26 სექტემბერს, 16:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის საკონფერენციო დარბაზში ტრადიციად ქცეული „ენების ევროპული დღისადმი“ მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართება. ევროსაბჭოს წევრი ქვეყნები ამ დღეს უკვე 22 წელია აღნიშნავენ ლინგვისტური და კულტურული მრავალფეროვნების მხარდასაჭერად.
ღონისძიების მოდერატორი იქნება კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი მარიამ მანჯგალაძე.
ენების ევროპული დღის არსის შესახებ ისაუბრებს ენობრივი განათლების პოლიტიკის ეროვნული წარმომადგენელი ევროპის საბჭოში, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ქართული ენის სამმართველოს უფროსი, პროფესორი მარიკა ოძელი.
უკრაინელი მწერალი და მთარგმნელი ნატალია ტროხიმი და მარიამ მანჯგალაძე წაიკითხავენ რამდენიმე ამონარიდს ლესია უკრაინკას გამორჩეული დრამატული პოემიდან "კასანდრა". ნაწარმოები ქართულ ენაზე თარგმნა გაგა ნახუცრიშვილმა.
მსმენელებს საშუალება ექნებათ წიგნის გამოცემამდე, პირველებმა მოისმინონ და შეაფასონ თარგმანი.
ღონისძიების მიმდინარეობისას, „საქართველოს კალიგრაფთა ასოციაციის“ საუკეთესო კალიგრაფები, სტუდენტებთან ერთად, ათამდე ენაზე დაწერენ კავკასიის უნივერსიტეტის დევიზს „ცოდნა თავისუფლების საწინდარია“ და იმპროვიზებული სახით წარადგენენ საზოგადოების წინაშე.
შეხვედრა ინტერაქციული ხასიათის იქნება და დამსწრე საზოგადოების მხრიდან დასმული შეკითხვები - ღირებული და მისასალმებელი.

On September 26, at 16:00, an event dedicated to the "European Day of Languages", which has become a tradition, will be held in the conference hall of Caucasus University. Council of Europe member states have been celebrating this day for 22 years in support of linguistic and cultural diversity.
The event will be moderated by Caucasus University Professor, Mariam Manjgaladze.
The national representative of language education policy in the Council of Europe, the head of the Georgian language department of the Ministry of Education and Science, Professor Marika Odzeli, will speak about the essence of the European Day of Languages.
Ukrainian writer and translator Natalia Trokhim and Mariam Manjgaladze will read some excerpts from Lesya Ukrainka's outstanding dramatic poem "Cassandra". The work was translated into Georgian by Gaga Nakhutsrishvili.
The audience will be the first to hear and evaluate the translation before the book is published.
During the event, the best calligraphers of the Georgian Calligraphers Association, together with students, will write the motto of Caucasus University "Knowledge is the Prerequsite to Freedom" in ten languages and present it to the public in an improvised manner.
The meeting will be interactive and questions from the attending public will be valuable and welcome.