ქართულ-ფრანგული საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია კავკასიის უნივერსიტეტში
20 აპრილს, კავკასიის უნივერსიტეტმა 3 დღიანი ქართულ-ფრანგული საერთაშორისო კონფერენციის დასკვნით ნაწილს უმასპინძლა. კონფერენციაში, სახელწოდებით „ცენტრი და პერიფერია: პოლიტიკური, ეკონომიკური, კულტურული და ენობრივი სივრცის ადაპტაცია თანამედროვეობაში“, მონაწილეობა მიიღეს 8 ფრანგული, 5 ქართული და 2 სომხური უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა, ჯამში 60-ზე მეტმა მკვლევარმა და მეცნიერმა. ქართული მხრიდან კონფერენციის ორგანიზატორები იყვნენ კავკასიის უნივერსიტეტი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
კავკასიის უნივერსიტეტში გამართულ ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა უნივერსიტეტის ვიცე-პრეზიდენტმა კვლევისა და სტრატეგიული განვითარების დარგში ბუბა ლეჟავამ, რომელმაც კონფერენციის მონაწილეებს კავკასიის უნივერსიტეტის ისტორია და დღევანდელობა გააცნო. ასევე, ისაუბრა იმ თანამშრომლობის შესახებ, რომელიც უნივერსიტეტს ფრანგულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან აკავშირებს. ღონისძიებაზე ასევე მისასალმებელი სიტყვა წარმოთქვა ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის კოორდინატორმა ევა ბერტრანმა. მან ხაზი გაუსვა საფრანგეთსა და საქართველოს შორის სამეცნიერო კონტაქტების გაღრმავების მნიშვნელობას და ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის როლს ამ პროცესში.
20 აპრილს გამართულ კონფერენციაზე თემატური სექციების მუშაობას ხელმძღვანელობდნენ ეკონომიკის სკოლის პროფესორი ვანო ბენიძე და ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის დეკანი დავით ნატროშვილი.

On April 20, Caucasus University hosted the final part of the 3-day long Georgian-French international conference. Representatives of 8 French, 5 Georgian and 2 Armenian universities, totaling more than 60 researchers and scientistsm, participated in the conference - "Center and Periphery: Adaptation of Political, Economic, Cultural and Linguistic Space in Modernity". From the Georgian side, the organizers of the conference were Caucasus University, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and Ilia State University.
At the event held at Caucasus University, CU Vice-President in the field of research and strategic development, Dr. Boris (Buba) Lezhava, addressed the audience and introduced the participants of the conference to the history and the present of Caucasus University. He also spoke about the cooperation that connects the university with French higher educational institutions. Eva Bertrand, coordinator of the French-Georgian University, also gave a welcome speech at the event. She emphasized the importance of deepening scientific contacts between France and Georgia and the role of the French-Georgian University in this process.
At the conference held on April 20, the thematic sections were led by Professor Vano Benidze of the Caucasus School of Economics and Dean of the Caucasus School of Humanities and Social Sciences Davit Natroshvili.