სატრენინგო მასალა მოიცავს AML-ის (ფულის გათეთრების და ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ ბრძოლის) შესახებ, ისეთ საკითხებს, რომლიც ეფუძნება „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონს (შემდგომში - „კანონი“), საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის (შემდგომში - „სფმს“) დებულებებს, საქართველოს ეროვნული ბანკის ნორმატიულ აქტებს და სახელმძღვანელო დოკუმენტებს, ფინანსურ ქმედებათა შესაბამისი ჯგუფის (FATF) და სხვა შესაბამისი საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციებს, რომლებიც დღეისთვის განსაზღვრავენ ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების საწინააღმდეგო მოქმედებათა სტანდარტებს.
ფულის გათეთრების აღკვეთის ღონისძიებების შემსწავლელი სასერტიფიკატო კურსი
- კანონის მიზანი და გამოყენების სფერო;
- ანგარიშვალდებული პირები და მათი ვალდებულება კანონთან შესაბამისობაში;
- პირის იდენტიფიკაცია და ვერიფიკაცია;
- ერთჯერადი გარიგება და საქმიანი ურთიერთობის დამყარება მომხმარებელთან;
- პირთან საქმიანი ურთიერთობის დამყარება და "იცნობდე შენს კლიენტს" სტანდარტი (KYC), KYC განახლება და განახლების დრო;
- კლიენტების რისკის დონის განსაზღვრა რისკზე დამყარებული მიდგომით, რისკის კატეგორიები და მათი რისკის ფაქტორები;
- კლიენტის რისკის დონის გადაფასება;
- პრევენციული ღონისძიებები: გამარტივებული, სტანდარტული და გაძლიერებული;
- იურიდიული პირების სტრუქტურის შესწავლა;
- ბენეფიციარი პირის დადგენა და იდენტიფიკაცია/ვერიფიკაცია;
- კლიენტების სქრინინგის პროცესი საერთაშორისო საძიებო სისტემებში;
- პოლიტიკურად აქტიური პირები, მათი ოჯახის წევრები და მათთან ასოცირებული პირების გამოვლენა და მნიშვნელობა AML შესაბამისობასთან;
- საერთაშორისო საფინანსო სანქციები;
- სანქცირებული პირების დადგენა;
- საეჭვო ტრანზაქციების სცენარები და მათი იდენტიფიცირების მექანიზმები;
- საეჭვო ანგარიშგების წარდგენის პროცესი საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურში;
- მაგალითები და ტესტები.
ეფემია ლორია - AML საკონსულტაციო კომპანია „Context Consulting”-ის დირექტორი და 100%-იანი წილის მფლობელი. წლების მანძილზე მუშაობდა სხვადასხვა უცხოურ ორგანიზაციებსა და პროგრამებში ადმინისტრაციულ და საოპერაციო მართვით პოზიციებზე. |
თამარ რატიანიძე - 15+ წლის გამოცდილება საბანკო და ფინანსურ სექტორში, მათ შორის ხელმძღვანელ პოზიციებზე ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლისა და შესაბამისობის რისკების მართვაში. |

The training material covers key aspects of Anti-Money Laundering (AML) and Counter-Terrorism Financing (CTF), based on the Law of Georgia on Facilitating the Prevention of Money Laundering and Terrorism Financing (hereinafter – “the Law”), the Regulations of the Financial Monitoring Service of Georgia (FMS), normative acts and guidelines of the National Bank of Georgia, and the recommendations of the Financial Action Task Force (FATF) and other relevant international organizations that currently define global AML/CTF standards.
Certificate Program on Anti-Money Laundering (AML) Measures
- Purpose and scope of the Law
- Obligated entities and their duties under the Law
- Customer identification and verification
- One-time transactions and establishing business relationships with clients
- Establishing business relationships and the “Know Your Customer” (KYC) standard – KYC updates and frequency
- Determining customer risk levels using a risk-based approach – risk categories and factors
- Re-assessment of customer risk levels
- Preventive measures: simplified, standard, and enhanced
- Examination of legal entity structures
- Identification and verification of beneficial owners
- Customer screening process using international databases
- Politically exposed persons (PEPs), their family members and associates – identification and significance in AML compliance
- International financial sanctions
- Identification of sanctioned persons
- Suspicious transaction scenarios and detection mechanisms
- Process for submitting Suspicious Transaction Reports (STRs) to the Financial Monitoring Service of Georgia
- Case studies and tests
Ephemia Loria – Director and 100% owner of the AML consulting company Context Consulting. She has extensive experience working with various international organizations and programs in administrative and operational management roles.
Tamar Ratianidze – Over 15 years of experience in the banking and financial sector, including senior positions in anti-money laundering (AML), counter-terrorism financing (CTF), and compliance risk management. |