16 აპრილს, 13:00-17:00 საათებში, კავკასიის უნივერსიტეტში გაიმართება საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „ტელეკომუნიკაციები და კიბერუსაფრთხოება“. კონფერენციის თემატიკა ეხება თანამედროვე საკომუნიკაციო მიმართულებას და კიბერუსაფრთხოებას. ღონისძიებაში მონაწილეობას მიიღებენ კიბერუსაფრთხოების ქართველი ექსპერტები და კიბერუსაფრთხოების და ტელეკომუნიკაციის უკრაინელი ექსპერტები.
მომხსენებლები და თემები:
- მაქსიმ იავიჩი, კავკასიის უნივერსიტეტის კიბერ უსაფრთხოების მიმართულების ხელმძღვანელი, პროფესორი, სამეცნიერო კიბერ უსაფრთხოების ასოციაციის პრეზიდენტი.
თემა: 5G ფიჭური ქსელების უსაფრთხოება.
- ვლადიმერ სვანაძე, ინტერნეტის განვითარების ინიციატივა IDI, თავმჯდომარე, საქართველოს ტექნოლოგიური ინოვაციების აკადემიის, დირექტორი.
თემა: განათლება კიბერუსაფრთხოების დარგში.
- სერგეი გნატიუკი, პროფესორი, კიბერუსაფრთხოების, კომპიუტერული და პროგრამული ინჟინერიის ფაკულტეტის დეკანის მოადგილე, კიევის ნაციონალური საავიაციო უნივერსიტეტი.
თემა: კვატური გასაღების განაწილება 5G ფიჭურ ქსელებში და მათი უსაფრთხოება.
- რომან ოდარჩენკო, პროფესორი, კიევის საავიაციო უნივერსიტეტის ტელეკომუნიკაციების და რადიოელექტრონიკის სისტემების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, სამეცნიერო მრჩეველი NAU კიბერ უსაფრთხოების R&D ლაბორატორიაში.
თემა: 5G PPP პროექტებს შორის კავშირი: გზა წარსულიდან და მომავლისკენ.
- გიორგი ახალაია - კავკასიის უნივერსიტეტის კიბერ უსაფრთხოების ლექტორი.
თემა: 5G ფიჭური ქსელების გაუმჯობესებული არქიტექტურა.
კონფერენციაში მონაწილე ყველა ნაშრომი გამოქვეყნდება სამეცნიერო - პრაქტიკულ კიბერ უსაფრთხოების ჟურნალში SPCSJ.
ღონისძიების ორგანიზატორები არიან კავკასიის უნივერსიტეტი, სამეცნიერო კიბერ უსაფრთხოების ასოციაცია და საქართველოს ტექნოლოგიური ინოვაციების აკადემია. ღონისძიება ტარდება შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მხარდაჭერით (CARYS-19-121 გრანტის ფარგლებში).

On April 16, from 13:00 to 17:00, Caucasus University will host an international scientific conference "Telecommunications and Cyber Security". The topics of the conference are modern communication and cybersecurity. Georgian cybersecurity experts and Ukrainian cyber security and telecommunications experts will take part in the event.
Speakers and topics:
- Maxim Iavich, Head of Cyber Security, Caucasus University, Professor, President of the Scientific Cyber Security Association.
Topic: Security of 5G cellular networks.
- Vladimer Svanadze, Internet Development Initiative IDI, Chairman, Director of the Georgian Academy of Technological Innovation.
Topic: Education in the field of cyber security.
- Sergiy Gnatyuk, Professor; Deputy Dean of the Faculty of Cyber Security, Computer and Software Engineering, Kyiv National Aviation University.
Topic: Quantum key distribution in 5G cellular networks and their security.
- Roman Odarchenko, Professor, Head of the Department of Telecommunications and Radio Electronics Systems at Kyiv National Aviation University, Scientific Advisor at NAU Cyber Security R&D Laboratory.
Topic: The connection between 5G PPP projects: the road from the past and the future.
- Giorgi Akhalaia - Lecturer of Cyber Security at Caucasus University.
Topic: Improved architecture of 5G cellular networks. All papers in the conference will be published in the journal SPCSJ.
The event is organized by Caucasus University, Scientific Cyber Security Association and Georgian Academy of Technological Innovations. The event is supported by Shota Rustaveli National Science Foundation (CARYS-19-121 grant).