მესამე სადისკუსიო რაუნდი თემაზე „კულტურული გაცნობიერებულობისა და გამოხატვის კომპეტენცია და მოსწავლის პერსპექტივები შრომის ბაზარზე“
12 ივლისი 2024
კავკასიის განათლების სკოლამ, დაწყებითი პედაგოგიკის პროგრამის ფარგლებში, აფხაზეთის #2 საჯარო სკოლასთან პარტნიორობით ა.წ. 9 ივლისს, ჩაატარა მესამე სადისკუსიო რაუნდი თემაზე „კულტურული გაცნობიერებულობისა და გამოხატვის კომპეტენცია და მოსწავლის პერსპექტივები შრომის ბაზარზე“.
შეხვედრა გაიმართა პარალელური დისკუსიების ფორმატში ჰარკნესის მეთოდის გამოყენებით, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს: პედაგოგება, ადმინისტრაციის წარმომადგენლებმა, მშობლებმა, მოსწავლეებმა და კავკასიის უნივერსიტეტის დაწყებითი პედაგოგიკის სტუდენტებმა. პროცესის ფასილიტაციას უზრუნველყოფდა ალუდა გოგლიჩიძე - კავკასიის განათლების სკოლის დეკანი, აფილირებული ასოცირებული პროფესორი, ზოგადი განათლების დაწყებითი საფეხურის (I-VI კლასები) მასწავლებლის მომზადების ინტეგრირებული საბაკალავრო-სამაგისტრო პროგრამის ხელმძღვანელი.
დისკუსიის ბოლო ეტაპზე მონაწილეებმა იმსჯელეს თუ რა როლი შეიძლება შეასრულოს სასკოლო საზოგადოებამ და მასთან დაკავშირებულმა ინტერესთა ჯგუფებმა (დამსაქმებლები; სკოლის პედაგოგები; სკოლის ადმინისტრატორები; მოსწავლეები; მშობლები; სტუდენტები; პროფესორ-მასწავლებლები და ექსპერტები/დარგის წარმომადგენლები არასამთავრობო სექტორიდან) მასწავლებელთა მომზადების პროგრამებში მთელი სიცოცხლის მაძილზე სწავლის საკვანძო კომპეტენციების და კერძოდ „კულტურული გაცნობიერებულობისა და გამოხატვის კომპეტენციის“ დანერგვის საქმეში?

Third discussion round on the topic "Cultural Awareness and Expression Competence and Student's Prospects in the Labor Market"
12 July 2024
The Caucasus Education School, within the framework of the elementary pedagogy program and in partnership with Abkhazia #2 public school, held the third discussion round on July 9 of this year on the topic "Cultural Awareness and Expression Competence and Student's Perspectives in the Labor Market."
The discussion took place within the framework of the project "Key Competencies of Learning and Student Perspectives on the Labor Market - 2024," using the Harkness method. This project aims to optimally introduce key competencies of lifelong learning in teacher training programs.
The meeting was held in the format of parallel discussions using the Harkness method, involving teachers, administration representatives, parents, students, and elementary pedagogy students of Caucasus University. The process was facilitated by Aluda Goglichidze, Dean of the Caucasus Education School, affiliated associate professor, and head of the Integrated Bachelor’s and Master’s Degree Program for Teachers of Primary Education (grades I-VI).
At the final stage of the discussion, participants explored the role of the school community and related interest groups—including employers, school teachers, school administrators, students, parents, professors, and experts/field representatives from the non-governmental sector—in lifelong learning teacher training programs. The focus was on implementing key competencies, particularly "cultural awareness and expressive competence."