CSH-ის ასოცირებული პროფესორის, ქეთევან გრძელიძის მოხსენება საერთაშორისო კონფერენციაზე
კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი, ინგლისური ფილოლოგიის საბაკალავრო პროგრამის ხელმძღვანელი, ქეთევან გრძელიძე 25-28 ოქტომბერს დაესწრო სტოკჰოლმში, შვედეთის სამეფოში გამართულ საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციას: Yeats and Elevation: The Nobel Prize Centenary Conference 2023".
კონფერენცია ეძღვნებოდა მეოცე საუკუნის დიდი  ირლანდიელი პოეტის, უილიამ ბატლერ იეიტსისათვის ნობელის პრემიის გადაცემიდან ასი წლის თავს. კონფერენციას ესწრებოდნენ პოეტის წამყვანი მკვლევრები, მათ შორის, როი ფოსტერი (Roy Foster), ნილ მანი (Neil Mann), ჩარლზ არმსტრონგი (Charles Armstrong) და სხვები.
კავკასიის უნივერსიტეტის ინგლისური ფილოლოგიის პროგრამის ხელმძღვანელი, რომელიც, ასევე, იეიტსის მკვლევარია, კონფერენციაზე წარსდგა მოხსენებით: "Tower Counter Tower: Yeats’s Images of Gallery and Circus”. პროგრამა, მოხსენებათა აბსტრაქტები და სხვა დეტალები შეგიძლიათ, იხილოთ ბმულზე.
კონფერენციის მიმდინარეობისას ირლანდიის ელჩმა შვედეთის სამეფოში, მისმა უმაღლესობა ბარბარა ჯოუნსმა, კონფერენციის მონაწილეები მიიწვია საელჩოში გამართულ ღონისძიებაზე, სადაც უ. ბ. იეიტსის მკვლევრებმა სამახსოვრო ჩანაწერები დატოვეს. ამით ელჩმა მადლიერება გამოხატა მკვლევრებისა და მათი უნივერსიტეტების მიმართ, რომელთა თავდადებაც სიცოცხლეს უნარჩუნებს დიდი ირლანდიელის შემოქმედებას.

From October 25 to 28, Ketevan Grdzelidze, an associate professor at the Caucasus School of Humanities and Social Sciences, and the head of the Bachelor’s degree English philology program at Caucasus University, participated in the international scientific conference "Yeats and Elevation: The Nobel Prize Centenary Conference 2023" held in Stockholm, Sweden.
The conference commemorated the 100th anniversary of the Nobel Prize being awarded to the renowned Irish poet of the 20th century, William Butler Yeats. It featured prominent scholars of Yeats, such as Roy Foster, Neil Mann, Charles Armstrong, and more.
The head of the English philology program at Caucasus University, who is also a Yeats researcher, delivered a presentation at the conference - "Tower Counter Tower: Yeats's Images of Gallery and Circus". For additional information on the program, abstracts of the presentations, and other details, please visit the website.
During the conference, Her Excellency Barbara Jones, the Ambassador of Ireland to the Kingdom of Sweden, invited the participants to an event at the embassy, where the researchers of W.B. Yeats had the opportunity to leave memorable notes. The Ambassador expressed her appreciation to the researchers and their universities for their dedication in keeping the creativity of the great Irish poet alive.