DefCamp 2022 წარმატებით დასრულდა. DefCamp კიბერ უსაფრთხოების ყველაზე დიდი ღონისძიებაა ევროპაში. პირველად 2011 წელს ჩატარდა რუმინეთში და მას შემდეგ DefCamp ყოველ წლიურად, მსოფლიოს წამყვან პენტესტერებს, ჰაკერებს, კიბერ უსაფრთხოების სპეციალისტებსა და ამ ინდუსტრიის ორგანიზაციებს აერთიანებს.
საქართველოდან DefCamp-ის ძირითად მომხსენებლად, ე.წ. Key Speaker, პირველად 2018 წელს, სამეცნიერო კიბერ უსაფრთხოების ასოციაციის პრეზიდენტი, პროფესორი მაქსიმ იავიჩი შეარჩიეს. წელს კი, DefCamp ზე საქართველოდან ორი მომხსენებელი იყო შერჩეული: SCSA ს პრეზიდენტი, კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი, კავკასიის კიბერ უსაფრთხოების ცენტრის დირექტორი მაქსიმ იავიჩი და SCSA ს ტექნიკური დირექტორი, კავკასიის უნივერსიტეტის ლექტორი, კავკასიის კიბერ უსაფრთხოების ცენტრის მკვლევარი გიორგი ახალაია.
მათი მოხსენების თემები იყო:
- პოსტ-კვანტური ელექტრონულ ხელმოწერა ვერკლის ხის გამოყენებით (მ. იავიჩი)
- მოწყობილობის მდებარეობის დადგენასთან დაკავშირებული საფრთხეები 5G ქსელში (გ. ახალაია)
DefCamp2022-ზე სხვადასხვა ქვეყნის/ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა კიბერ უსაფრთხოებაში არსებულ სიახლეებსა და გამოწვევებზეისაუბრეს, მათ შორის: ხელოვნურ ინტელექტზე, კვანტურ კომპიუტერებსა და კრიპტოგრაფიაზე, თანამედროვე დაცვის მექანიზმების (ანტივირუსები, firewallები) გვერდის ავლაზე.
ტექნიკური ტიპის შეტევების გარდა ნაჩვენები იყო სოციალური ინჟინერიისა და სოციალური ქსელის გამოყენებით მსოფლიოს წამყვან ბრენდებზე განხორციელებული თავდასხმები. კონფერენციის პარალელურად მიმდინარეობდა ე.წ. CTF ების შეჯიბრი პროფესიონალ ჰაკერებს შორის.

DefCamp-2022 has successfully finished. DefCamp is the largest cyber security event in Europe. It started in 2011 and is held annually, in Bucharest where comes cyber security and hacking community, IT companies from over the world.
The first representative as a key speaker in DefCamp was chosen in 2018 and he was the president of SCSA, Professor Maksim Iavich. This year, the first time, DefCamp has chosen two Key Speakers from Georgia: the president of SCSA, affiliated professor at Caucasus University, Director of Caucasus Cyber Security Center - Maksim Iavich and a technical director of SCSA, cyber security lecturer at Caucasus university and Cyber Security Researcher at Caucasus Cyber Security Center – Giorgi Akhalaia.
They gave a talk about:
- The model of post-quantum signature using Verkle Tree (M. Iavich)
- Device Tracking Threats in 5G Network (G .Akhalaia)
Representatives from various countries and organizations presented news and challenges in cyber space. The topics covered AI in cyber world, Quantum computers and cryptography, attack vectors and vulnerabilities against modern security mechanisms (like antimalware, firewalls). Also, the experts demonstrated cyber incidents (done by non-technical cyber-attacks) against the leading companies.
In parallel with the conference, CTF village was organized, where the professional hackers had to solve different challenges on CyberEDU.ro educational platforms.