" and its positive impact on the issues of spatial planning in Georgia
The conference was opened by the President of Caucasus University, Dr. Kakha Shengelia.
The Dean of the School, Shota Nizharadze, made an extensive report on the future plans of CST.
Representatives of various universities, including Giorgi Lotishvili and Marika Pochkhua, professors of the architecture program, spoke about the importance of including planning rules and standards in university curricula for people with disabilities.
The conference was attended by Rusudan Kokhodze, UNDP Expert on the Rights of Persons with Disabilities, Elena Darjania, UNDP Experiment Director, and Natalie Bukia, Representative of the Coalition for Independent Living.
Architects - Vazha Kukhianidze, Nino Chrelashvili, Otar Mchedlishvili, Psychologist, Inclusive Education Specialist Baia Kublashvili, Chairman of the Georgian Spatial Development Management Institute (SDMI) Vakhtang Jokhadze, Building Security and Accessibility Specialist Tamta Sulava.
At the end of the conference, plans for future cooperation between the United Nations Development Program (UNDP) and the Caucasus School of Technology Architecture Program were outlined.