24 ოქტომბერს, 18:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის წიგნის მაღაზია ლიბრარეაში გაიმართება თენგიზ ვერულავას და რევაზ ჯორბენაძის წიგნის „დიაგნოზით შეჭიდული ჯგუფებით საავადმყოფოების დაფინანსება: მსოფლიო გამოცდილება და რეკომენდაციები საქართველოსთვის“ პრეზენტაცია.
პროექტის ხელმძღვანელი, მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი თენგიზ ვერულავა ისაუბრებს სამეცნიერო პროექტის აქტუალობაზე, მნიშვნელობასა და მთავარ მიზნებზე.
2022 წლის ნოემბრის თვიდან საქართველოში საყოველთაო ჯანდაცვის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში დაიწყო საავადმყოფოების დაფინანსების ახალი მეთოდის დანერგვა, რომელიც მსოფლიოში აღიარებულია, როგორც ყველაზე სამართლიანი სატარიფო სისტემა. ეს სისტემა დიაგნოზთან შეჭიდული ჯგუფების (Diagnosis-Related Groups – DRG) ანუ „დიარჯის“ სახელწოდებით არის ცნობილი. ახალი მეთოდი გულისხმობს საავადმყოფოს დაფინანსების რადიკალურ რეფორმირებას, სადაც საავადმყოფოების დაფინანსება ხორციელდება პაციენტების დიაგნოზებზე დაფუძნებული, წინასწარ განფასებული სამკურნალო სტანდარტების მიხედვით.
დიაგნოზთან შეჭიდული ჯგუფებით დაფინანსებაზე გადასვლის შემდეგ კლინიკას უფლებას არ აქვს ოფიციალური თანაგადახდის გარდა, პაციენტისგან მოითხოვოს დამატებითი გადახდა. თითოეულ დიაგნოზზე განსაზღვრულია ტარიფი და თანაგადახდის მოცულობა 0-დან 30%-მდე ფარგლებში, რაც სახელმწიფოს აქვს დაწესებული მოსახლეობის სხვადასხვა ჯგუფისთვის.

Presentation of Tengiz Verulava and Revaz Zorbenadze's book "Hospital Financing by Groups Diagnosis-Related Groups: World Experience and Recommendations for Georgia".
The presentation of the book "Hospital Financing by Groups Diagnosis-Related Groups: World Experience and Recommendations for Georgia" by Tengiz Verulava and Revaz Zorbenadze will take place on October 24 at 18:00 in the Caucasus University bookstore Librarea.
The head of the project, Doctor of Medicine, Professor Tengiz Verulava will talk about the relevance, importance and main goals of the scientific project.
With the transition to the DRG funding model, the payment system underwent a change. Previously, clinics set their own rates, and the state did not regulate the amount patients had to contribute, resulting in patients often paying much more in addition to the official co-payment of 30%, 20%, or 10%, depending on the medical organization. This system placed a heavy financial burden on patients and created transparency issues. It was difficult for the state to explain to patients the reasons behind the unpredictable increases in their co-payments.