სამეცნიერო ნაშრომი საერთაშორისო რეფერირებად ჟურნალში „ეკონომისტი“
საერთაშორისო რეფერირებად გამოცემაში „ეკონომისტი“ გამოქვეყნდა სამეცნიერო ნაშრომი "ჯანმრთელობის სოციალური დაზღვევა საქართველოში: განვითარების ბარიერები".
ჟურნალი „ეკონომისტი“ ინდექსირებულია EBSCO-ს და ERIHPLUS-ის საერთაშორისო სამეცნიერო ბაზებში.
ნაშრომის ავტორები არიან: თენგიზ ვერულავა (მედიცინის დოქტორი, კავკასიის უნივერსიტეტის მედიცინის და ჯანდაცვის მენეჯმენტის პროფესორი) და ავთანდილ ჯორბენაძე (მედიცინის დოქტორი, ჩაფიძის გადაუდებელი კარდიოლოგიის ცენტრის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე).
დიაგნოზთან შეჭიდული ჯგუფებით (DRG) დაფინანსების მეთოდის წინამძღვრები, სამედიცინო ეკონომიკური სტანდარტები საქართველოში ჯერ კიდევ 1996 წელს ჯანდაცვის სისტემაში მიმდინარე რეფორმების შედეგად დაინერგა. ნაშრომში განხილულია სამედიცინო ეკონომიკური სტანდარტების, როგორც საავადმყოფოს დაფინანსების ხარჯ-ეფექტური მეთოდის საქართველოში დანერგვის გამოცდილება.
ავთანდილ ჯორბენაძე, თენგიზ ვერულავა. დიაგნოზთან შეჭიდული ჯგუფებით (DRG) საავადმყოფოს დაფინანსების მეთოდი და 1995 წლის ჯანდაცვის რეფორმები. ეკონომისტი. 2021 (4):31-41. [Link]

Scientific paper in the international peer-reviewed journal "Economist"
The scientific paper was published in the international peer-reviewed journal The Economist,"Diagnosis Related Group (DRG) Hospital Funding Method and 1995 Healthcare Reforms"
The Economist is indexed in the international scientific databases of EBSCO and ERIHPLUS.
The authors of the paper are: Tengiz Verulava (Doctor of Medicine, Professor of Medicine and Healthcare Management at Caucasus University) and Avtandil Jorbenadze (Doctor of Medicine, Chairman of the Supervisory Board of the Chapidze Emergency Cardiology Center).
Leaders of the method of financing with diagnosis-related group (DRG), medical economic standards were introduced in Georgia in 1996 as a result of ongoing reforms in the healthcare system. The paper discusses the experience of introducing medical economic standards as a cost-effective method of hospital financing in Georgia.
Avtandil Jorbenadze, Tengiz Verulava. Diagnosis of Hospital Funding with Wrestling Groups (DRGs) and 1995 Health Care Reforms. economist. 2021 (4): 31-41. [Link]