8 მაისს, კავკასიის უნივერსიტეტში, კავკასიის სახელმწიფო მართვის სკოლის საჯარო ლექციათა ციკლის ფარგლებში, საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომლის გიორგი ბადრიძისა და პოლიტიკის მკვლევრის, ევრაზიის დემოკრატიული უსაფრთხოების ქსელის წარმომადგენლის ანა წურწუმია-ზურაბაშვილის ერთობლივი საჯარო ლექცია გაიმართა.
შეხვედრაზე განიხილეს შემდეგი თემები: ბრექსიტის შედეგები ბრიტანეთისა და ევროკავშირისთვის; რატომ არის მნიშვნელოვანი/პრობლემური ბრექსიტი ირლანდიისთვის; რას ნიშნავს ბრექსიტი დიდი პარასკევის სამშვიდობო შეთანხმებისთვის (good Friday agreement); როგორი იქნება საზღვარი ირლანდიასა და ჩრდილოეთ ირლანდიას შორის, რატომ უფრთხის მოსახლეობა ე.წ. hard border-ის დაბრუნებას; რა ეფექტი ექნება no deal ბრექსიტს ირლანდიის ეკონომიკაზე.
ლექციის მიზანი იყო ბრექსიტისა და მასთან დაკავშირებული პროცესების შესახებ სტუდენტების ცნობიერების ამაღლება და მათი დაინტერესება.

On May 8, as part of the Jean Monnet Chair events Mr. Giorgi Badridze, Senior Research Officer at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies, and Ms. Ana Tsurtsumia-Zurabashvili, Policy researcher, Eurasian Democratic Security Network Representative, held a joint lecture followed by a discussion at Caucasus University.
The following topics were discussed during the meeting: Brexit’s effects on Britain and the EU; why is Brexit significant / troubling for Ireland? What does Brexit mean for The Good Friday Agreement? What will the border between Ireland and Northern Ireland be like, why is the population scared of the return of the so-called hard border; What effect will the “no deal” Brexit have on the Irish economy
The aim of the lecture was to rise awareness in students and their interest in Brexit and related processes.