15 და 16 ივლისს, კავკასიის უნივერსიტეტის ბიზნესის სკოლის MBA და მენეჯმენტის სამაგისტრო პროგრამების სტუდენტებმა წარმატებით დაიცვეს სამაგისტრო ნაშრომები.
დაცვების ფარგლებში სტუდენტებმა კომისიის წინაშე წარმოადგინეს კვლევები ოპერაციული ეფექტიანობის, კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობისა და ESG-ის, ციფრული ტრანსფორმაციის, ლიდერობის, საბანკო სექტორის, ბაზრის დივერსიფიკაციის, ფინანსური აუდიტის, საცალო სექტორისა და რისკების მართვის მიმართულებით.
პრეზენტაციებმა წარმოაჩინა როგორც პრაქტიკულ ბიზნესგამოწვევებზე ორიენტირებული კვლევები, ისე საერთაშორისო გამოცდილების ანალიზი და ქართული ბაზრისთვის მნიშვნელოვანი რეკომენდაციები.
დაცული ნაშრომები:
- ნაზიკო დიასამიძე — ხელმძღვანელი: ნათია ზედგინიძე. ოპერაციული ეფექტიანობის გაუმჯობესების მექანიზმები საქართველოს საჯარო სექტორში (შპს საქართველოს აეროპორტების გაერთიანების მაგალითზე)
- ქეთევან ჯიბუტი — ხელმძღვანელი: გიორგი მამნიაშვილი. კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობა და მომხმარებელთა კმაყოფილება საბანკო სექტორებში საქართველოს მაგალითზე
- ელისაბედ სიხარულიძე — ხელმძღვანელი: ვახტანგ ფარცვანია. Internal Commercial Capability Gaps in the EU Export Sales Process of Georgian Wine SMEs
- ლუკა ამირიძე — ხელმძღვანელი: დავით წიკლაური. Data-Driven Personalization in Digital Banking: Lessons from Global Leaders for Georgian Commercial Banks
- გიორგი მიქაუტაძე — ხელმძღვანელი: დავით წიკლაური. The Impact of Cooperation with Modern Retail Chains on the Organizational and Operational Development of an FMCG Distribution Company
- ნინო გოგოლაძე — ხელმძღვანელი: თამილა ნუცუბიძე. Enterprise Risk Management: The Role of Internal Audit in Strengthening Corporate Governance in Microbanks, The Case of JSC Microbank MBC
- ლელა წოწონავა — ხელმძღვანელი: თამარ კარბაია. კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობიდან (CSR) ESG-ზე ტრანსფორმაცია: მენეჯერული აღქმები და სტრატეგიული ადაპტაციის მოდელი (საქართველოს კომერციული ბანკების მაგალითზე)
- ანა ქოჩიაშვილი — ხელმძღვანელი: მირანდა ცინცქილაძე. ლიდერობის სტილების განსაზღვრა და შედარებითი ანალიზი საჯარო, კერძო და არასამთავრობო სექტორების მიხედვით (საქართველოს მაგალითზე)
- ლია კაპანაძე — ხელმძღვანელი: ლილი ბიბილაშვილი. ციფრული ტრანსფორმაციის პირობებში შიდა კომუნიკაციის გავლენა თანამშრომელთა ეგზისტენციალურ უსაფრთხოებაზე (საქართველოს საბანკო სექტორის მაგალითზე)
- საბა დოლაბერიძე — ხელმძღვანელი: ანა ელიზაროვა. Managing Operational Constraints: A Strategic Framework for Market Diversification in the Georgian Blueberry Sector
- ლაშა მღებრიშვილი — ხელმძღვანელი: სალომე დანელია. სტრატეგიული ვაჭრობის დივერსიფიკაცია და რუსეთიდან ნაწილობრივი გამოყოფა: მტკიცებულებები ქართული იმპორტზე/ექსპორტზე ორიენტირებული ბიზნესებიდან
- ნუცა გრძელიშვილი — ხელმძღვანელი: ვახტანგ ბერიშვილი. Asset Utilization, Fixed-Asset Intensity and Operational Profitability in Hospitals: Empirical Evidence from Georgia
- ალექსანდრე გოგოტიშვილი — ხელმძღვანელი: თამილა ნუცუბიძე. Enhancing Reliability, Transparency and Efficiency Through AI Tools in Financial Audit: Case Study of Big Four Companies in Georgia
- ნათია კოზმანაშვილი — ხელმძღვანელი: ალექსანდრე მიქელაძე. Alternative Financial Intermediation in a Concentrated Banking Market: An Institutional Analysis of Foresight Capital in Georgia
- ირაკლი გოგიშვილი — ხელმძღვანელი: თამილა ნუცუბიძე. The Challenge of the Adoption of POS Terminals Among Georgian Merchants
- მერაბ გეგეჭკორი — ხელმძღვანელი: თამილა ნუცუბიძე. Challenges and Opportunities for Increasing Profitability and Growth in the Retail Sector in Georgia: The Role of Artificial Intelligence in Retail
- სოფიკო შეყლაშვილი — ხელმძღვანელი: თამილა ნუცუბიძე. The Impact of Valuation Dispersion on Liquidity Risk in a Thin Frontier Market: Evidence from the Georgian Stock Exchange
სამაგისტრო ნაშრომების დაცვის კომისიის წევრები იყვნენ პროფესორები: ლილი ბიბილაშვილი, მირანდა ცინცქილაძე, თამარ ცერცვაძე, ვახტანგ ფარცვანია, იაშარ იბრაგიმოვი, დავით წიკლაური და თამარ კარბაია.
კომისიაში ასევე მონაწილეობდნენ ალექსანდრე მიქელაძე, მინდია კაჭარავა, ლაშა არევაძე და თეა კბილცეცხლაშვილი.

MBA and Management Students Successfully Defend Their Master’s Theses
On July 15 and 16, students enrolled in the MBA and Master’s Program in Management at the Caucasus University Business School successfully defended their master’s theses.
During the defenses, the students presented their research before the thesis defense committee. The studies addressed a wide range of topics, including operational efficiency, corporate social responsibility and ESG, digital transformation, leadership, the banking sector, market diversification, financial auditing, the retail sector, and risk management.
The presentations featured both research focused on practical business challenges and analyses of international experience, accompanied by recommendations relevant to the Georgian market.
Theses Defended
• Naziko Diasamidze - Supervisor: Natia Zedginidze
Mechanisms for Improving Operational Efficiency in Georgia’s Public Sector: The Case of the United Airports of Georgia LLC
• Ketevan Jibuti - Supervisor: Giorgi Mamniashvili
Corporate Social Responsibility and Customer Satisfaction in Georgia’s Banking Sector
• Elisabed Sikharulidze - Supervisor: Vakhtang Partsvania
Internal Commercial Capability Gaps in the EU Export Sales Process of Georgian Wine SMEs
• Luka Amiridze - Supervisor: Davit Tsiklauri
Data_Driven Personalization in Digital Banking: Lessons from Global Leaders for Georgian Commercial Banks
• Giorgi Mikautadze - Supervisor: Davit Tsiklauri
The Impact of Cooperation with Modern Retail Chains on the Organizational and Operational Development of an FMCG Distribution Company
• Nino Gogoladze - Supervisor: Tamila Nutsubidze
Enterprise Risk Management: The Role of Internal Audit in Strengthening Corporate Governance in Microbanks-The Case of JSC Microbank MBC
• Lela Tsotsonava - Supervisor: Tamar Karbaia
The Transformation from Corporate Social Responsibility to ESG: Managerial Perceptions and a Strategic Adaptation Model-The Case of Georgian Commercial Banks
• Ana Kochiashvili - Supervisor: Miranda Tsintskiladze
Identifying Leadership Styles and Conducting a Comparative Analysis across the Public, Private, and Non_Governmental Sectors: The Case of Georgia
• Lia Kapanadze - Supervisor: Lili Bibilashvili
The Impact of Internal Communication on Employees’ Existential Security in the Context of Digital Transformation: The Case of Georgia’s Banking Sector
• Saba Dolaberidze - Supervisor: Ana Elizarova
Managing Operational Constraints: A Strategic Framework for Market Diversification in the Georgian Blueberry Sector
• Lasha Mghebrishvili - Supervisor: Salome Danelia
Strategic Trade Diversification and Partial Decoupling from Russia: Evidence from Georgian Import_ and Export_Oriented Businesses
• Nutsa Grdzelishvili - Supervisor: Vakhtang Berishvili
Asset Utilization, Fixed_Asset Intensity, and Operational Profitability in Hospitals: Empirical Evidence from Georgia
• Aleksandre Gogotishvili - Supervisor: Tamila Nutsubidze
Enhancing Reliability, Transparency, and Efficiency through AI Tools in Financial Auditing: A Case Study of Big Four Companies in Georgia
• Natia Kozmanashvili - Supervisor: Aleksandre Mikeladze
Alternative Financial Intermediation in a Concentrated Banking Market: An Institutional Analysis of Foresight Capital in Georgia
• Irakli Gogishvili - Supervisor: Tamila Nutsubidze
Challenges Associated with the Adoption of POS Terminals among Georgian Merchants
• Merab Gegechkori - Supervisor: Tamila Nutsubidze
Challenges and Opportunities for Increasing Profitability and Growth in Georgia’s Retail Sector: The Role of Artificial Intelligence in Retail
• Sopiko Sheklashvili - Supervisor: Tamila Nutsubidze
The Impact of Valuation Dispersion on Liquidity Risk in a Thin Frontier Market: Evidence from the Georgian Stock Exchange
The master’s thesis defense committee included Professors Lili Bibilashvili, Miranda Tsintskiladze, Tamar Tsertsvadze, Vakhtang Partsvania, Yashar Ibrahimov, Davit Tsiklauri, and Tamar Karbaia.
Aleksandre Mikeladze, Mindia Kacharava, Lasha Arevadze, and Tea Kbiltseshlashvili also served on the committee.