Caucasus University Students Meet with the Coordinator of Central European University
On December 4, Ms. Natia Nanava, the Manager of International Education Center and the coordinator for Central European University held an informative meeting for Caucasus University students.
CAUCASUS UNIVERSITY STUDENTS MET REPRESENTATIVE OF THE USA EMBASSY TO GEORGIA
On December 3, Caucasus University held an informative meeting about the USA embassy exchange program for students.
Visit of Caucasus University Representatives to the Central European University
On November 11-17, representatives of Caucasus University Foreign Relations Department with the Dean of School of Business, Dr. Elene Jgarkava, visited central European University in the framework of educational visit organized by the International Center for Education (LEPL).
Representatives of Northampton University and of Almaty Management University Visit Caucasus University
On November 21, Dr. Kahka Shengelia, the president of Caucasus University, and representatives of Foreign Relations Department, welcomed a professor of University of Northampton, Gill Gourlay and the director of Almaty University of Management, Gulmira Khurganbaeva.
DEAN OF CSH VISITS LILLE CATHOLIC UNIVERSITY
On November 12-16, 2018 Mr. David Natroshvili, the dean of Caucasus School of Humanities and Social Sciences visited the ‘Lille Catholic University’ in the city of France, Lille, in the frames of ‘Eramus +’ program.
Caucasus University Visited by Professor Brian Wilson
On November 21, in the framework of the Fulbright program, Caucasus University was visited by a professor of the United States Naval Academy, Mr. Brian Wilson.
United Nations Semester Program - Spring 2019
Caucasus University is pleased to announce applications for the United Nations Semester Program at the Fairleigh Dickinson University, USA, for the 2019 Spring semester. Undergraduate students of Caucasus School of Governance can participate in the program