24 აპრილს, კავკასიის უნივერსიტეტის ორგანიზებით, ბიზნესისა და ეკონომიკის სკოლების საერთაშორისო ასოციაციის (NIBES) რიგით მე-10 კვლევითი სესია გაიმართება. სესიების სერია ხორციელდება NIBES-ის კვლევითი კოორდინატორის, მარკ ლეკუტრის და კრაკოვის ეკონომიკის უნივერსიტეტის ერთობლივი ძალისხმევით.
მეათე საიუბილეო სესიის ორგანიზება უზრუნველყო კავკასიის ბიზნესის სკოლის კვლევითმა ცენტრმა, პროფესორ ერეკლე პირველის ხელმძღვანელობით.
კვლევითი სესიის თემაა: “Sustainability Disclosure: Corporate Transparency in the Age of Increasing Climate Targets”
გთხოვთ, იხილოთ დღის წესრიგი და ონლაინ შეხვედრის ბმული.
აღსანიშნავია, რომ NIBES საერთაშორისო ასოციაციაა, რომელიც ამჟამად აერთიანებს 21 ქვეყნის 21წამყვან ბიზნესისა და ეკონომიკის სკოლას. ორგანიზაციის მიზანია წევრ უნივერსიტეტებს შორის სტუდენტთა და აკადემიური გაცვლის, ერთობლივი კვლევების და საერთო აკადემიური პროგრამების მხარდაჭერა. კავკასიის უნივერსიტეტი 2007 წლიდან არის NIBES-ის წევრი და აქტიურად არის ჩართული როგორც ორგანიზაციის ფარგლებში განხორციელებულ პროექტებში, ისე მის მართვაში.

On April 24, Caucasus University will host the 10th Research Session of the International Association of Schools of Business and Economics (NIBES). This series of sessions is being organized through the joint efforts of NIBES Research Coordinator Marc Lecoutre and Krakow University of Economics.
The organization of the 10th anniversary session has been facilitated by the Research Center of the Caucasus School of Business, under the leadership of Professor Erekle Pirveli.
The topic of the research session is: “Sustainability Disclosure: Corporate Transparency in the Age of Increasing Climate Targets.”
Please find the agenda and the link to the online meeting.
It is worth noting that NIBES is an international association that currently unites 21 leading business and economics schools from 21 countries. The organization's goal is to support student and academic exchanges, joint research, and common academic programs among member universities. Caucasus University has been a member of NIBES since 2007 and is actively involved in both the projects implemented within the organization and its management.