On February 22, the USAID Economic Security Program held the closing event of the International Standards Implementation and Certification Program.
CONTEST FOR ENTRANTS - A VIRTUAL JOURNEY THROUGH TIME AND SPACE
On February 21, Caucasus University hosted a competition for prospective students interested in the programs offered by the School of Tourism. The event was titled "Virtual Travel in Time and Space."
Hospitality management students visit hotels "Holiday Inn Express Tbilisi Avlabari" and "Hotel Museum".
The first-year students of the Hospitality Management (FDU) program, under the organization of lecturer Ketevan Mikashavidze and as part of the "Introduction to Tourism" course, had the opportunity to visit the "Holiday Inn Express Tbilisi Avlabari" hotel and the "Hotel Museum."
The Students of The Tourism School Visited the Company "Mimino in Caucasus "
On December 16, the tourism company "Mimino in Caucasus" hosted the students of the Caucasus University Tourism School.
The success and recognition of CTS lecturer at the international level
From November 14 to 16, the regional summit of the global hospitality company ACCOR took place in Almaty, Kazakhstan. The event brought together representatives from various countries, including Ukraine, Azerbaijan, Armenia, Russia, Poland, and Georgia.
Professor Edward Perry visits Caucasus University
On October 22-27, Caucasus University hosted Fairleigh Dickinson University Professor Edward Perry.
CTS Students Visit "IBIS BUDGET TBILISI CENTER" Hotel
On October 12, the Caucasus Tourism School organized an informative tour for students at the "IBIS BUDGET TBILISI CENTER" hotel.
The English-language master's program in hospitality management was granted unconditional accreditation
On July 25, the English-language master's program in hospitality management, which is implemented in cooperation with the UCF Rosen College of Hospitality Management, a leader in the field of hospitality management, was granted 7-year unconditional (with full compliance with all standards) accreditation.
Dean of the Tourism School Visits Fulda University
On July 12-17, the dean of the Tourism School, Diko Kopaleishvili, was at the Fulda University (Germany), where she held a seminar/workshop on the topic: "Studying abroad: opportunities, challenges and returning to the homeland" within the framework of the "International Summer University".
Outdoor lecture in Tsinandali
On June 18-19, within the framework of the subject "Transport Industry in Tourism" of the Tourism School, an outdoor lecture was organized for students in Tsinandali.